Takip Edin

Güncel

Beyarmudu İmar Planı onaylandı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Beyarmudu İmar Planı’nın dün birleşik kurulu oluşturan Şehir Planlama Dairesi, Gazimağusa Kaymakamlığı ve Beyarmudu Belediyesi’nin oybirliği ile onaylandığını duyurdu.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Baybars, “Söz verdiğimiz gibi bu yıl bitmeden Beyarmudu İmar Planı, Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe girecektir” ifadelerini kullandı.  
Bakan Baybars, Beyarmudu İmar Planı’nın bölgede ekonomik gelişmeyi sağlamak, çevre ve yaşam kalitesini artırmak ve altyapı yatırımlarını yönlendirmek için üst ölçek stratejileri ve politikalarla şekillendiğini vurguladı.
Baybars; genelde tüm ülke, özelde de Beyarmudu Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan insanların yaşam kalitesini artıracağına inandığı Beyarmudu İmar Planı’nın hayırlı olmasını dileyerek, ülkenin planlı yaşama geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
BAYBARS: “İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞILDI”
Beyarmudu İmar Planı’nın kırsal kalkınma destek ekibinin hazırladığı “Doğu Mesarya Bölgesi Kırsal Kalkınma Stratejisi” ve Şehir Planlama Dairesi’nin hazırladığı “Ülkesel Fizik Plan” ile uyum içerisinde çalışılarak hazırlandığını belirten Baybars, planın bu yıl içerisinde onaylanarak yürürlüğe girmesi için Beyarmudu Belediyesi ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirtti.
Bakan Baybars, Beyarmudu İmar Planı’nın bölgede ekonomik gelişmeyi sağlamak, çevre ve yaşam kalitesini artırmak ve altyapı yatırımlarını yönlendirmek için üst ölçek stratejileri ve politikalarla şekillendiğini vurguladı.
Baybars, ekonomik gelişmeyi sağlamak için plan kararlarında, ticari merkezler, bölgede küçük imalat ve tamir atölyeleri için alanlar, Güvercinlik’te orta ve büyük ölçekli sanayi faaliyetleri için yerler ve tarıma dayalı sanayi faaliyetleri için alanların ayrıldığını söyledi.
“VERİMLİ TARIM TOPRAKLARININ KORUNMASINA YÖNELİK ÖNLEMLER ALINDI”
Beyarmudu İmar Planı’nda verimli tarım topraklarının korunmasına yönelik önlemler alındığını belirten Baybars, köy merkezlerinin ve özgün tarihi binaların eko/agro turizme kazandırılması için stratejilerin de yer aldığını belirtti.
Çevre ve yaşam kalitesinin artırılması yönünde plan kararlarında yeşil alanların nitelik ve niceliklerinin artırılması için strateji ve politikalar oluşturulduğuna da dikkat çeken Baybars, ortaokul ve sağlık ocağı gibi hem eğitim hem de sağlık alanındaki düzenlemelerin de plan kararlarında yer aldığını söyledi. 
Baybars, İmar Planı’nda göletlerin ve diğer hassas alanların korunması için gerekli koşulların belirlendiğini, eski eser alanlarının korunmasının hedeflendiğini, imar gelişme sınırlarında belirlenerek yerleşimlerin toparlanmasının öngörüldüğünü ifade etti.
Konut alanları içerisinde veya yakınında yer alan ağılların yerleşim alanlarından uzak her türlü altyapısı yapılacak organize ağıl alanlarına taşınması gibi önemli kararların da yer aldığına dikkat çeken Baybars, 2018 yılında göreve gelir gelmez planlamanın önemini ortaya koymak maksadıyla altı farklı bölgede imar planı çalışması başlattıklarını vurguladı.
“YOL HİYERARŞİSİ OLUŞTURULDU”
İmar planlarında en önemli konulardan birinin altyapı yatırımlarını yönlendirmek olduğunu belirten Baybars, bu bağlamda da Beyarmudu İmar Planı’nda plan alanı içerisinde ulaşım ilkelerine ve arazi kullanım kararlarına uygun olarak yol hiyerarşisi oluşturulduğunu kaydetti.
Baybars, olası bir çözüm halinde bölgenin İngiliz Üsler Bölgesi ve Güney Kıbrıs ile bir bütün halinde çalışabilmesi için bu yerlere bağlanan yolların öngörüldüğünü belirtti.
Plan alanındaki yerleşimlerin güvenli ve sürekliliği olan yaya ve bisiklet yolları ile birbirine bağlanması, kamusal ve toplumsal kullanımların evrensel tasarım standartlarına uygun kriterlere göre yapılmasının sağlandığını kaydeden Baybars, planda potansiyel risk ve tehlikeleri önlemek için çeşitli tedbirlerin de alındığını söyledi.
“TÜM BEYARMUDU BELEDİYESİ’Nİ KAPSAYAN BİR PLAN ÇALIŞMASI YAPILDI”
İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, 2015 yılında Dikelya üsler bölgesinde imar planı yapılması ile ilgili üsler bölgesi bünyesinde çalışma başlatması üzerine Beyarmudu Belediyesi de yüzde 55 toprağı üsler bölgesine giren Beyarmudu yerleşiminin imar planının İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi tarafından yapılmasını talep etti.
Sadece Beyarmudu yerleşiminin dikkate alınmasının doğru ve bütüncül kararlar üretmek için yeterli olmayacağı düşüncesinden hareketle tüm Beyarmudu Belediyesi’ni kapsayan bir plan çalışması başlatıldığı kaydedilen açıklamada, yapılan çalışmaların 2015-2017 yılları arasında rafa kaldırıldığı belirtildi.
Açıklamada, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın inisiyatifi ile yeniden gündeme gelen Beyarmudu İmar Planı için sürecin yeniden ele alındığı ve çalışmaların kaldığı noktadan devam ettirildiği ifade edildi.
İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi ve Beyarmudu Belediyesi ile işbirliği içinde hazırlanan plan, Beyarmudu sınırları içerisinde kalan Beyarmudu, Güvercinlik, İncirli, Çayönü, Türkmenköy, Düzce (kısmen), Köprü yerleşimlerini kapsıyor.

