banner6

banner14

Aşıdan sonra yaşam mücadelesi veriyor

Dünya 13.04.2021, 19:06
541
Aşıdan sonra yaşam mücadelesi veriyor

ABD'de FDA'nın kullanımına ara verme çağrısı yaptığı Johnson & Johnson aşısından olan 52 yaşındaki Francisco Cosme, corona virüsüne yakalanarak yoğun bakıma kaldırıldı

Oxford-AstraZeneca'dan sonra Johnson & Johnson aşılarıyla ilgili de şüpheler artıyor. ABD'de FDA'nın kullanımına ara verme çağrısı yaptığı aşıdan olan 52 yaşındaki Francisco Cosme, günler sonra corona virüsüne yakalanarak yoğun bakıma kaldırıldı. Cosme'nin ailesi, "Aşı olmadan bir yıl korunduk. Bu çılgınlık, cevaplara ihtiyacımız var" dedi.

Corona virüsüne karşı geliştirilen aşılarla ilgili soru işaretleri artmaya devam ediyor. Oxford-AstraZeneca aşısının beyinde kan pıhtılaşmasına yol açtığı iddiaları sonrası pek çok ülkede kullanımına ara verilirken, ABD’de geliştirilen Johnson & Johnson aşılarına da sıra geldi.

Söz konusu aşıyla ilgili şüphe uyandıran son olay New Jersey’de yaşandı. 52 yaşındaki Francisco Cosme, ülkede hızla süren aşılama kampanyası kapsamında randevusunu alarak sırasını beklemeye başladı. 6 Mart’ta Javits Center’da kurulan aşı merkezine giden Cosme’ye Johnson & Johnson aşısı uygulandı.

Cosme tek doz olarak uygulanan Johnson & Johnson aşısından yaptırsa da maske takmaya ve sosyal mesafe kurallarına uymaya dikkat etti. Ancak aşıdan birkaç hafta geçtikten sonra Cosme’nin sağlık durumunda sorunlar olmaya başladı. New York Post’a konuşan Cosme’nin kızı Michelle Torres, “Babam 1 Nisan’da semptomlar göstermeye başladı. Öksürük ve ateş gibi tüm belirtiler vardı” dedi. 31 yaşındaki Torres babasını hastaneye götürdü. Yapılan testler sonucunda Cosme’ye corona virüsü teşhisi koyulurken, 10 gün karantinaya girmesi için evine gönderildi. Ancak geçtiğimiz hafta Cosme’nin durumu ağırlaştı. Nefes almakta güçlük çekmeye başlayan adam acil servisi aradı. Oksijen desteği verilen talihsiz adam, John F. Kennedy Tıp Merkezi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Yoğun bakıma alınan Cosme’nin durumunun kritik olduğu belirtiliyor.

Kendisi, eşi, annesi ve çocuklarının da corona virüsüne yakalandığını söyleyen Torres, “Aşı olmadan tüm yıl boyunca önlemler sayesinde korunmayı başardık. Aşıdan sonra bu olanlar çılgınlık. Cevaplara ihtiyacımız var” diye konuştu.

Yorumlar (0)
28°
açık