Takip Edin

Güncel

“Akıncı’nın önerisi çözümden uzaklaşmayı öngörüyor”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hidrokarbonlar konusunda ortak komite kurulmasına dair önerisini ele almak için Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında dün Limasol’da toplanan Rum Siyasi Parti Başkanları Konseyi öneriyi oybirliğiyle reddetti.

Güney’de yayımlanan Alithia gazetesi haberi “Akıncı’nın Önerisine Oy Birliğiyle Hayır- Başkanlar Konseyi Nadir Görülen Oybirliklerinin Birinde Öneriyi Reddetti- Anastasiadis’i Kıbrıs Türk Liderinin Mektubuna Belgelere Dayalı Bir Şekilde Yanıt Verme Konusunda Yetkilendirdi” başlıklarıyla ilk sayfadan verdi.

Haberde, Rum Başkanlar Konseyi’nin Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisine yanıtının “Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin derhal başlaması” şeklinde olduğu yazıldı.

Gazete önceki Pazartesi günü toplanan başkanlar konseyinin oybirliğiyle aldığı kararda “Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın önerisinin, Kıbrıs sorununun özünden ve özlü müzakerelerin hemen başlaması gerektiğinden uzak olduğu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’yle Kıbrıs halkının menfaatlerine hizmet etmeyen maddeler içerdiğinden, kabul edilemeyeceğinin vurgulandığını” aktardı.

Gazete, buna paralel olarak, başkanlar konseyinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisinde yer aldığı iddia edilen olumsuzluklara, belgelere dayalı bir şekilde, BM Genel Sekreteri’ne de gönderilecek bir mektupla yanıt vermesi konusunda yetkilendirdiğini de ifade etti.

Gazete iç sayfadan ise “Cevap Müzakerelerin Hemen Başlaması- Akıncı’nın Önerisi Başkanlar Konseyi Tarafından Kabul Edilmedi” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, toplantının Limasol Kaymakamlık binasında yapıldığını ve Rum Başkanlık Müsteşarı Vasilis Palmas tarafından, toplantının ardından ortak bir açıklama okunduğunu kaydetti.

Ortak açıklamanın oy birliğiyle alındığını ifade eden Palmas, Rum siyasi partilerin her birinin, Kıbrıs sorunuyla ilgili spesifik konulardaki görüş ve tezlerini ifade edeceklerini söyledi.

Dünkü toplantıda çok yapıcı ve özlü bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade eden Palmas, siyasi partilerin bazı konularda farklı yaklaşım ve görüşlerinin olduğunun herkes tarafından çok iyi bir şekilde bilindiğini ancak önceki günkü toplantıda öneriyle ilgili bir oybirliği yaklaşımı sergilendiğine işaret etti.

Palmas, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in mektubunu ne zaman göndereceği konusundaki bir soruya karşılık ise “derhal kapsamlı bir mektup hazırlanacağını ve bunun Sayın Akıncı’nın mektubu içerisinde ortaya çıkan her şeye, noktası noktasına yanıt vereceğini” dile getirdi.

Mektupta “Esas hedefin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne ilişkin müzakerelerin başlaması ve bu çerçevede kapsamlı bir çözüm için iyi koşullar meydana getirilmesi” olduğunun yineleneceği ifade eden Palmas, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisindeki esas problemin, Kıbrıs sorununun çözümünden uzaklaşmayı öngörmesi olduğunu öne sürdü.

Fileleftheros gazetesi de “Akıncı’ya Oybirliğiyle Hayır” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın önerisinin gönderildiği herkese iletilecek olan bir mektupla yanıt vereceğini yazdı.

Gazete, başkanlar konseyinin, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisinin reddedilmesi konusunda önceki gün oybirliğiyle aldığı kararın ardından, siyasi partilerin başkanları tarafından yetkilendirilen Anastasiadis’in, önümüzdeki günlerde, bahse konu önerinin neden reddedildiğine dair sebepleri noktası noktasına ayrıntılı bir şekilde izah edeceği bir mektup göndereceğini yineledi.

Gazete “aynı zamanda, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne ilişkin iradenin ifade edileceğini” de iletti.

Haberde “verilecek olan yanıtta, Mustafa Akıncı’nın önerisinin Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne ilişkin diyaloğun bir parçası olamayacağının açıklığa kavuşturulması gerektiği” de belirtildi.