Devamını oku

Güncel

Çağlayan’a oto park yapılıyor

LTB Başkanı Harmancı, Yenicami Spor Kulübü’yle, bölgedeki halı sahanın otopark yapılması konusunda anlaştıklarını ve projenin en geç Mart ayında hayata geçirileceğini açıkladı

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Çağlayan’da yoğunlaşan araç trafiğine dikkat çekerek, Yenicami Spor Kulübü’yle, bölgedeki halı sahanın otopark yapılması konusunda anlaştıklarını ve projenin en geç Mart ayında hayata geçirileceğini müjdeledi.
Harmancı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Çağlayan’da 2 öğretmen sendikamız, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, bir market ve Yenicami spor kulübünün çok dar mesafede sıralanması ciddi bir otopark sorunu doğruyordu.
Park yeri sorununu azaltabilmek için güzel bir ortaklığa imza attık. Yenicami Ağdelen Spor klubü Oğuz Karayel halı sahası yaklaşık 5 yıldır kullanılmıyordu ve atıl durumdaydı, Oğuz Karayel ismi baki kalacak şekilde bu alanı otoparka çevirmek için kulüple 10 yıllığına anlaştık, 10 gün sonra 43 araç kapasiteli yeni otoparkımız bölgede güzel bir rahatlama sağlayacak.”

