Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Güncel

Girne yasa boğuldu… Nasıfoğlu’nu kaybettik

Girne’nin çok sevilen simalarından, eğitimci, aktivist Deniz Nasıfoğlu yaşamını yitirdi. 

Uzun zamandır kanser hastalığıyla mücadele eden Nasıfoğlu’ndan geriye umudu, gülüşü, hayalleri, yaşam mücadelesi kaldı…


Deniz Nasıfoğlu’nun ölümü, sadece ailesini sevenlerini değil, tüm Girne’yi yasa boğdu.

Tam bir Limasol aşığı olan Deniz Nasıfoğlu, yıllarca kanser hastalığına meydan okumuş, mücadelesiyle çok insana umut olmuş, birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmıştı.

Nasıfoğlu’nun cenazesi, Cumartesi günü Girne Nurettin Ersin Paşa Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip, Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Aileden yapılan açıklama şöyle:

Aslen Leymosunlu, Türk Ocağı aşığı, sevecen, cıvıl cıvıl, mücadeleci canımız, her şeyimiz Deniz’imizi 13 Şubat 2019 tarihinde kaybettik. Acımız çok büyüktür. Cenazesi 15 Şubat 2019 tarihinde Cumartesi günü Girne Nurettin Ersin Paşa Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip, Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ nda toprağa verilecektir. Tüm sevenlerine üzüntü ile duyurulur.

Güncel

Korkulan olmadı

Koronavirüs nedeniyle Londra’da hastaneye kaldırılan Kıbrıslı Türk Teknik Direktör Hasan Oktay Minci, tedavi sürecini tamamladı ve yapılan testi negatif çıkınca bugün hastaneden taburcu oldu.

Başarılı Kıbrıslı Türk Teknik Direktör geçtiğimiz yıl Kenya’da çalıştırdığı takımda şampiyonluk yaşamış ve ayrılarak Londra’ya dönmüştü. KTSYD tarafından yılan antrenörü seçilerek ülkemize gelen ve ödülünü alan başarılı isim, geçtiğimiz hafta kaldırıldığı hastahaneden bugün taburcu oldu.

Zor bir süreç yaşadım

Covid19 şüphesiyle Londra’da hastahaneye kaldırılan Kıbrıslı Türk Teknik Direktör Hasan Oktay Minci 8 günlük hastane tedavisini tamamladı ve yapılan testlerin de negatif çıkmasıyla taburcu oldu.

40 derece ateşle hastaneye yatırılan ve ciğerlerinde yaşadığı enfeksiyon sonrası zor bir süreç geçiren Minci, zor bir süreç yaşadığını belirterek 40 derece ateş ve ciğerlerimin iltihaplanması sonucu hastaneye kaldırıldığını belirterek, çok şükür bu kritik süreci atlattım dedi.

Evde istirahate devam edeceğini belirten Minci, lütfen herkes evinde kalsın ve en küçük bir sıkıntıda doktora başvursun dedi.

Haber: Tahir Topaloğlu – arenasporkolik.com

Devamını oku

Güncel

G. Saydam Co. rest çekti, sivil itaatsizlik çağrısı yaptı: “Devlete ödeme yapmayacağız”

Ülkenin önde gelen mali danışmanlık ve kurumsal finans şirketlerinden olan G. Saydam & Co, hükümetin aldığı ekonomik önlemleri ve Çalışma Bakanlığı’nın uygulamalarını eleştirerek, sivil itaatsizlik çağrısında bulundu.

Kamuya ait hiçbir ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyeceklerini açıklayan G. Saydam & Co, bu bedeller ile çalışan 55 personelinin maaş ödemeleri için kullanacaklarını bildirdi.

G. Saydam & Co’dan yapılan açıklamada, Nisan 2020 döneminde de hiçbir gelir elde etmeksizin ve  çalışmaksızın devlete olan tüm yükümlülüklerin ödenmesi ve katkı – teşvik alınmaması ile ilgili olarak Çalışma Bakanlığının kamuoyunda bu yöndeki söylemi ve uygulamaları değişmemesi halinde 26 yıldır bir gün dahi aksatmadan yerine getirmiş olduğu kamuya ait yükümlülüklerini, bugünden itibaren kamuya ait hiçbir ödeme yükümlülüğünü yapmayacağını ve bu bedellerin  çalışan 55 personelinin maaş ödemeleri için kullanacağını duyurdu.

