banner6

“Vatandaş daha ucuz ve kaliteli hizmetten mahrum ediliyor”

Güncel 21.04.2022, 14:55
52
“Vatandaş daha ucuz ve kaliteli hizmetten mahrum ediliyor”

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Telekomünikasyon Dairesi’nin güçlenmesinin birileri tarafından engellendiğini, böylece vatandaşın daha ucuz ve kaliteli hizmetten mahrum edildiğini belirtti


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Tamay Soysan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) heyetini kabul etti.

Arıklı, kabulü sırasında yaptığı açıklamada, kamu özel ortaklığının sadece telekomünikasyonda değil, her alanda uygulanması gereken bir model olduğunu belirterek, bu modelin uygulamaya geçirileceği süreçte paydaşlardan birinin de sendika olduğunu belirtti.

Arıklı, fiber-optik altyapının tamamlanması ile ilgili bir fizibilite çalışması başlatılacağını, bu proje tamamlanana kadar da halka hızlı internet sunmak adına kablosuz frekans bandının geçici olarak 60GHz’e çıkartıldığını belirterek “60GHz’in insan sağlığını tehdit etmesi ile ilgili ortada dolaşan komplo teorilerine fazla prim verilmemesi gerekiyor. Son model akıllı telefonlarda bile 60GHz’lik çip var” dedi.

SOYSAN: “VATANDAŞ DAHA UCUZ VE KALİTELİ HİZMETTEN MAHRUM EDİLİYOR”

Tel-Sen başkanı Tamay Soysan ise, Telekomünikasyon Dairesi’nin güçlenmesinin birileri tarafından engellendiğini, böylece vatandaşın daha ucuz ve kaliteli hizmetten mahrum edildiğini belirtti.
Soysan, dairenin mevcut durumu ve yapısıyla özelleştirilmesi durumunda bunun adının “peşkeş” olacağını, Tel-Sen olarak buna asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

Telekomünikasyon Dairesi’nin her bölgeye sorunsuz hizmet verebilecek bir fiber-optik omurgasının bulunduğunu, ancak ülkede fiber-optik altyapı eksikliği bulunduğu öne sürülerek, mülkiyeti özele ait paralel bir fiber-optik altyapı oluşturulmak istendiğini, sendika olarak bunun karşısında durmaya devam edeceklerini ifade etti. Ülkede 4.5/5G’ye hemen geçilebileceğini kaydeden Soysan, özelin kendine ait altyapı talebindeki ısrarı nedeniyle yapılmadığını ifade etti.
İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) ile yapılan işbirliğini desteklemediklerini belirten Soysan, “İSS daha kârlı olduğu için kablosuz internet hizmeti vermeyi tercih ediyor. Telekomünikasyon Dairesi de internet hizmeti vermeli. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’ndan (BTHK) bu konuda izin çıkmasına rağmen personel eksikliği ve organizasyonda zorluk bahane edilerek gerçekleşmesi engellendi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
19°
açık