Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Dünya

Dünyanın yarısında kölelik hâlâ yasal

Dünyadaki ülkelerin neredeyse yarısında kölelik suç olarak kabul edilmiyor. Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan Yerel Kanunlarda Kölelik Karşıtlığı veri tabanına göre birçok ülkede başka bir insana sahip olmayı ya da üzerinde hükümranlık kurmayı doğrudan suç kapsamına alan ve cezalandıran hukuki düzenlemeler bulunmuyor.

Araştırmanın liderliğini yapan Nottingham Üniversitesi araştırmacılarından Katarina Schwarz köleliğin dünyada tamamen yasaklanmış olduğu inancının bir popüler efsaneden ibaret olduğunu vurguluyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre dünya genelinde modern zaman köleliğinde tutulan 40 milyondan fazla insan bulunuyor. Bu sayıya zorla çalıştırılan işçiler ve zorla evlendirilenler de dahil ediliyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerinin tamamı 2030 yılına kadar modern zaman köleliğini tamamen ortadan kaldırma hedefini kabul etmişti.

Fakat köleliğe izin veren eski yasalar bütün dünyada kaldırılmış olsa da son yapılan çalışma 193 BM üyesi ülkenin 94’ünde kölelik ya da insanların istismarı açık kanunlarla ceza kapsamına alınmamış olduğunu gösterdi.

Ülkelerin yaklaşık üçte ikisinde ise kölelikle bağdaştırılabilecek esaret, borçlandırarak alıkoyma, zorla evlendirme ve çocuk kaçakçılığı gibi uygulamalar da ceza kapsamında bulunmuyor.

Araştırmacılar hemen hemen tüm ülke kanunlarında insan kaçakçılığına karşı düzenlemeler bulunsa da yasalarda açıklar bulunduğunu ve bazen istismarcıların cezasız kalabildiğini vurguluyor.

Öte yandan Uluslararası Kölelikle Mücadele Derneği Sözcüsü Jakup Sobik ise kanunları sertleştirmenin tek başına çözüm olamayacağını vurguluyor. Biraz da olsa kanun dışına çıkmış insanların köleliğin pençesine düştüğünü bu neden sistemsel problemleri çözmek için daha geniş bir perspektiften bakılması gerektiğini ifade eden Sobik, ilk önce bu insanların neden kendilerini bir başka birinin istismar etmesine izin verdiğini anlamak gerektiğinin altını çiziyor.

Devamını oku

Dünya

17 milyon kişi ölebilir

Fransa Bilim Konseyi korona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik yapılan araştırmaların sonucunu paylaştı.

Açıklanan verilere göre ülkede Covid-19 nedeniyle ölüm riski altında olan kişi sayısının 17 milyon olduğu ifade edildi.

Yaş ve hastalık faktörlerini inceleyerek Fransa’da nüfusun 4’te 1’inin ölümcül risk altında olduğunu belirten Konsey, riskli vatandaşlar için kesin sokağa çıkma yasağı getirilmesini talep etti.

Fransa’da 67 milyonluk nüfusun 17 milyonunun Covid-19 nedeniyle ölüm riski taşıdığını açıklayan Fransa Bilim Konseyi, ileri yaş ve hastalıkların ölüm riskini arttırdığını bildirdi.

Riski arttıran hastalıklar arasında hipertansiyon, diyabet ve viral hassasiyetin yanı sıra obezite ve sigara tüketiminin de ölüm riskini arttıran faktörler olduğu aktarıldı.

Konsey, riskli ve hassas duruma sahip vatandaşlar için katı ve kesin sokağa çıkma yasağı uygulanmasının hayati önem taşıdığını dile getirdi.

Öte yandan dünyada korona virüse bağlı ölümlerin en çok yaşandığı ülkeler arasında 4. sıradan yer alan Fransa’da 10 bin 869 kişi hayatını kaybederken toplam vaka sayısı 112 bin 950 olarak açıklandı.

Devamını oku

Dünya

Çöp torbalarıyla korunmaya çalışan 3 hemşire koronavirüse yakalandı

İngiltere’de kısa süre önce kişisel koruyucu ekipman eksikliği nedeniyle çöp torbaları giyerek hastalara bakmak zorunda kalan 3 hemşirenin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı açıklandı.

Başbakan Boris Johnson’un yoğun bakımda olduğu İngiltere’de kısa süre önce 3 hemşire kişisel koruyucu ekipman eksikliği nedeniyle çöp torbaları giyerek hastalara bakmak zorunda kalmıştı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Harrow bölgesindeki Northwick Park Hastanesi’nde çalışan 3 hemşirenin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Ayrıca aynı hastanede çalışan personele yapılan testlerin de yarısından fazlasının pozitif çıktığı aktarıldı.

3 hemşirenin vardiyalarında çöp torbası giyerek hastalara hizmet vermek zorunda kaldıkları sosyal medya fotoğraflarıyla ortaya çıkmıştı.

Hemşireler, salgının İngiltere’de zirve yapmadığı Mart ayı içinde çöp torbaları giyerek inisiyatif kullanmak zorunda kaldıklarını, Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine kişisel koruyucu ekipman vermediği için başka seçenekleri kalmadığını belirtmişti.

Devamını oku

Dünya

3 aylık bebekte corona virüsü çıktı!

Ukrayna’nın Ternopol Bölgesi’nde 3 aylık bir bebekte corona virüsüne rastlandı. Öte yandan ülkenin istihbarat servisinde görevli personellerde de corona virüsü çıktı.

Ukrayna Ternopol Bölgesi Coronayla Mücadele Masası tarafından yapılan açıklamada, Konuya ilişkin açıklama ile 3 aylık bebeğe yapılan corona virüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Açıklamada, “Ternopil Bölgesi’nde corona virüsüne yakalanan 3 aylık bebekten iyi haberler var. Durumu biraz daha iyiye gidiyor. Doktorlarımıza teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

UKRAYNA İSTİHBARAT SERVİSİNDE CORONA ALARMI

Ukrayna’nın Rovno şehrinde, Ukrayna İstihbarat Servisi’nde (SBU) görevli 3 kişiye yapılan corona virüsü testi pozitif çıktı.

Rovno Bölgesel Yönetim Başkanı Sergey Podolin, “Ccorona virüsü testi pozitif çıkan 3 SBU görevlisi hastaneye kaldırıldı. Görev yaptıkları istihbarat ofisleri ve temas kurmuş olabilecekleri diğer istihbarat görevlileri karantinaya alındı” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Ukrayna Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamalara göre, ülke genelinde corona virüsü vakası bin 668’e, can kaybı ise 52’ye yükseldi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar