banner26

Karma evlilik mağdurlarının eylemine destek

Güncel 10.11.2022, 18:30
100
Karma evlilik mağdurlarının eylemine destek
banner6

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Celal Özkızan, karma evlilik mağduru kişilerin 19 Kasım Cumartesi günü düzenleyeceği “Karma Evlilik Suç Değildir” eylemine destek belirterek, katılım çağrısı yaptı.

Özkızan, “Toplumda karma evlilikler olarak bilinen ve sadece bir tarafın Kıbrıs Cumhuriyeti (KC) vatandaşı olduğu evliliklerden doğan çocukların, KC ve dolayısıyla Avrupa Birliği vatandaşlığı alamamasına ilişkin haksızlık ve mağduriyet gün geçtikçe büyüyor” ifadelerini kullandı.

Karma evlilik mağdurlarının güney Lefkoşa’da yapacağı eyleme Bağımsızlık Yolu olarak destek vereceklerini kaydeden Özkızan, “Kıbrıslı Türkler, Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve KC arasında sıkışmış durumdadır. Bu sıkışmışlığın bir sonucu olarak da, bazen TC’den bazen de KC’den kaynaklı çok ciddi sıkıntılar Kıbrıslı Türklerin hayatını zorlaştırmaktadır. Karma evliliklerden doğan pek çok Kıbrıslı Türk çocuğun, yasal hakkı olmasına rağmen KC vatandaşlığı alamaması da bu sıkıntılardan biridir” dedi.

Bu sorunun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin “ırkçılığa varan keyfi tutumundan kaynaklandığını” savunan Özkızan, insan haklarına duyarlı, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı tüm örgütleri eyleme destek açıklamaya ve katılmaya çağırdı.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.