Takip Edin

Sağlık

Bel fıtığı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebiliyor

Medicana Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Çapar, “Fıtığa bağlı sinir hasarı, ayaklarda düşme, idrar ya da dışkı tutamama gibi özel durumlar yoksa ameliyat en son tedavi seçeneğidir. Bel fıtığına bağlı ağrıların yüzde 85-90’ı ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, davranış tedavisi, manuel terapi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Çapar, hareketsiz yaşam tarzının, aşırı kilonun, stresli bir işin, yanlış oturmanın ve aktif sigara içiciliğinin bel fıtığı açısından risk oluşturduğunu kaydetti.

Çapar, şunları kaydetti:

“Bel fıtığı tedavisinde temel yaklaşım, bazı özel durumlar dışında ameliyatın son çare olarak değerlendirilmesi olmalıdır. Fıtığa bağlı sinir hasarı, ayaklarda düşme, idrar ya da dışkı tutamama gibi özel durumlar yoksa ameliyat en son tedavi seçeneğidir. Bel fıtığına bağlı ağrıların yüzde 85-90’ı ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, davranış tedavisi, manuel terapi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Bahsi geçen tedavi uygulamalarına rağmen 3-4 hafta içerisinde iyileşme sağlanamayan hastalarda girişimsel tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Bel fıtığı tedavisinde ameliyatsız, yeni ve başarılı yöntemler kullanmaktadır.

Bu yöntemlerde fıtık hangi seviyede ise, hasar görüp ağrıya neden olan sinir nerdeyse tespit edilir. Doğrudan fıtık içine ya da ilgili sinir çevresine ince iğnelerle girilip tedavi edici ilaçlar verilir. Uzman ve deneyimli ellerle yapıldığı zaman son derece güvenlidir. Bu işlemlerden ilkine epidural enjeksiyon denir. İkincisi fıtık içine ozon ve radyofrekans uygulamalarıdır. Üçüncüsü de fıtık içine yapılan kök hücre naklidir.”

“AĞRILAR İLK SEANSTA KAYBOLABİLİYOR” 

Dr. Ahmet Çapar, epidural enjeksiyonların farklı şekilde uygulandığını belirterek, “Belin orta kısmından yapılan, kuyruk sokumundan yapılan ve son olarak da direkt sinir kanalına fıtığın olduğu noktaya yapılan şeklinde olmak üzere üç farklı uygulama mevcuttur. Bunlardan son yıllarda en çok tercih edilen transforaminal epidural enjeksiyondur. Transforaminal enjeksiyon C kollu skopi denilen özel bir cihaz altında yapılmaktadır. İşlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Bel fıtığı nokta atışı tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar kortizon ve lokal anestezik ilaçlardır. Bu ilaçlar, sinir ve fıtık etrafındaki ödem , iltihap ve yapışıklıkların giderilmesini sağlar.” ifadelerini kullandı.

Ransforaminal epidural enjeksiyon yönteminde, ilaç dozunun en düşük tedavi başarı oranının ise en yüksek seviyede olduğunu kaydeden Çapar, epidural tedavilerde ilaç dışında radyofrekans akım tedavisinin de kullanıldığını bilgisini paylaştı.

Çapar, “Özellikle, klasik tedavilerden fayda görmeyen, birkaç defa ameliyat geçirmiş olan, kortizon ve anestezik ilaç kullanmasında sakınca olan hastalarda tercih edilmektedir. Enjeksiyon C kollu skopi altında yapıldığı için iğnenin sinir kanalına girişi, kontrast maddenin sinir kanalında yayılması ekrandan canlı olarak görülerek son derece güvenli bir enjeksiyon yapılabilmektedir. Ağrı hastaların büyük bir kısmında ilk seansta kaybolmaktadır. İyileşme sağlanamayan az sayıda hastada işlem yılda 3-4 kez uygulanabilir.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Gündem

