banner6

İşçi tarafı 8 bin 500 TL'yi kabul etmiyor

Güncel 15.06.2022, 15:15
290
İşçi tarafı 8 bin 500 TL'yi kabul etmiyor

Çalışma Bakanı Taçoy, asgari ücret için 8 bin 500 TL’ye yükseltilmesinden söz etti, işverenler “Karşılayamayız” dedi. İşçi tarafı ise 8 bin 500 TL’yi kabul etmeyeceklerini bildirdi

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu ve Kamu-İş Sendikası Başkanı Ahmet Serdaoğlu, asgari ücrette 8 bin 500 TL gibi Mayıs ayı açık sınırı altında bir ücreti zinhar kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Serdaroğlu, söz konusu zam parametresine haziran ayı hayat pahalılığının (HP) da bineceğini kaydetti.

Serdaoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un asgari ücret ile ilgili “8 bin 500 TL rakamı üzerinde çalışıyoruz” açıklamalarını değerlendirdi.

Serdaroğlu, katıldığı tv programında konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Açlık sınırının altında asgari ücreti falan kabul etmemiz mümkün değildir. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapılan hesap açlık sınırında Mayıs sonu itibariyle 8 Bin 676 TL. Önümüzdeki hafta toplamasını düşünürsek asgari ücret komitesinin, haziran temmuzda belirlenecek. Haziran HP de elenecek; açlık sınırı daha da yükselecek. Bizim bu halde 8 Bin 500 TL'ye onay vermemiz mümkün değil. Bu emekçilere en büyük haksızlık olur ki onları sefalete itmek olur. Asgari ücret değil, sefalet ücreti olur bunun adı…”

Serdaroğlu, ülkedeki ekonomik yıkımın farkına vararak daha gerçekçi rakamlarla masaya oturacakları aktardı.

Yorumlar (0)
24°
açık