banner6

Yeni kabinede dikkat çeken sürprizler! 3 isim kadro dışı

Güncel 12.05.2022, 17:57
206
Yeni kabinede dikkat çeken sürprizler! 3 isim kadro dışı

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ, kabinedeki tek kadın bakan

Üstel kabinesinde Sağlık Bakanlığı’na getirilen İzlem Gürçağ Altuğra kabinenin tek kadın ismi oldu

Üç isim kabinede yok

Önceki kabinede bulunan Başbakan Faiz Sucuoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Kutlu Evren, yeni kabinede yer almayan isimler oldu.


Pilli ve Evren kadro dışı kaldı
Bir önceki kabineden ise sadece iki sim; Ali Pilli ve Kutlu Evren kabine dışı kaldı. İki bakan ise koltuk değişti. Ali Pilli Sağlık Bakanlığı görevinden alındı. Pilli’nin yerine yeni Sağlık Bakanı kabinenin de tek kadın bakanı olan İzlem Gürçağ Altuğra getirildi.

Atun yeniden kabinede

Eski Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun görevden almak için çabaladığı ancak hükümetin düşmesine neden olan Sunat Atun’un da yeniden Maliye Bakanlığı’na getirilmesi dikkat çekti.
Maliye Bakanlığı görevine daha bir hafta önce getirilen Olgun Amcaoğlu bu koltuktan kalkıyor ve Maliye Bakanlığı’nı devraldığı Sunat Atun’a geri veriyor.

Evren gitti, Amcaoğlu geldi

Yeni kabinede bir önceki kısa süreli hükümetin Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun bu kez Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak atanması dikkat çekti.  
Olgun Amcaoğlu Maliye Bakanlığı’nı kaybetti ancak yeni bir bakanlıkta göreve devam edecek. Girne Milletvekili Kutlu Evren Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevinden alındı ve bu bakanlığa Amcaoğlu getirildi.

Öztürkler sürprizi
Kabinedeki en sürpriz isim bir eğitimci olan yeni milletvekillerinden Ziya Öztürkler’in İçişleri Bakanlığı’na getirilmesi oldu.
İçişleri Başbakanlık’tan sonra ağırlığı noktasında en önemli bakanlık olarak kabul ediliyor.

Yerini koruyanlar…
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu milletvekili olmadan bakanlık alan tek isim olmayı başardı ve bakanlık koltuğunu korudu. Ertuğruloğlu dışında bakanlığını koruyan isimler, Tarım Bakanı Dursun Oğuz, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy yerini korudu
 

Yorumlar (0)
21°
açık