banner6

banner14

“Bu iş mahkemede biter”

Güncel 20.04.2021, 16:51
47
“Bu iş mahkemede biter”

CTP Başkanı Erhürman: “Haziran 2022’de yerel seçimler var ve Nisan 2022’de seçim yasakları devreye girecek. Nisan 2022’de yapılacak erken seçim için de seçim yasakları Şubat’ta devreye girecek. Şubat’tan Temmuz 2022’ye kadar icraat yapılamayacak”

Ara seçim – erken seçim tartışmaları bitmek bilmiyor. Muhalefet partileri, 2021 Ağustos tarihinde erken seçim talep ederken, hükümet ise erken seçimi Nisan 2022’de gerçekleştirmek istiyor. Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi’nde hükümet ve muhalefetin eşit oranda oy hakkına sahip olması nedeniyle çıkmaza girildi. Muhalefetin iddiasına göre hükümet, AD-HOC komite kurarak çoğunluklu oy hakkına sahip olmak ve erken seçim tarihini istediği zamanda belirlemeyi planlıyor. BRT’de 14. Saat programına konuk olan Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, erken seçim tarihi belirlenmesi konusunda hükümeti sert bir dille uyardı.

 “UBP-DP-YDP hükümeti kurulurken açıklanan hükümet programında, Ekim ayında erken seçim öngördü ve hükümet programına da yazıldı. Ocak ayında Meclis Başkanlığı seçiminde yaşanan tartışmalarda, Başbakan tarafından, “muhalefet erken seçim tarihi belirlesin” dendi. Biz de ana muhalefet olarak 2021 Nisan ayında erken seçim istiyoruz dedik ama hükümet kulağının üstüne yatmaya başladı. Ne Nisan ayı ile ilgili ne bir şey söyledi ne de başka bir tarih verdi” diyen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Haziran ayında bir milletvekili için ara seçime gitmenin makul olmadığını, erken seçim tarihi verilmesi gerektiğini üç ay boyunca söyledik ama hiçbir şekilde hükümet bunu duymak istemedi” dedi.

Bu hükümetin bir azınlık hükümeti olduğunu ve komitelerin önemli bir kısmında çoğunluğa sahip olmadığını vurgulayan Erhürman, “Hukuk Komitesi’nden her istediği tarihi geçirmesi mümkün değil. Orada uzlaşı ile bir tarih geçirebilirsiniz. ‘Gelin uzlaşıp ara seçim yapmayalım’ dedik ama hükümet kendi istediği tarihte seçim yapmak istediği için hukuk komitesinden kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Anayasa ihlali anlamına gelecek birtakım girişimleri dahi bugünden itibaren gündeme getirmeye başladılar” dedi.

2022 yılı Nisan ayında erken seçim tartışmalarına ilişkin düşüncelerini aktaran Erhürman, “Haziran 2022’de yerel seçimler var ve zaten Nisan 2022’de seçim yasakları devreye girecek demektir. Nisan 2022’de yapılacak bir erken seçim için de seçim yasakları Şubat ayında devreye girecek. Şubat ayı bütçenin açıldığı ay. Bütçenin Meclis’ten geçmesinden başlayarak Temmuz 2022’ye kadar bu ülkede icraat yapılamayacağı ve 2022’nin yarısını kaybetmemiz anlamına geliyor” diyerek, 2022 Nisan ayının yanlış bir tercih olacağını savundu.

Hükümetin şu anki tavrının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Tufan Erhürman, “Hükümetin AD-HOC komite kurulmasını önermesinin sebebi, Hukuk Komitesi’nde çoğunluğu olmadığı için istediği kararı alamıyor. Dayatmayla kendilerinin çoğunlukta olacağı özel bir komite kurdurmaya çalışıyorlar ve Meclis Başkanını da buna alet ediyorlar” diyerek eleştirisini dile getirdi. Erhürman, “İç tüzüğe ve Anayasa’ya bakarsanız, AD-HOC Komitler geçmişte de kuruldu ama hep bir uzlaşı neticesinde AD-HOC komiteler kuruldu” dedi.

 “Bu iş mahkemede bitecek” uyarısında bulunan Erhürman, “Bu kriz ortamında siyasetin kendini bu şekilde gömleğin içine sokması kadar abesle iştigal bir durum yoktur. Karşımızda son derece ciddiyetsiz, hukuk tanımaz ve kendi istedikleri olmadığı zaman çeşitli yollardan istediklerini yapmaya çalışan bir zihniyet var” diyerek, “Baskı ve dayatmayla bir karar alınmaya kalkılırsa bu iş kesinlikle mahkemede bitecek. Azınlık hükümetinin ciddiyetsizliği ve sorumsuzluğu nedeniyle ülke bir de bunlarla uğraşacak” sözleriyle hükümeti eleştirdi.

Yorumlar (0)
26°
açık