banner26

Soli Antik Tiyatrosu, tiyatro ile hayat buldu

Güncel 08.09.2022, 12:48
56
Soli Antik Tiyatrosu, tiyatro ile hayat buldu
banner6

Uzun yıllardır restorasyonu nedeni ile etkinliklere kapalı olan ülkenin en değerli tarihi kültürel mekânı Soli Antik Tiyatrosu, “İnsan Denen Şey” oyunuyla yeniden hayat buldu

Sokak Tiyatrosu ekibinin tek perdelik yeni oyunu “İnsan Denen Şey”, Lefkoşa, Mağusa ve Güzelyurt’tan sonra dün akşam Lefke Belediyesi’nin organizasyonuyla Soli Antik Tiyatro’da halka açık ücretsiz sunuldu.

Uzun yıllardır restorasyonu nedeni ile etkinliklere kapalı olan ülkenin en değerli tarihi kültürel mekânı Soli Antik Tiyatrosu, “İnsan Denen Şey” oyunuyla yeniden hayat buldu.

Bin civarında izleyicinin izlediği oyun, büyük beğeni kazandı ve sanatçılar ayakta alkışlandı.

Oyun bitiminde Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya organizasyon ekibi ile birlikte sanatçılara çiçek takdim ederek yaptığı konuşmada sanatçılara teşekkür etti.

Başkan Aziz Kaya konuşmasında, Sokak Tiyatrosu ekibine İnsan Denen Şey oyunuyla Lefke’ye de geldikleri ve Soli Antik Tiyatrosu’nda izleyiciye sundukları ve umudu yeşerttikleri için teşekkürlerini sundu. Kaya konuşmasında, restorasyonu tamamlanan Soli Antik Tiyatrosu’nda, oyunun oynanmasına olanak yaratan Eski Eserler Ve Müzeler Dairesi Müdürlüğüne de teşekkür etti.

“Sokak Özgürleştirir” şiarıyla, tüm kötülüklere karşı bir sanatsal direniş eylemi olarak, “İnsan Denen Şey” oyununu Yaşar Ersoy tasarladı, kurguladı ve yönetti. Oyunun müziklerini Hüseyin Kırmızı yaptı ve uyarladı. Oyunda, Erol Refikoğlu, Özgür Oktay, Döndü Özata, Umut Ersoy ve Yaşar Ersoy rol alırken, oyunun afiş tasarımını Umut Ersoy yaptı. “İnsan Denen Şey” oyunu, dramatik yapısı içinde, William Shakespeare’in, Bertolt Brecht’in, Nazım Hikmet’in, Charles Bukowski’nin, Can Yücel’in ve Edmond Rostand’ın şiirlerinden ve tiratlarından alıntılar da yapılarak kurgulandı.

PAZARTESİ DOME OTEL’DE BAYRAM KARAMAN ANISINA…

“İnsan Denen Şey” oyunu bir sonraki gösterimini Girne Dome Otel’de gerçekleştirecek. Oyun yakın geçmişte hayatını kaybeden sendikacı Bayram Karaman anısına, 12 Eylül Pazartesi akşamı saat 20.30’da Girne Dome Otel’de halka ücretsiz sunulacak.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.