Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Dünya

Dr. Aylward, salgını durdurmanın yolunu anlattı

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü’nün kıdemli danışmanı Dr. Bruce Aylward, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının durdurulabilmesi için bütün vakaların test ile tespit edilmesi ve hızlıca izole edilmesi gerektiğini ifade etti.

Aylward, “Eğer bütün vakaları tespit edemeden sokağa çıkma yasağı gibi büyük önlemler alırsanız, ayağınızı her frenden çektiğinizde salgın dalgalar halinde gelebilir” dedi ve salgının geleceğinin “virüse verilecek karşılığa bağlı” olduğunu ifade etti.

Yeni tip Koronavirüs’le mücadelede en yüksek yetkili isimlerden olan Dr. Aylward, TIME’a verdiği röportajda, ABD ve çoğu batı Avrupa ülkesinin salgının erken aşamalarında olduğunu ifade etti. Tecrübeli doktor, bu ülkelerde virüsün gündelik hayatı “ellerinden gelen her şeyi yaparlarsa 2 ay”, diğer şartlarda da 3 ay boyunca etkileyeceğini öngördüğünü dile getirdi. Aylward, çoğu batı ülkesinin “ellerinden gelen her şeyi” yapmadığını ve “Gerçekten herkese test yapabilir miyiz?” diye sorduğunu ifade etti.

Tecrübeli doktor, sokağa çıkma yasağı ve sınırlandırmaların zaman kazandırdığını ancak salgını durdurmadığını dile getirdi.

Aylward, “İzolasyon kararı alan bir ülkenin ilk önceliği ne olmalı?” sorusuna yanıt olarak, “Test, test, test, test, test. Herkese test değil ama tüm şüphelilere test. Sonra doğrulanan vakaları izole et” dedi.

Çocuk felci ve Ebola gibi birçok salgınla mücadeleye liderlik eden isimlerden olan Aylward, “Sonunda insalık bir virüse karşı daha zafer kazanacak, bu konuda hiçbir şüphe yok. Asıl soru bu noktaya gelene kadar zararı azaltmak için almamız gereken önlemleri ne kadar hızlı alacağımız. O zaman kadar tedavi yolları ve aşılar da bulunacak” diye konuştu.

İtalya’daki vaka ve ölüm sayısının çok olmasına da değinen Aylward, ülkenin yaş ortalamasına dikkat çekti; “İtalya, Japonya’dan sonra dünyanın en yaşlı ülkesi, insanlar bunu unutuyor”. Aylward, İtalya’daki durumların “gençlerin dokunulmaz olmadığını da gösterdiğini” ifade etti. Doktor, 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarında olup yoğun bakıma kaldırılan insanlar olduğunu ifade etti.

Aylward, dünyadaki her ülkenin virüse açık olduğunu, ancak düşük gelirli ülkelerin sağlık sistemleri daha zayıf olduğu için salgının bu ülkelerde “korkunç” sonuçları olabileceğini de ifade etti.

Devamını oku

Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson koronavirüse yakalandı

BBC, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif sonuçlandığını bildirdi.

(BRT/BBC)

Devamını oku

Dünya

İspanya: Çin’den alınan testler, vakaları tespit etmiyor

İspanya, Çin’den alınan hızlı corona virüs tanı testlerinin, pozitif vakaları tutarlı bir şekilde tespit edemediğini ve bunları üreticiye iade edeceğini söyledi.

İspanyol El Pais gazetesi, mikrobiyologların, Bioeasy adlı Çinli bir şirketten aldığı testlerin virüs vakalarının sadece yüzde 30’unu doğru tanımlayabildiğini bildirdi.

El Pais, sağlık yetkililerine testlerin kullanılmaması gerektiğini söyledi ve İspanya’nın Acil Durum Koordinasyon Merkezi Başkanı, testlerin geri gönderilebileceğini söyledi.

İspanya’daki Çin Büyükelçiliği, Bioeasy testlerinin Çin’in tıbbi bağışlarının bir parçası olmadığını ve firmanın satma lisansının da olmadığını açıkladı.
Pazartesi günü İspanya, Çin ve Güney Kore’den 640 bin hızlı test kiti aldığını söylemişti. Testlerin kaç tanesinin Bioeasy firması tarafından üretildiği belli değil.

Çek Cumhuriyeti’ndeki tıp uzmanları da Çin’den gelen hızlı testlerin düzgün çalışmadığını söyledi ancak bu testlerin de hangi firma tarafından üretildiği belirtilmedi.

İspanya şu an 4 binden fazla ölümle, dünya üzerinde corona virüsten en fazla ölümün yaşandığı ikinci ülke.

Devamını oku

Dünya

Fransa’da 16 yaşındaki kız corona virüsünden hayatını kaybetti

Fransız haber sitelerinin bir çoğunda bugün 16 yaşındaki Julie A. adlı 16 yaşındaki Parisli genç kızın gülen fotoğrafı yer aldı. Julie, ülkede koronavirüsün en genç kurbanı oldu.

Kızkardeşi Manon, Julie’nin ölümünün herkesin Covid-19 riski altında olduğunu gösterdiği uyarısında bulundu.

La Parisien gazetesine konuşan Manon “Julie’nin geçen hafta hafif bir öskürüğü vardı ve haftasonuna doğru balgamla birlikte kötüleşti. Pazartesi doktora gitti ve solunum bozukluğu teşhisi konuldu. Geçmişte belirli bir hastalığı yoktu.” dedi.

Juile daha sonra hastaneye kaldırıldı ve Salı gecesi solunum cihazına bağlandı. Ancak akciğerleri iflas ettiğinden artık çok geçti.

Kızkardeşi Manon ayrıca “Bunun sadece yaşlıları etkilediğini düşünmeyi bırakmalıyız. Kimse bu virüse karşı yenilmez değil” diye konuştu.

Devamını oku

En Çok Okunanlar