banner6

banner14

Aşıya bile siyaset karıştı: Tatar 'hayır' dedi

Güncel 13.01.2021, 19:18
41
Aşıya bile siyaset karıştı: Tatar 'hayır' dedi

Cumhurbaşkanı Tatar, AB’den Kuzey Kıbrıs’a temin edilecek korona virüs aşılarının Rum yönetimi üzerinden gelmesini kabul etmeyeceklerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, dün Cumhurbaşkanlığında biraraya geldi.

Görüşmede aşı konusu da gündeme geldi. Tatar, “Aşıların Rum yönetimi üzerinden gelmesini kabul etmeyeceğiz” dedi.

İki toplumlu teknik komitelerin çalışabilmesi için birtakım çalışma içinde olduklarını ifade eden Tatar, AB’den gelecek aşı konusunu da görüştüklerini, bu konuda gerekli zemin için BM’den yardım istediklerini, neticede muhataplarının Rum Yönetimi değil AB olduğunu söyledi.

Tatar, ilgili teknik komite tarafından dün kendilerine sunulan raporda aşıların Rum yönetimi üzerinden gelebilme olasılığı olduğunu, ancak bunu kabul etmeyeceklerini, bu aşı verilecekse direkt AB üzerinden olması gerektiğini dile getirdiklerini kaydetti.

FİKRİ TOROS’TAN TEPKİ: SAĞLIK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE İTTİ

Öte yandan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “AB'den gelecek aşı konusunda muhatabımız Rum Yönetimi değil, AB’dir” şeklindeki açıklamalarını kınadı.

Toros, Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Kıbrıs çözüm müzakerelerinde meşru zeminden ayrılarak Kıbrıs Türk Toplumunu izolasyonların devamına mahkum etmekle ve yalnızlaştırmakla kalmadığını, ayrılıkçı siyasetiyle toplumun ve Kuzey Kıbrıs’ın sağlık güvenliğini de tehlikeye ittiğini öne sürdü.

Toros'un söz konusu paylaşımı şöyle:

"2021 Mali Yılı Bütçe Yasa tasarısının genel görüşmesi komitede devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken, Sayın Bakan’dan Koronavirüs aşı uygulamasıyla ilgili güncel bilgi alma şansımız oldu.

Şöyle ki, AB tarafından her iki Kıbrıslı toplum için gönderilen aşılara ilişkin tüm prosedürün iki toplumlu Sağlık Teknik Komite tarafından koordine edilmekte olduğu; aşı planının tamamlanarak teknik komiteye iletildiği; gerekli eğitimlerin tamamlandığı; depolama için gerekli olan altyapının hazır olduğu; önümüzdeki günlerde takriben 2,000 adet aşının teslim alınacağını ve aşılamanın hemen başlayacağı bildirilmiştir.

Sağlık Bakanı Sayın Pilli komiteden ayrıldıktan 10 dakika sonra, Cumhurbaşkanı Tatar aşılarla ilgili açıklama yaptı: 'Muhatabımız Rum Yönetimi değil, AB olmalı. Aşıların Rum yönetimi üzerinden gelme olasılığı var, kabul etmeyiz, AB üzerinden direkt olmalı'.

Sayın Tatar, Kıbrıs çözüm müzakerelerinde meşru zeminden ayrılarak Kıbrıs Türk Toplumunu izolasyonların devamına mahkum etmekle ve yalnızlaştırmakla kalmıyor, bu ayrılıkçı siyasetiyle Toplumun ve Kuzey Kıbrıs’ın sağlık güvenliğini de tehlikeye itiyor!

Sayın Tatar’ın bu açıklamasını en sert ifadeyle kınıyor ve sağlık güvenliğimizi siyasi tezlerine kurban etmekten vazgeçmeye davet ediyorum!"

Yorumlar (0)
az bulutlu