“Toplantı çerçevesinde, hidrokarbon konusunun Hristofyas-Talat uzlaşılarından biri olduğu ve Akıncı’nın önerisinin bugüne kadar varılan görüş birliklerini genel olarak sabote ettiğine atıfta bulunulduğunu” iddia eden gazete, bunun Anastasiadis’in yanıt mektubunda vurgulanması gerektiğini; öte yandan “deniz hukukuna ve Türkiye tarafından Kıbrıs MEB’ine karşı çıkılmasına atıfta bulunulacağını” da belirtti.

Başkanlar Konseyi toplantısına Demokratik Cephe (DİPA) Başkanı Marios Karoyan’ın ilk kez davet edildiğini ve katıldığını yazan gazete, ELAM basın sözcüsü Geadis Geadis’in ise toplantıya geç geldiğini ve bunun ise ELAM’ın toplantıya katılmayacağı izlenimi yaratılmasına sebep olduğunu belirtti.

Dayanışma Hareketi’ni ise toplantıda Polis Pallikaros’un temsil ettiğini yazan gazete, diğer siyasi partilerin başkanlarının normal şekilde toplantıya katıldıklarını belirtti.

Politis gazetesi ise “Kıbrıs Sorunuyla İlgili Taleple Birlikte MEB İçin Oybirliğiyle Hayır- Kriz Kalıcı Hale Geliyor ve Müzakerelerin Yeniden Başlamasını Zorlaştırıyor- Basit Bir Hayır Yetmez” başlığıyla manşetten ve iç sayfadan yer verdiği haberinde, başkanlar konseyi toplantısının ileride atılacak adımlar konusunda anlaşmazlıklar olduğuna işaret ettiğini yazdı. Gazete, parti başkanlarının Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisinin reddedilmesinde anlaştıklarına işaret edildi.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri’ne göndereceği yanıt mektubuyla, tartışmayı, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü için müzakerelerin yeniden başlamasından başka bir şey olmayan özüne taşımaya çalışacağını öne sürdü.

Habere göre, gazeteye konuşan Rum hükümetinden “kaynaklar” ise, şu an başlıca endişenin, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlaması için bir yol bulunması olduğunu belirtti.

Anastasiadis’in mektupta BM Genel Sekreteri’ni bu gidişata yönelik faaliyetlerde bulunmaya çağırmasının beklendiğini yazan gazete, mektubun hazırlanmasıyla ilgili ön çalışmanın başladığını ekledi.

Devamını oku

Güncel

Çağlayan’a oto park yapılıyor

LTB Başkanı Harmancı, Yenicami Spor Kulübü’yle, bölgedeki halı sahanın otopark yapılması konusunda anlaştıklarını ve projenin en geç Mart ayında hayata geçirileceğini açıkladı

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Çağlayan’da yoğunlaşan araç trafiğine dikkat çekerek, Yenicami Spor Kulübü’yle, bölgedeki halı sahanın otopark yapılması konusunda anlaştıklarını ve projenin en geç Mart ayında hayata geçirileceğini müjdeledi.
Harmancı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Çağlayan’da 2 öğretmen sendikamız, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, bir market ve Yenicami spor kulübünün çok dar mesafede sıralanması ciddi bir otopark sorunu doğruyordu.
Park yeri sorununu azaltabilmek için güzel bir ortaklığa imza attık. Yenicami Ağdelen Spor klubü Oğuz Karayel halı sahası yaklaşık 5 yıldır kullanılmıyordu ve atıl durumdaydı, Oğuz Karayel ismi baki kalacak şekilde bu alanı otoparka çevirmek için kulüple 10 yıllığına anlaştık, 10 gün sonra 43 araç kapasiteli yeni otoparkımız bölgede güzel bir rahatlama sağlayacak.”

Devamını oku

Güncel

ARIKLI SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Erhan Arıklı, “Cumhurbaşkanı makamına gelmem halinde yapacağım ilk icraat KKTC halkının self determinasyon hakkını kullanmasını sağlayarak KKTC’yi tanıtma faaliyetlerini başlatmak olacak” dedi.
Arıklı, Alsancak Belediye Salonu’nda dün düzenlenen toplantıda seçim manifestosunu açıkladı. YDP’den verilen bilgiye göre, program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı, Arıklı’nın özgeçmişi okundu. Arıklı, buradaki konuşmasında neden Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini ve hedeflerini anlattı.
Erhan Arıklı, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ya KKTC’yi yaşatıp Türkiye ile iyi ilişkilerin gelişmesiyle sonuçlanacak ya da federasyon düşüncesiyle kaybedeceğimiz bir 50 yıl daha geçmesine seyirci kalmak arasında bir tercih olacak” dedi.
Federasyon dönemlerinin devrinin bittiğini söyleyen Arıklı, “Son 30 yılda var olan federasyonlar yıkıldı ve tam 40 yeni devlet kuruldu. Artık devir milli devletler devridir. Rumlarla bir arada yaşamak isteyenlerin keyfi öyle istiyor diye bu aziz devleti yıkacak mıyız, yoksa tanıtıp bağımsız bir devlete sahip olmanın gururunu ve şerefini mi yaşayacağız. Karar sizin. ‘Linç kültürüne sahip insanların oyuna ihtiyacım yoktur’ söylemleriyle gündeme gelen Akıncı cevabını sandıkta alacak” ifadelerini kullandı.
Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin belli olduğunu söyleyen Arıklı, “O Anayasada Cumhurbaşkanı’nın KKTC’ye sahip çıkması vardır. Anayasa müzakere yetkisi vermez. Müzakere yetkisini Meclis verir. Biz KKTC’nin ambargoların altından kalkması için Cumhurbaşkanlığı makamı olarak mücadele vereceğiz.” dedi.
Halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplum lideri veya müzakereci değil Cumhurbaşkanı seçeceğini ifade eden Arıklı, kendisinin bu makama gelmesi halinde yapacağı ilk icraatın KKTC halkının self determinasyon hakkını kullanmasını sağlayarak KKTC’yi tanıtma faaliyetlerini başlatmak olacağını söyledi.
Arıklı, Anayasada yer alan Cumhuriyet Güvenlik Kurulu’nun çalıştırılması, Maraş’ın açılması ve bunlarla birlikte başkanlık sisteminin getirilmesi konularının seçim bildirgelerinin olmazsa olmazlarından olduğunu da belirtti.
Erhan Arıklı, diğer adaylarla ilgili eleştirilerde de bulundu.

Devamını oku

Güncel

Yrd. Doç. Dr, eşine tabak fırlattı! İlk defası değil

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger, eşine tabak fırlatarak ciddi şekilde darp ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Dülger, aynı suçu daha önce de birçok kez işleyerek yargılandığı için cezaevine gönderildi

Lefkoşa’da çöp dökme konusu üzerine tartıştığı eşinin yüzüne tabak atarak ciddi şekilde darp eden Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. zanlı Erol Dülger tutuklanarak bugün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Polis memuru Nurçin Hocaoğlu, olayla ilgili bulguları aktardı.

Hocaoğlu, 23.02.2020 tarihinde Hamitköy – Lefkoşa’da meydana gelen “Ciddi Darp’ suçu ile ilgili olarak Lefkoşa’da sakin Erol Dülger isimli şahsın bahse konu suçu işlediğine dair şahadet olduğunu belirtti. Hocaoğlu, 23.02.2020 tarihinde saat 12.00 raddelerinde Lefkoşa’da sakin Erol Dülger’in kalmakta oldukları Aldora sitesi B blok No:3 Lefkoşa’daki ikametgâhlarının mutfak kısmında evdeki çöpleri dökme yüzünden aralarında çıkan tartışma sonucu aynı yerde sakin eşi D. D.’ye önünde bulunan yemek tabağını fırlatarak kafasına vurmasına sebebiyet vererek ciddi bir şekilde darp ettiğini anlattı.

Hocaoğlu, Erol Dülger’in birçok kez eşine karşı ciddi darp suçunu işlediğini ve geçtiğimiz yıl yargılanıp 3 bin TL para cezası aldığını söyledi.

Hocaoğlu, doktor olan zanlının ilerde mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer zanlının ileride görüşülecek davasında hazır olmasını sağlamak maksadı ile 15 günü aşmayan süreyle cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar