banner26

Belediye başkanları yetkisiz kaldı

Güncel 07.09.2022, 18:24
265
Belediye başkanları yetkisiz kaldı
banner6

Anayasa mahkemesinin aldığı kararla birlikte 27 Kasım’da yapılması gereken yerel seçimler iptal olmuş oldu. Belediye başkanlarının seçimlere kadar işlerini yürütmesi noktasındaki kararının iptal edilmesi, belediyeleri yok hükmüne getirdi

Anayasa mahkemesinin yerel seçimlerin ertelenmesine dair yasayı anayasa mahkemesine aykırı bularak iptal etmesi yeni bir kaosa yol açtı.

Anayasa Mahkemesi görüşülen davada Yerel Seçimlerin ertelenmesine ilişkin yasayı Anayasaya aykırı bulup iptal etmesinin ardından ülkenin nur topu gibi bir kaosu daha oldu.

Mahkeme hem seçim tarihini iptal etti hem de belediyelerin yetkilerinin sürmesi maddesini kaldırdı. Kasım seçimleri iptal edildi. Anayasa Mahkemesi’nin CTP’nin yargıya götürdüğü yerel seçim tarihinin Haziran’dan Kasım’a ertelenmesini öngören Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’na ilişkin kararı açıklanmasının ardından 27 Kasım’da yapılması gereken yerel seçimler iptal olmuş oldu.

BELEDİYELER YOK HÜKMÜNDE

Anayasa Mahkemesi diğer bir kararında mevcut belediye başkanlarının seçimlere kadar işlerini yürütmesi noktasındaki kararı da iptal ederek belediyeleri yok hükmüne getirdi.

İptal edilen yasada belediye başkanlarının hiçbir yetkisi yok. Buna göre, belediyelerde personel ödemeleri, ihale süreçleri ve diğer gider ödemeleri yasaya göre yapılamaz.

Anayasa Mahkemesi ayrıca Haziran ayında görev süreleri dolan Belediye Başkanları yanında, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve azaların da görevlerine devam etmelerinin yasaya aykırı olduğu yönünde karara vardı.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından ülke genelinde 28 Belediye Başkanı, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve azaların tüm yetkileri de sona ermiş oldu.

Kaosa yol açmasından endişe edilen bu durumla birlikte belediye çalışanlarının maaş ödemeleri ve muhtarların ikametgâh vermek gibi en basit işleri bile yapamaz duruma geldiği yönünde görüş birliği var.

Öte yandan meclisin bir kez daha aynı gündem ile toplanarak, yerel yönetim seçimleri tarihini yeniden belirlemesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.