banner26

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için dört sergi birden

Güncel 06.09.2022, 17:29 06.09.2022, 17:29
136
Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için dört sergi birden
banner6

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, bu hafta dört kişisel serginin açılışını yapacak. Hakan Daloğlu’nun Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı 161 eseri bir araya getirecek olan sergilerden ikisi Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu tarafından 7 Eylül Çarşamba günü saat 17.00’da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda açılacak. “Faust” ve “Uygarlığın Barbarlığı ve Don Quijote” isimli sergiler 22 Eylül tarihine kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.

Hakan Daloğlu’nun sanatseverlerle buluşacak olan diğer iki kişisel sergisi ise 9 Eylül Cuma günü saat 17.00’da İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi salonunda açılacak. Daloğlu’nun “Anadolu Uygarlıkları” ve “Teolojik ve Politik Kapriçyolar” sergileri de 23 Eylül’e kadar yine ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Sanatçı Hakan Daloğlu’nun, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı eserlerinde birçok farklı ayrıntı bir arada bulunuyor. Sanatçının eserleri, gotik edebiyat ve sanat geleneklerini yansıtan imajlarla, sömürgeciliğin kalıntıları ve sosyal politik konularla ilgili diğer imajlar arasındaki karşıtlığı ortaya koyuyor. Daloğlu’nun sıklıkla kullandığı metaforları arasında yer alan minotor referanslı öküz, at ve boğa kafatasları ise coğrafyaya derin izler bırakan antik İyon, Grek ve Hispanik Akdeniz kültürünün ortak bir yansımasını simgeliyor.

Alman dışavurumculuğundan da etkilenen sanatçı, “zaman akıp gidiyor, ölmen gerektiğini unutma, ölümü hatırla” mesajını tüm eserlerine yansıtıyor.

Yorumlar (0)
23°
açık