banner26

Yeni muhaceret affı yürürlüğe girecek

Güncel 17.08.2022, 17:18
146
Yeni muhaceret affı yürürlüğe girecek
banner6

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler yeni muhaceret affının genel bir af şeklinde daha kapsayıcı olacağını açıkladı

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, yakın zamanda çıkarılan muhaceret affının kapsamının mecliste çok daraltıldığını, gerekli verimin bu nedenle sağlanamadığını ifade etti ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceğini söylediği yeni muhaceret affının genel bir af şeklinde daha kapsayıcı olacağını kaydetti.

Öztürkler bunun ülkede kaçak duruma düşen, yurt dışında kalmak zorunda kalan veya gerekli sürede işlemlerini tamamlayamayan kişilerin kayıt altına alınması açısından önemli bir adım olduğunu da ifade etti.

Yasal ve teknik çalışmaları tamamlanan Muhaceret Affı’nın ülkede kayıtlılığın sağlanması içim yürütülen çalışmaların önemli bir ayağını oluşturduğunu, bunun öyle rast gele yapılmadığının da altını çizen Öztürkler, “Bir yandan ülkede düzensiz kalan ve suça karışan yabancıları deport ediyoruz. Diğer yandan ülkelerinde suça karışmış kişilerin ülkeye girişine engel koyuyoruz. E-Vize çalışmalarını sürdürüyoruz. Bunun tamamlayıcısı olarak da genel kapsamlı bir Muhaceret Affı’nı yürürlüğe koyuyoruz. Ülkede bir nedenle cezaya düşmüş veya yurt dışındayken cezaya düşmüş yabancıların muhaceret affını son bir şans olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

“KAMU GÜVENLİĞİ İÇİN TEHDİT OLUŞTURACAK YABANCILARIN ÜLKEYE GİRİŞİNE İZİN VERİLMEYECEK”

Ülke güvenliği ve huzurunu tehdit eden, suça karışmış, kaçak yaşama alışmış yabancılar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması, ülkede kayıtlılığın sağlanmasına yönelik ciddi adımlar atılacağını söyleyen Öztürkler, “Bu konuda sıfır tolerans noktasında olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu ülkenin kendine has kanunları, kuralları vardır. Burada kalmak isteniyorsa bu kurallara uyulmalıdır” dedi.

Ülkede hem kayıtlılığın sağlanması hem de suçla mücadele konusunda kararlı şekilde çalışıldığını belirten Öztürkler, “Polis Genel Müdürlüğümüz ve Güvenlik Kuvvetlerimizle istişare içerisinde, onların raporları doğrultusunda ve muhaceret sistemimizde yaptığımız çalışmalar çerçevesinde bu konuda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Geçen hafta itibariyle baktığımızda 1000’e yakın yabancının ülkeden deport edildiğini söyleyebilirim ”dedi.

Esas olanın ülkeye girişlerdeki kontrol olduğuna dikkat çeken Öztürkler, bu konuda basına da yansıyan ve sansasyonel isimlerin de yer aldığı listenin Polis Genel Müdürlüğü, Güvenlik Kuvvetleri ve ilgili paydaşların raporları doğrultusunda değerlendirilerek ülkeye girişlerinin yasaklandığını açıkladı.

Öztürkler, bu bağlamda “E-Vize” uygulamasının da çok önemli katkı sağlayacağını belirterek “E-Vize” çalışmasının yasal ve teknik adımlarının tamamlandığını bundan sonraki aşamanın bütçe kısmıda olduğunu da kaydetti ve Başbakanın bu konuda kendilerini desteklediğini söyledi.

Ülkeye girişlerde muhaceret sisteminin güçlendirilmesi, entegre sistemlerin devreye sokulması ve sıkı denetimlerle organize suç çeteleri ile adları anılan ve ülkelerinde suça karışmış yabancıların KKTC’ye girişlerinin engellenmesini sağlamak için çalıştıklarını belirten Öztürkler, “Halkımızın huzurunu bozacak, kamu güvenliği için tehdit oluşturacak yabancıların ülkeye girişine izin verilmeyecek. Bu konuda kararlı olduğumu yenilemek isterim” dedi.

Öztürkler, “Ülkede bir yandan kamu huzuru için yürütülen çalışmalarla ülke güvenliğini sağlarken diğer yandan da aslında hem turizm hem de yükseköğrenim alanlarındaki değerlerimizi korumuş oluyoruz. Bu bağlamda da bugün kayıtlılık adına attığımız adımlar ülkenin geleceği, kalkınması adına da çok önemlidir” ifadesini kullandı.

ÖZTÜRKLER, “HENÜZ HEDEFLEDİĞİM, İSTEDİĞİM DÜZEYDE DEĞİLİZ”

Bakanlığının istediği düzeyde hizmet ağına henüz sahip olmadığını da belirten Öztürkler, personel eksikliğiyle ilgili sıkıntılar olduğunun ifade edildiğini ancak bunun tam manasıyla doğru olmadığını gördüğünü, özveri ile çalışan bürokrat ve personelin olduğunu fakat esas sıkıntının 21. Yüzyılda dijitalleşme ve çağdaş sistemlerden geri kalmalarından kaynaklandığını söyledi.

Öztürkler, Her zaman söylediğim bir söz vardır. Konuşmak kolaydır. İnsan ürettiği kadarı ile saygı görür. Geldiğimiz çağda muhaceret, tabu ve benzeri birimlerimizde vatandaşın hizmete ulaşımı adına ve hizmet ağından faydalanması noktasında içim buruktur. Henüz hedeflediğim, istediğim düzeyde değiliz. İnşallah yürüttüğümüz çalışmalar meyvesini kısa sürede verecektir. Ne zaman vatandaş biri aracılığıyla değil de kendisi internet üzerinden kurulacak otomasyon sistemleri aracılığıyla hiç kimseye ihtiyaç duymadan direkt olarak işini hallettiği zaman iyi bir sistem ortaya koymuş olacağız” dedi.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.