banner6

İş için akın akın Güney'e: Otel ve inşaatlara Kıbrıslı Türk istihdamı

Güncel 15.12.2021, 16:31
98
İş için akın akın Güney'e: Otel ve inşaatlara Kıbrıslı Türk istihdamı

Kasım ayından bu yana her gün onlarca Kıbrıslı Türk, iş aramak için sınır kapılarından Güney’e geçiyor. Son zamanlarda sadece inşaat sektörü ile otel endüstrisi haftada birkaç yüz Kıbrıslı Türk’ü bünyesine kattı

Çalışmak için Güney Kıbrıs’a giden Kıbrıslı Türklerde son zamanlarda artış yaşandı.

Güney’de yayımlanan Alithia gazetesi “Ekonomik Kriz Yüzünden Kıbrıslı Türkler Topluca İş İçin Özgür Bölgelere Koşuyorlar” başlığıyla manşetinden yer verdiği haberinde, çalışmak için Güney Kıbrıs’a gidenlerin çoğunun ilk kez Güney Kıbrıs’ta iş bulduklarını kaydetti.
Kasım ayından bu yana her gün onlarca kişinin iş aramak veya bulmak için sınır kapılarından Güney Kıbrıs’a geçtiğini yazan gazete, son zamanlarda sadece inşaat sektörü ile otel endüstrisinin haftada birkaç yüz Kıbrıslı Türk’ü bünyesine kattığını ve bunların çoğunun “Mağusa” bölgesinde bulunduğunu belirtti.
Ocak ayında, KKTC’deki İstatistik Kurumu’nun 2020 yılında istihdam edilen Kıbrıslı Türk çalışanların yüzde 1,1’inin (1406 kişi) Güney Kıbrıs’ta çalıştığını açıkladığını da anımsatan gazete, dün ise bu rakamın iki katından fazla olduğuna işaret etti.
Rum Solcu İşçi Sendikaları (PEO) Federasyonu adına konuşan Hristos Tombazos, “Türk Lirası’nın paritesi nedeniyle işgal bölgelerinde yaşanan ekonomik krizin zirveye çıkması sonucunda özellikle son aylarda Kıbrıslı Türk çalışanlarla ilgili çok büyük bir akıştan” söz etti.
SEK sendikası yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, kayıt dışı çalışmaya atıfta bulunarak, bunun yalnızca Kıbrıslı Türklerle alakalı olmadığını ve daha genel olduğuna işaret etti.

 

Yorumlar (0)
az bulutlu