banner26

Atun “Allah utandırmasın" dedi, Erdoğan ve Oktay'a teşekkür etti

Güncel 26.07.2022, 17:44
112
Atun “Allah utandırmasın" dedi, Erdoğan ve Oktay'a teşekkür etti
banner6

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Alişan Şan, Maliye Bakanlığı görevini, UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun’dan devraldı.

Maliye Bakanlığında, bugün devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, devir teslim töreninde Maliye Bakanlığı bürokratları da hazır bulundu.

Maliye Bakanlığı görevini, sevdiği, geleceği parlak, akıllı ve çalışkan bir kardeşine devretmekten çok büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Atun, yeni görevinde Şan’a başarılar dileyerek, “Allah utandırmasın. Allah bu güzel ekiple başarılı bir dönem geçirmeyi sana nasip etsin. Gerek seni seven bir dostun, ağabeyin olarak, gerekse UBP’nin bir milletvekili olarak her zaman yanında ve destekçin olacağım” dedi.

UBP’nin uzun zamandır gençleşmeye ciddi derecede ihtiyacı olduğuna işaret eden Atun, özellikle parlamentoda genç, yetişmiş kişilerin bu görevlere sahip olmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Atun, Ünal Üstel kabinesinin 12 Mayıs 2022 tarihinde kurulduğunu, kendisinin de bu kabinede, ikinci kez Maliye Bakanı olarak görev aldığını kaydetti.

İstifa kararının hiçbir şekilde Elektrik Kurumunun, Başbakanlığa bağlanmak istenmesi ile ilgi ve alakası olmadığını söyleyen Atun, “Sayın Başbakan'ın takdiridir. Uygun gördüğü daireyi veya kurum, kuruluşu, uygun gördüğü bir başka bakanlığa bağlayabilir. Bu gayet doğal. Bakanlar Kurulu'nun başkanı olarak, kendi inisiyatifine kalmış. Buna her bakan saygı duymak durumundadır” diye konuştu.

Atun, içinde bulunan süreci de değerlendirerek, ülkede yüksek enflasyonun uzun yıllar sonra ortaya çıktığı bir dönem yaşandığını, bunun temelinde, bütün dünyada özellikle, emtia fiyatlarında ve enerji fiyatlarındaki yüksek ve süratli artışlar olduğunu, bir diğer nedenin ise yabancı para birimlerinin aşırı derecede ve son 20 yılın ortalamalarının çok üzerinde artmış olmasından kaynaklandığını kaydederek, haliyle bu noktada da bütçenin revize edilme ihtiyacı duyduğunu söyledi.

Atun, Şan’ın hazırlanan bütçede komite üyesi olduğunu da hatırlatarak, bunun önemli bir deneyim olduğunu kaydetti.

Anavatan Türkiye’nin, KKTC ve Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğunu da dile getiren Atun, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben kendi adıma gösterdikleri yüksek samimiyet ve büyük destekler için önce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Kıbrıs işlerinden de mesul olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati ve bize büyük yakınlık gösteren, özellikle yakın çalıştığımız Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu’na da bu vesileyle teşekkür etmek isterim” dedi.

Atun, Maliye Bakanlığı bürokratlarına da teşekkür etti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.