G. Saydam & Co’nun açıklaması şu şekilde:

“G.SAYDAM & Co olarak, 14 Mart 2020 tarihinde COVİD-19 salgını nedeni ile 55 çalışanımızın sağlığını göz önünde bulundurarak Şirketimizi kapattık. Sonrasında Hükümet Mali Müşavir’lerin (tıpkı Gümrük Komisyoncuları v.b işletmeler gibi) Devlet adına “VERGİ TOPLAMASI” için açık kalması kararını aldı. COVİD-19 tehdidi dikkate alınarak, 2-3 çalışanımıza tüm sağlık güvenliği sağlanarak yüzlerce müşteriye ait yatırımlar yapılmıştır. Halen de %90 müşterimiz kapalı olsa dahi bu işlemler yapılmaya devam etmektedir. Buna karşın Çalışma Bakanlığı Şirketimizi “Açık İşletme” olarak nitelendirip, 15 Mart sonrası çalışan-çalışmayan tüm personellerimiz için SSK-İhtiyat-Paye v.b tüm yatırımların tam yapılmasını ve açıklanan hiçbir teşvikten yararlanılmayacağını defaten kamuoyuna duyurmuştur.

Bu noktada; G.Saydam & Co olarak, Devlet adına Vergi toplayabilmek adına kadromuzun %8 ile çalışıp tüm personel maaşlarını ödemiştir. Nisan 2020 döneminde de hiçbir gelir elde etmeksizin ve çalışmaksızın devlete olan tüm yükümlülüklerin ödenmesi ve katkı – teşvik alınmaması ile ilgili olarak;

Çalışma Bakanlığının Kamuoyundaki bu yöndeki söylemi ve uygulamaları değişmez ise, G.SAYDAM &CO olarak bugüne kadar 26 yıldır bir gün dahi aksatmadan yerine getirmiş olduğu Kamuya ait Yükümlülüklerini, bugünden itibaren “Kamuya ait hiçbir ödeme yükümlülüğümüzü yapmayacağımızı ve bu bedeller ile çalışan 55 personelinin maaş ödemeleri için kullanacağını beyan ederiz.”

Devamını oku

Güncel

Tatar’dan çağrı: “Karamsar olmayalım. Sektörler için adım atacağız”

Başbakan Ersin Tatar, karamsar olunmaması gerektiğini dile getirdi. Tatar, ilerleyen haftalarda ekonomik faaliyetlerin başlaması için birtakım adımlar atılacağını belirtti.

Başbakan Ersin Tatar İskele bölge belediye başkanlarıyla bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu.

İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan toplantıya Başbakan Ersin Tatar’ın yanı sıra Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, İskele Polis Müdürü Gökay Karagil, Karpaz Koordinasyon komitesi üyeleri ile bölge belediye başkanları katıldı.

Başbakan Ersin Tatar toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin zamanında aldığı kararlar ve önlemler sayesinde korona virüsün yatay bir seyir ile ilerlediğini kaydetti.

Başbakan Tatar, “inşallah bu şekilde bir seyirle bunu atlatacağız ve tabi ki bundan sonra Türkiye’ye bakacağız, başka ülkelere bakacağız oralarda durum nasıl gelişiyor. Ondan sonra kapıların açılması ile turizmin başlamasıyla faaliyetlerin artmasıyla normal hayata döneceğiz diye düşünmek istiyorum” dedi.

Şu an için önceliklerinin halk sağlığı olduğunu vurgulayan Başbakan Tatar, Karpaz bölgesinin de bu nedenle karantinaya alındığını ifade etti.

İskele ve Karpaz bölgesinin turizm yönünden potansiyeline işaret eden Başbakan Tatar, “koronavirüs sonrasında yeni düzenlemelerle yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Tatar, yerli istihdamın desteklenmesinin önemine de dikkat çekti.

Karamsar olunmaması gerektiğini dile getiren Başbakan Tatar, “karantina noktasında yurtdışından getirdiğimiz belki de şu anda sayıları bin 500’e yakın kendi vatandaşımıza sahip çıkma onların ailelerine kavuşturma noktasında hükümetimizin yaptığı çalışmalar, artık Cuma günü Ankara’dan gelecek seferle ondan sonra bir süreliğine uçuşlar durdurulacaktır gelinen nokta da bilim kurulumuzun da yaptığı tavsiyelerle artık karantina sürecinde KKTC’de imkanlarını zorlamaktadır çünkü her 14 günlük karantina süresi ve burada çalışılması oldukça zordur” dedi.

Dünya’yı sarsan bu virüsün çok güçlü devletlere bile tahribatlar verdiğini söyleyen Başbakan Tatar, ülkede alınan zamanında kararlar ile bu krizi en iyi şekilde yönetmeye çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Tatar, sokağa çıkma yasağının (yarın) büyük ihtimal ile bir hafta daha uzatılacağını kaydederek, ilerleyen haftalarda ekonomik faaliyetlerin başlaması için birtakım adımlar atılacağını belirtti.

Kızılay’ın İskele ve Karpaz bölgesine dağıtılmak üzere toplamda 2420 gıda yardım paketini hazırladığını kaydeden Başbakan Tatar, bölge halkının her zaman yanında olduklarını sözlerine ekledi. 

Devamını oku

En Çok Okunanlar