Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Gündem

Erhürman’ın bazı arkadaşlar dediği işadamı kim?

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, dün BRT’de Pembe Paşaoğluları’nın hazırlayıp sunduğu Birinci Boyut programına katıldı ve burada yaptığı bazı açıklamalarla dikkatleri üzerine çekti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bazı işadamlarıyla görüştüğü iddialarına yönelik “üstü kapalı” yanıt veren Erhürman, “Bence buna girmeyelim” şeklinde konuştu. Erhürman’ın devamında “Birkaç arkadaşı ziyaret edip kuru fasulyesini yedik” sözleri dikkat çekerken, kulislerde söz konusu “arkadaşın” işadamı Mehmet Çangar olduğu belirtildi. Mehmet Çangar, uzun zamandır çeşitli siyasetçilerle yemekte bir araya gelip kuru fasülye ısmarlamasıyla biliniyor. Erhürman’ın da söz konusu programda sarf ettiği sözler, akıllara Erhürman ve Çangar işbirliği mi yapıyor” sorusunu getirdi. Erhürman’ın söz konusu yemekte Mehmet Çangar ile neler konuştuğu merak konusu olurken, bu yemeğin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik destek alma niyeti taşıdığı iddia ediliyor.

Güncel

Kuaförler de zorda!

 Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği, kuaförlerin içine düştü duruma herhangi bir birikimle değil, borçlu olarak girdiğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekerek, işletmelerin sürdürülebilirliği, yeniden ayağa kalkması için ekonomik tedbirlerin bu çerçevede alınması gerektiğini kaydetti. 
Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği yaptığı yazılı açıklamada, tüm sektörler gibi kuaförlerin de işyerlerinin kapalı olmasından dolayı sıkıntılı bir sürecin içinden geçtiğini, çalışanlarıyla bu sıkıntılı süreci yaşarken, borçlarına yeni borçlar ilave ettiklerini ifade etti.  
Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği’nin, yaşamın idamesi için çalışanlarıyla birlikte işyerlerinin desteklenmesi gerektiğini defalarca ifade ettiği belirtilen açıklamada, işi durdurulan, işsiz kalan, yardım gerektiren kesimlere dokunmanın salgınla mücadeleden ayrı düşünülemeyeceğini, hatta olmazsa olmaz olduğunu vurguladıkları kaydedildi. 
Aradan 4 hafta geçmesine rağmen alınan kararların değişmeye, bocalamalar yaşanmaya devam ettiğini, hükümetin nerede duracağının kararını vermekte zorlandığı ileri sürülen açıklamada, “Kriz dönemleri her zaman neyin ne olduğunu bize göstermiştir. Böyle dönemlerde devletler, hükümetler en ihtiyacı olan kesimlerden başlayarak, aşağıdan yukarıya tutum alamamaları halinde tartışmalı hale gelirler, toplum vicdanında kaybederler” ifadelerine yer verildi. 
Ekonominin yüzde 50’leri aşan bir seviyede küçüldüğü salgın koşullarında, saç hizmetleri, güzellik alanı ile birlikte kuaförlüğün katma değer üretimi en yüksek meslek kollarından bir tanesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şu çözüm önerilerine yer verildi: 
“Kira sorununa daha net bir çözüm sağlanmalı, kiralayanlara teşvik edici önlemler alınmalıdır.
Sosyal sigorta, vergi ve ihtiyat sandığı yatırımlarında işyerlerimizin kapalı olduğu dönemde muaf olması şarttır, ardından gelen 6 ay faizsiz 2021’e ertelenmelidir.
Kredi, borç taksitlerinin faizsiz 6 ay olarak ötelenmesi için tedbirler alınmalı, işimizi döndürebilmek için kesilen çek ve senetler 6 ay sonraya ötelenmelidir.
Hızlı, ivedi, uzun vadeli paketler ilk 6 ayı ödemesiz olarak uygulamaya konulmalıdır. 
İşyerlerimiz açılsa da temel girdilerimiz istihdam, enerji ve kiraya katkı 6 ay devam etmesi, işletmelerimizin sürdürebilirliğini artıracaktır.”
Sonuç olarak, ekonominin ciddi anlamda daraldığı, alım gücünün azaldığı bir ortamda, hijyen tedbirleri ile birlikte işyerleri açılsa dahi krizin süreceği, giderlerin karşılanmakta uzun süre zorlanılacağının görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Dolayısı ile yeni ekonomik tedbir kararlarının bu çerçevede soğukkanlılıkla, tüm toplum bileşenlerinin katılımı ile taraf oldukları ve sorumluluk aldıkları bir masada alınmasının önemli olduğunu tekrar, tekrar vurgulama ihtiyacı duyuyoruz. Geldiğimiz noktada ne sağlık ihmal edilebilir ne de ekonomi” ifadelerine yer verildi. 

Devamını oku

Güncel

“Bilimsel doğrular temelinde kararlar almalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Halil Hızal, ülkede çok kritik bir dönemden geçildiğini belirterek, hükümet tarafından düşünülen açılım kararlarının hem aceleye getirilmemesi, hem de uzman görüşü ve bilimsel temele dayandırılması gerektiğini belirterek, aksi halde yapılacak bir yanlışın çok pahalıya mal olabileceği uyarısında bulundu. Açılım konusunda acele hareket edilmemesi gerektiğini kaydeden Hızal, “Hükümet mutlaka bilimsel doğrular temelinde kararlar almalı” dedi.

Hızal yaptığı yazılı açıklamada, ülkede ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından vaka sayının yüze yaklaştığını, ancak Sağlık Bakanı’nın verdiği bilgilere göre son günlerde yeni vaka sayısında nispeten bir duraksama olduğunu belirterek, “Bu sevindirici olmakla birlikte asla rehavet yaratmamalı. Nitekim bugün Lefke’de yeni bir vakanın ortaya çıktığı ve temaslarının olduğu belirtilmiştir. Bu da gösteriyor ki yapmamız gereken açılım değil, tam tersine önlemleri daha da artırarak risk oranını en aza indirmektir” dedi.

Bazı bakanların geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda belirli alanlarda açılım düşüncesinde olduklarını, Başbakan Tatar’ın da hangi sektörün ne zaman açılacağına dair çalışma başlattıklarını açıkladığını anımsatan Hızal, alınacak kararların sağlık alanındaki uzmanların ve örgütlerin görüşleri doğrultusunda olması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Tatar’ın Cumhurbaşkanlığında bugün gerçekleştirilen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada ‘Açılım konusunda genel anlayış çok da acele edilmemesi yönündedir’ ifadesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Hızal, “Pek tabii ki temennimiz en erken zamanda normale dönmektir. Ancak bu konuda dikkatli olmalıyız. Bir hata bile çok büyük zararlara yol açabilir, bizi tekrardan 10 Mart’taki duruma götürebilir. Bu nedenle alınacak her kararda, atılacak her adımda öncelik mutlaka toplum sağlığı olmalıdır” dedi.

Virüsün tüm dünyayla birlikte ülkeyi de etkisi altına almasıyla birlikte, sağlık yanında ekonomik krizin de başladığını, gerek tüzel kişilerin gerekse de şirketlerin ekonomik anlamda zora girdiklerini belirten Hızal, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşların zor durumda kaldıklarını, hükümetin de bu kesimlere yönelik maalesef olumlu ve yeterli bir açılımda bulunamadığını kaydetti.

Hükümetin açıkladığı ekonomik paketin yeterli olmaması nedeniyle bazı sektörlerin açılım talebinde bulunduğunu ifade eden Hızal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ekonomik anlamda adaletli bir paket açıklayamayan, özellikle dar ve sabit gelirlileri koruyacak önlemleri almayarak yanlış yapan hükümet, gelen baskılar karşısında ikinci bir yanlışa düşmemelidir. Hükümet bu kişi ve sektörlere yönelik yardım ve destek konusunda acil düzenleme yapmalıdır. Bu konuda neler yapılacağına ilişkin TDP olarak biz 40 maddelik öneri paketini açıkladık. Birçok farklı kesim de çeşitli önerilerde bulundu. Bugüne kadar bu önerileri dikkate almayan hükümet umarız bu önerilere daha fazla duyarsız kalmaz.“

Devamını oku

Güncel

“Tedbirleri gevşetmemek lazım… Olay bitti noktasında değiliz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Coronavirüs salgınından ülkenin kendi nüfus boyutunda en az hasarla çıkmak için her türlü tedbiri almak ve alınmakta olan tedbirleri de gevşetmemek gerektiğini vurguladı. 
Nisan sonuna kadar temkinli tavrın sürdürülüp, evde kalınması, çıkmak zorunda olanlara ise maske zorunluluğu getirilmesi yönünde hükümete öneri yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümete, test kiti eksikliğinin de süratle giderilerek, yapılan test sayısının artırılması yönünde öneri sunduğunu da kaydetti.
Ekonomi konusundaki sıkıntıların aşılması amacıyla dış kaynak aramanın yanı sıra iç kaynakların da harekete geçirilebileceği yönünde Ekonomi Danışma Kurulu’nun hazırladığı öneriyi Başbakan Tatar ve Yardımcısı Özersay’la paylaştığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Evet ekonomi çarkı dönemiyor ama sağlık çarkı dönmeden hiçbir çark dönemez” dedi. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Her alanda işbirliği yapmaya ve dayanışma içinde olmaya mecburuz. Daha sağlıklı bir geleceğe ulaşma konusunda birbirimizi dinlememiz, özellikle uzmanlara kulak vermemiz lazım” dedi. 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bir araya gelerek, korona virüs salgını konusunda içinde bulunulan durumu ele aldı, önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerini hükümetle paylaştı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı toplantı ardından basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sağlık Danışma Kurulu ile Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışma Kurulu’nun ortaya koyduğu önerileri hükümetle paylaştığını belirterek, sürecin el birliği ile adım adım dayanışma içinde  götürülmesi gerektiğini söyledi. 
Dünya insanlığının zorlu bir süreçten geçtiğini, ölümlerin bir an önce bitmesi ve insanlığın bu felaketten bir an önce kurutulmasının en büyük arzuları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, buna aşamalı olarak ulaşılacağını kaydetti.  
“TEDBİRLERİ GEVŞETMEMEK LAZIM… OLAY BİTTİ NOKTASINDA DEĞİLİZ” 
Kendi nüfus boyutumuzda yaşadıklarımızdan en az hasarla çıkmak için her türlü tedbiri almak ve alınmakta olan tedbirleri de gevşetmemek gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti: 
“Olay bitmiş değildir, yatay seyir izliyor ama olay bitti noktasına gelmedik. O noktada değiliz. Toplumumuzdaki test sayılarında dünya ortalamasının epey gerilerindeyiz. Sağlık Danışma Kurulu’muzun da önerileri ışığında test sayısında artış sağlanması gerekir. Evinden zorunlu olarak çıkmak durumunda olan insanların maske takarak çıkmasının zorunlu hale getirilmesini önerdim. Bunu değerlendireceklerini söylediler. Belirti göstermeden virüs taşıyan insanlar olabilir, eğer dışarıya çıkmak zorunda olan insanlarımızın tümü maske kullanırsa bu sıkıntılı dönemi daha kolay geçiririz.”
“EKONOMİ ÇARKI DÖNEMİYOR AMA SAĞLIK ÇARKI DÖNMEDEN HİÇBİR ÇARK DÖNEMEZ” 
Normal hayata hemen geçilmesi noktasında da hükümetin karar alırken aceleyle hareket etmeden temkinli davranmasını beklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, aceleye gerek olmadığını belirterek, “Her şey olup bitmiş değildir. Evet ekonomi çarkı dönemiyor ama sağlık çarkı dönmeden hiçbir çark dönemez” dedi. 
Nisan sonuna kadar temkinli tavrın sürdürülüp, evde kalınması, çıkmak zorunda olanlara ise maske zorunluluğu getirilmesini önerdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, test kiti eksikliğinin de süratle giderilerek, yapılan test sayısının artırılmasını da hükümete ilettiğini söyledi. 
“İÇ KAYNAKLARIN DA HAREKETE GEÇİRİLEBİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ ÖNERİYİ SUNDUM”
Ekonomi konusundaki sıkıntıların aşılması amacıyla dış kaynak aramanın yanı sıra iç kaynakların da harekete geçirilebileceği yönünde Ekonomi Danışma Kurulu’nun hazırladığı öneriyi Başbakan Tatar ve yardımcısıyla paylaştığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetin bu konuyu değerlendireceğini söylediğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümete yerel yönetimlerden yapılan kesintilerden vazgeçilmesini de önerdiğini belirterek, bu süreçte hükümetin en büyük yardımcısının yerel yönetimler olduğunu anımsatarak, kesinti yerine yerel yönetimlere daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanlığına gerek gıda yardımı, gerek diğer organizasyonlarda yaşanan bazı sıkıntıların ulaştığını, yerel yönetimler ve muhtarlıkların İçişleri Bakanlığı ile daha koordineli çalışmasının imkanlarının yaratılmasının önemli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantıda, yeni bir eğitim takvimi yapılmasının da gerekli olduğunu dile getirdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, COVİD-19 dışı vakaların, hangi birimlerden, hangi hastanelerden sağlık hizmeti alabileceği konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, bu konuda yetkililerin daha sık bilgilendirme yapması gerektiğini de hükümete ilettiğini ifade etti.
Karantina bölgelerinin, Yeni Erenköy ve Dipkarpaz halkının yaşadığı sorunlara koordinasyon komitesinin daha sık eğilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, kurulla beldeler arasında iletişimin kopmaması, sıkı işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.
“SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN BİRBİRİMİZİ DİNLEMEMİZ, UZMANLARA KULAK VERMEMİZ LAZIM”
“Her alanda işbirliği yapmaya ve dayanışma içinde olmaya mecburuz. Daha sağlıklı bir geleceğe ulaşma konusunda birbirimizi dinlememiz, özellikle uzmanlara kulak vermemiz lazım” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle konuştu:
“Halkımıza sağlık diliyorum, tedbiri elden bırakmayalım, evde kalmaya devam edelim. Şu anda aceleci kararlarla daire açacak noktada değiliz. İyi seyrettiğini düşündüğümüz bu durumun tersi gelişmelerle karşılaşmayalım. Gelişmelere göre tedbir almak gerekir”.
“YATAY SEYİR BÖYLE DEVAM EDERSE, GELECEK HAFTA ÖNÜMÜZÜ DAHA NET GÖRÜRÜZ”
Bir gazetecinin 13 Mart’ta Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırarak sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü durum önerisi yaptığını anımsatarak bugünkü görüşünü sorması üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı, şu cevabı verdi:
“Sokağa çıkma yasağı ile birlikte olağanüstü durum önerisini 13 Mart’ta yaptım. Bunlar benim kişisel görüşlerim değil, uzmanların ve sağlıkçıların önerileriydi. Eğer uygulansaydı 15’inci günde kaç vaka olduğu ortaya çıkacak, durumu ilk 15 günde kontrol altına alma şansımız olacaktı. Hükümet bunu istemedi. Sayın Başbakanın o akşam sokağa çıkma yasağı kesinlikle olmayacak yönünde bir açıklaması olmuştu. Bunun ihtiyaç olduğu ortaya çıktıkça, kısmi sokağa çıkma yasağı, gece sokağa çıkma yasağı, bölgesel sokağa çıkma yasağı peyderpey gündeme geldi. Şu anda çok kötü bir durumda değiliz, diğer ülkelerdeki felaket tablolarına bakınca onlara göre iyi bir noktadayız. Ancak olay bitmiş değildir. Bu yatay seyir böyle devam ederse, gelecek hafta önümüzü daha net görürüz.”

Haber: Tuğçe Ülkü Aydın    Fotoğraf: Hüseyin Sayıl /TAK

Devamını oku

En Çok Okunanlar