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs alarmı

Korona virüsünün İtalya’da hızla yayılması dolayısıyla, Yunan Sağlık Bakanlığının dün akşam olağanüstü bir toplantı yaptığı, öte yandan Rum tarafındaki yetkili birimlerin de alarma geçtiği haber verildi.
Korona virüsünün Çin dışında diğer ülkelerde de hızla yayılmasıyla ilgili haberler Rum basınında geniş yer bulurken, Alithia gazetesinde yer alan haberde ise Rum Sağlık Bakanlığının açıklamasına yer verildi.
Gazeteye göre, Rum Sağlık Bakanlığı, Larnaka Havalimanı’nda şüpheli bir korona virüsü vakası bulunduğu konusunda “sigmalive.com” web sitesinde yer alan haberin ardından açıklama yaparak, böyle bir vaka bulunmadığı gibi, korona virüsüyle ilgili herhangi bir vakanın da araştırılmadığını ifade etti.
Rum Sağlık Bakanlığı, buna paralel olarak, basın yayın organları dahil olmak üzere herkesin kamu sağlığı konularıyla ilgili haberler yayımlarken gerekli hassasiyeti ve dikkati göstermesi gerektiğini aynı zamanda vatandaşlar arasında gereksiz bir panik ve endişeye neden olan yanlış bilgilendirmeden kaçınılması için, ellerindeki bilgileri Sağlık Bakanlığından teyit etmeleri gerektiğine de işaret etti.
Öte yandan, Rum İşverenler ve Sanayiciler Federasyonunun (OEV)bugün üyeleri ve dört bakanlığın genel müdürleriyle, durumla ilgili analizlerini dinlemek için bir toplantı yapmasının beklendiğini de yazan gazete, yapılan araştırmaya göre, şu ana kadar Çin’deki korona virüsü salgınının sonucu olarak, ticaret açısından küçük fakat endişe verici olmayan gecikmeler görüldüğünü belirtti.
Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan OEV Başkanı Mihalis Andoniyu, tüm sektörlerde faaliyet gösteren Rum işletmelerinin yüzde 78’inin şu ana kadar durumdan hiç etkilenmediklerini, yüzde 22’lik bir kısmın ise ortaya çıkan veya çıkması beklenen gecikmelerden küçük veya orta derecede etkilendiklerini sözlerine ekledi.
Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Sağlık Bakanlığının okul müdürlüklerine konuyla ilgili bir genelge göndererek, başta hijyen olmak üzere bazı önlemlere uymalarını istediği haber verildi.

Devamını oku

Sağlık

“Şüpheli vakada tahlil Ankara’da yapıldı, Çin’e gönderseydiniz”

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli,Meclis Gene Kurulu’nda koronavirüsle ilgili konuşarak, hükümeti, “bu hastalığın tahlilinin bile ülkede yapılamaması” konusunda eleştirdi. Şüpheli vakada tahlilin Ankara’da yapıldığını hatırlatan Angolemli, “Çin’e gönderseydiniz” dedi.

Angolemli, ülkede birçok yabancı öğrenci ve çalışan olduğunu, bu konuda ne gibi çalışmalar yapıldığını, ne gibi önlemler alındığını sordu. Prof. Dr. İbrahim Benter’in koronavirüse çare olacak çalışmalarıyla ilgili açıklamalarını anımsatan ve Ankara’ya çağrıldığını ifade eden Angolemli, hükümetin bu profesörle konuşup konuşmadığını sordu.

Hüseyin Angolemli, bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ederek, Sağlık Bakanı’ndan salgına karşı alınan önlemleri açıklamasını istedi.

Devamını oku

Sağlık

Corona virüsün kuluçka süresi 27 güne kadar çıkabilir

Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı İtalya’da 2’ye, İran’da ise 5’e yükseldi.

Virüsle ilgili yeni bir tespit de var. Çinli yetkililer virüsün kuluçka döneminin 27 güne kadar çıkabileceğini aktardı.

Devamını oku

En Çok Okunanlar