Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Güncel

Frankfurt kentinden 6 ay önce yola çıktı… “Türkiye’den sonra Kıbrıs’a gideceğim”

Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşayan Lasse Stein (20), otostop yaparak çıktığı dünya turu kapsamında Mersin’in Erdemli ilçesine geldi.

Stein, “Türkiye’den sonra Kıbrıs’a gideceğim” diye konuştu.

Frankfurt kentinden 6 ay önce yola çıkan Lasse Stein, Erdemli’de bir kafe işletmecisinin misafiri oldu. Otostop ile dünya turu yaptığını belirten Lasse Stein, “Dünyayı dolaşmak hep hayalimdi. Liseyi bitirdikten sonra bu düşüncemi gerçekleştirmek istedim. Ailem önce benim bu tura çıkmamı istemiyordu ama ben ısrar edince turuma başladım. Çevreyi kirletmiyorum, otostop yaparak yolculuk yapıyorum. Almanya’da okul dışında çalıştığım zamanlarda biriktirdiğim 5 bin Euro param vardı. Bu parayla yola çıktım. Gittiğim yerlerde bazen kafelerde garsonluk yapıp günlük harçlığımı da çıkarma fırsatım oluyor” dedi. Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu anlatan Lasse Stein, “Türkiye’de kaldığım süre zarfında çok iyi insanlarla tanıştım. Yemekleri çok güzel. En çok lahmacun, kebap, çiğköfteyi sevdim. Türkiye’den sonra Kıbrıs’a gideceğim. Orada da, İran, Pakistan, Hindistan, Güney Amerika’ya gittikten sonra turumu tamamlayacağım” diye konuştu.Alman gezgini Erdemli’de ağırlayan işletmeci Vehbi Özdemir ise, “Genç arkadaşımızı öncelikle cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Bizler de misafir ettik, yöresel yiyecek ve içeceklerimizden ikramda bulunduk” dedi.

Devamını oku

Güncel

Tüm Ankara, Kıbrıslı Türk Öğrenci İçin Seferber Oldu

Türkiye hükümeti, Türkiye’de öğrenim hayatını devam ettiren ve ülkeye dönmesi beklenen yaklaşık bin Kıbrıslı Türk öğrencinin, 14 günlük karantina altında kalacağı yer konusunda seferber oldu.

Bu çerçevede; ilk aşamada Güzelyurt’ta bulunan 440 odalı Refika Öğretmen Yurdu, KKTC Hükümeti tarafından kullanılmak üzere hazır hale getirildi.

Ayrıca KKTC Sağlık Bakanlığı’na binlerce tıbbi malzeme yardımı yapıldı.

Edinilen bilgilere göre; Türkiye, yaşanan koronavirüs vakaları sonrasında Kuzey Kıbrıs’ın ihtiyaçları konusunda ilk andan itibaren çalışmalar başlattı. Kıbrıs İşlerinin Koordinasyonundan da sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, takip ve koordine ettiği çalışmalarda KKTC’den gelen talepler geri çevrilmedi.

YÖK’ün üniversitelerle ilgili aldığı en son karar sonrasında Türkiye’de bulunan yaklaşık bin Kıbrıslı Türk öğrenciyi ülkeye getirmek isteyen KKTC hükümeti, KYK’nın yurt imkanlarından yararlanmak istedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın talimatıyla birlikte ilk aşamada Güzelyurt’ta bulunan 440 odalı Refika Öğretmen Yurdu, KKTC tarafından kullanılmak üzere hazır hale getirildi. Kıbrıslı Türk öğrencilerin sağlıklı ve rahat bir ortamda karantina sürelerinin geçirilmesi yönünde adım atıldı.

Koordinasyon çerçevesinde Türk Kızılayı da, Kovid-19 Uluslararası Müdahale Kapsamı Programı çerçevesinde, Kıbrıs Türk Kızılayı’na binlerce tıbbi malzeme hibe etti. Bu güne kadar, 30.000 adet 3 Katlı Cerrahi Maske, 30.000 adet Pudrasız Vinil Eldiven, 3.000 adet EN149 Maske, 300 adet Koruyucu Tulum ve 300 adet Koruyucu Gözlük KKTC’ye ulaştırıldı.

Türk Kızılay Delegasyonunun, pazartesi günü de bu yardımların yanında ayrıca 500 adet gıda kolisi ve 500 adet hijyen setini ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Kıbrıs Türk Kızılayı’na teslim edeceği öğrenildi.

KKTC’YE ÖZEL İZİN VERİLİYOR

Bunların yanında; KKTC’den ecza ve medikal depolarının tedarik amacıyla Türkiye’den satın almak istedikleri, ancak Kovid-19 salgını nedeniyle yurtdışına satışına kısıtlama getirilen tıbbi malzemelerin satışı konusunda da kolaylık sağlanıyor. KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından, Lefkoşa Büyükelçiliği’ne iletilen talepler Ankara’da ilgili makamlara ulaştırılıyor. KKTC’ne satışı için her bir başvuru ayrı ayrı değerlendiriliyor ve izin veriliyor.

(BRT)

Devamını oku

Güncel

Güney Kıbrıs’ta Toplam Vaka Sayısı 179’a Ulaştı Ölenlerin Sayısı İse 5

Güney Kıbrıs’ta dün açıklanan 17 yeni koronavirüs vakası ile toplam vaka sayısı 179’a yükseldi.

Rum Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 17 vakadan 3’nün Avrupa ülkesinden döndüğü, 10 kişinin daha önce teyit edilmiş vakaların temas zincirlerinin takip edilmesi sonucu belirlendiği, 1 kişinin İngiliz Üslerinden olduğu, 3 kişinin ise virüsü nereden aldığının araştırıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada 179 vaka içerisinde İngiliz üslerinde tespit edilen 5 kişinin de dahil olduğu belirtildi.

Kıbrıs Üniversitesi öğretim görevlisi ve Pandemi Danışma Kurulu Üyesi Dr. Leontios Kostrikis, yaptığı açıklamada 179 vakadan 95’nin temas yoluyla bulaştığını söyledi.

15 vakanın ise tedaviyi tamamlamasının olumlu bir gelişme olarak addeden Kostrikis, vakaların bölgelere göre dağılımından da söz etti.

Buna göre vakaların yüzde 27’si Güney Lefkoşa’dan, yüzde 7’si “Mağusa bölgesinden”, yüzde 7’si Limasol’dan, yüzde 14’ü Larnaka’dan, yüzde 27’si ise Baf’tan.

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise 5.

Devamını oku

Güncel

YASAĞINI İHLAL EN 11 KİŞİ DAHA TUTUKLANDI

Ülke genelinde polis tarafından dün yapılan denetimlerde, toplam 11 kişinin mazeretsiz olarak kısmi sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği tespit edildi.

Polisten verilen bilgiye göre, bahse konu şahıslar tutuklandı.

Devamını oku

En Çok Okunanlar