Devamını oku

Güncel

ARIKLI SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Erhan Arıklı, “Cumhurbaşkanı makamına gelmem halinde yapacağım ilk icraat KKTC halkının self determinasyon hakkını kullanmasını sağlayarak KKTC’yi tanıtma faaliyetlerini başlatmak olacak” dedi.
Arıklı, Alsancak Belediye Salonu’nda dün düzenlenen toplantıda seçim manifestosunu açıkladı. YDP’den verilen bilgiye göre, program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı, Arıklı’nın özgeçmişi okundu. Arıklı, buradaki konuşmasında neden Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini ve hedeflerini anlattı.
Erhan Arıklı, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ya KKTC’yi yaşatıp Türkiye ile iyi ilişkilerin gelişmesiyle sonuçlanacak ya da federasyon düşüncesiyle kaybedeceğimiz bir 50 yıl daha geçmesine seyirci kalmak arasında bir tercih olacak” dedi.
Federasyon dönemlerinin devrinin bittiğini söyleyen Arıklı, “Son 30 yılda var olan federasyonlar yıkıldı ve tam 40 yeni devlet kuruldu. Artık devir milli devletler devridir. Rumlarla bir arada yaşamak isteyenlerin keyfi öyle istiyor diye bu aziz devleti yıkacak mıyız, yoksa tanıtıp bağımsız bir devlete sahip olmanın gururunu ve şerefini mi yaşayacağız. Karar sizin. ‘Linç kültürüne sahip insanların oyuna ihtiyacım yoktur’ söylemleriyle gündeme gelen Akıncı cevabını sandıkta alacak” ifadelerini kullandı.
Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin belli olduğunu söyleyen Arıklı, “O Anayasada Cumhurbaşkanı’nın KKTC’ye sahip çıkması vardır. Anayasa müzakere yetkisi vermez. Müzakere yetkisini Meclis verir. Biz KKTC’nin ambargoların altından kalkması için Cumhurbaşkanlığı makamı olarak mücadele vereceğiz.” dedi.
Halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplum lideri veya müzakereci değil Cumhurbaşkanı seçeceğini ifade eden Arıklı, kendisinin bu makama gelmesi halinde yapacağı ilk icraatın KKTC halkının self determinasyon hakkını kullanmasını sağlayarak KKTC’yi tanıtma faaliyetlerini başlatmak olacağını söyledi.
Arıklı, Anayasada yer alan Cumhuriyet Güvenlik Kurulu’nun çalıştırılması, Maraş’ın açılması ve bunlarla birlikte başkanlık sisteminin getirilmesi konularının seçim bildirgelerinin olmazsa olmazlarından olduğunu da belirtti.
Erhan Arıklı, diğer adaylarla ilgili eleştirilerde de bulundu.

Devamını oku

Güncel

Yrd. Doç. Dr, eşine tabak fırlattı! İlk defası değil

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger, eşine tabak fırlatarak ciddi şekilde darp ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Dülger, aynı suçu daha önce de birçok kez işleyerek yargılandığı için cezaevine gönderildi

Lefkoşa’da çöp dökme konusu üzerine tartıştığı eşinin yüzüne tabak atarak ciddi şekilde darp eden Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. zanlı Erol Dülger tutuklanarak bugün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Polis memuru Nurçin Hocaoğlu, olayla ilgili bulguları aktardı.

Hocaoğlu, 23.02.2020 tarihinde Hamitköy – Lefkoşa’da meydana gelen “Ciddi Darp’ suçu ile ilgili olarak Lefkoşa’da sakin Erol Dülger isimli şahsın bahse konu suçu işlediğine dair şahadet olduğunu belirtti. Hocaoğlu, 23.02.2020 tarihinde saat 12.00 raddelerinde Lefkoşa’da sakin Erol Dülger’in kalmakta oldukları Aldora sitesi B blok No:3 Lefkoşa’daki ikametgâhlarının mutfak kısmında evdeki çöpleri dökme yüzünden aralarında çıkan tartışma sonucu aynı yerde sakin eşi D. D.’ye önünde bulunan yemek tabağını fırlatarak kafasına vurmasına sebebiyet vererek ciddi bir şekilde darp ettiğini anlattı.

Hocaoğlu, Erol Dülger’in birçok kez eşine karşı ciddi darp suçunu işlediğini ve geçtiğimiz yıl yargılanıp 3 bin TL para cezası aldığını söyledi.

Hocaoğlu, doktor olan zanlının ilerde mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer zanlının ileride görüşülecek davasında hazır olmasını sağlamak maksadı ile 15 günü aşmayan süreyle cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar