banner26

Meclise yeniden istihdam edilmek istenen Çaluda'nın yıllık maliyeti 328 bin TL

Güncel 18.10.2022, 12:24
113
Meclise yeniden istihdam edilmek istenen Çaluda'nın yıllık maliyeti 328 bin TL
banner6

CTP Milletvekili Devrim Barçın, bir süre önce Meclis Özel Kalem Müdürlüğü görevinden alınan ancak bu kez de Meclis'e özel “iletişim ve medya” danışmanı olarak istihdam edilmek istenen Mustafa Çaluda ,çin 1 yılda devletin 328 bin TL ek ödeme yapacağı belirtildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısında kürsüye çıkan ilk isim, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın oldu.

Halkın gerçek gündeminin ‘mutfak’ olduğunu vurgulayan Barçın, “Pahalılık almış başını gidiyor. TL kullanımından kaynaklı yaşanan enflasyon ortada ama bu da yetmezmiş gibi asgari ücreti hayat pahalılığının altında belirliyor” dedi.

BARÇIN İLE TÖRE ARASINDA “HIRSIZ HÜKÜMET” GERGİNLİĞİ

“Asgari ücretliyi çalan bu gayrı meşru hükümet hırsızdır” diyen Barçın, “Asgari ücretlinin cebinden alım gücü çalınmıştır” ifadelerini kullandı.

Barçın’ın, hükümete yönelik “hırsız” nitelemesinin “kışkırtma” olduğunu söyleyen Meclis Başkanı Zorlu Töre, Barçın’dan bu ifadesini tutanaktan çıkarmasını talep etti.

Barçın ise bu talep üzerine, “Tutanaktan çıkarsanız da çıkarmasanız da bu halk neyin ne olduğunu çok iyi görüyor” dedi.

“BU HÜKÜMET, ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞINDAN 1088 TL ÇALDI”

Hayat pahalılığının yüzde 56,76 oranında arttığını ancak asgari ücrete bu 5rakamın yüzde 41 olarak yansıtıldığını belirten Barçın, “Bu hükümet, asgari ücretlinin maaşından 1088 TL çaldı. Ben bunu hırsızlık olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.

TÖRE’NİN ÖZEL DANIŞMAN İSTİHDAMI…

İhtiyaçlı kesime prim desteği vermeyen, asgari ücreti hayat pahalılığı altında bırakan hükümetin, yandaş istihdamlar yapmaktan geri durmadığına vurgu yapan Barçın, şöyle devam etti:

“Meclis Başkanı Zorlu Töre, özel kalem müdürünü görevden aldı. 6 aylık sürecin sonunda Sayın Töre bu kararı neden verdi? Bir insan görevinden neden alınır? Ya görevi ifa ettiği kişiyle çalışmak istemez ya da verimliliğinden, performansından memnun olmaz ve görevden alır. Peki soruyorum; bu görevden alınan kişi, 30 yıllık Meclis tarihinde ilk kez, Meclis için değil; Meclis Başkanı’na özel iletişim ve medya danışmanı olarak sözleşmeli bir şekilde istihdam edilir? İnsanda biraz utanma olur. Bu görevleri yapmaktan uygun görmeyip istifa ederseniz sözleşmeli olarak beni işe alın mı dersiniz? Töre nasıl olur da aynı görevleri yapmak üzere özel danışman olarak sözleşmeli alabiliyor? Bu tam anlamıyla bir yandaş istihdamıdır.”

“SADECE BİR YANDAŞ İSTİHDAMINA BU DEVLET BÜTÇESİNDEN 328 BİN TL BÜTÇE ÇIKARIYOR”

“Asgari ücretliye hayat pahalılığını çok görenler, bu sözleşmeli istihdamla 1 yılda devlete 328 bin TL ek mükellefiyet getirdiniz” diyen Barçın, “Asgari ücretliye para yok, esnafa prim desteği yok, ama sadece bir yandaş istihdamına bu devlet bütçesinden 328 bin TL bütçe çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
hafif yağmur
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.