Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Gündem

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs alarmı

Korona virüsünün İtalya’da hızla yayılması dolayısıyla, Yunan Sağlık Bakanlığının dün akşam olağanüstü bir toplantı yaptığı, öte yandan Rum tarafındaki yetkili birimlerin de alarma geçtiği haber verildi.
Korona virüsünün Çin dışında diğer ülkelerde de hızla yayılmasıyla ilgili haberler Rum basınında geniş yer bulurken, Alithia gazetesinde yer alan haberde ise Rum Sağlık Bakanlığının açıklamasına yer verildi.
Gazeteye göre, Rum Sağlık Bakanlığı, Larnaka Havalimanı’nda şüpheli bir korona virüsü vakası bulunduğu konusunda “sigmalive.com” web sitesinde yer alan haberin ardından açıklama yaparak, böyle bir vaka bulunmadığı gibi, korona virüsüyle ilgili herhangi bir vakanın da araştırılmadığını ifade etti.
Rum Sağlık Bakanlığı, buna paralel olarak, basın yayın organları dahil olmak üzere herkesin kamu sağlığı konularıyla ilgili haberler yayımlarken gerekli hassasiyeti ve dikkati göstermesi gerektiğini aynı zamanda vatandaşlar arasında gereksiz bir panik ve endişeye neden olan yanlış bilgilendirmeden kaçınılması için, ellerindeki bilgileri Sağlık Bakanlığından teyit etmeleri gerektiğine de işaret etti.
Öte yandan, Rum İşverenler ve Sanayiciler Federasyonunun (OEV)bugün üyeleri ve dört bakanlığın genel müdürleriyle, durumla ilgili analizlerini dinlemek için bir toplantı yapmasının beklendiğini de yazan gazete, yapılan araştırmaya göre, şu ana kadar Çin’deki korona virüsü salgınının sonucu olarak, ticaret açısından küçük fakat endişe verici olmayan gecikmeler görüldüğünü belirtti.
Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan OEV Başkanı Mihalis Andoniyu, tüm sektörlerde faaliyet gösteren Rum işletmelerinin yüzde 78’inin şu ana kadar durumdan hiç etkilenmediklerini, yüzde 22’lik bir kısmın ise ortaya çıkan veya çıkması beklenen gecikmelerden küçük veya orta derecede etkilendiklerini sözlerine ekledi.
Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Sağlık Bakanlığının okul müdürlüklerine konuyla ilgili bir genelge göndererek, başta hijyen olmak üzere bazı önlemlere uymalarını istediği haber verildi.

Gündem

Pilli:Nalbantoğlu Pandemi Hastanesi’ne Dönüşüyor

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ana binasının tümüyle Pandemi Hastanesine dönüşeceğini açıkladı. 

Pilli, Covid-19 Koordinasyon Merkezi kararına göre, Diyaliz ve Onkoloji bölümleri dışında tüm hastanenin  Pandemi Hastanesine dönüşeceğini belirtti. 

Merkez hastane olarak  Kolan Hastanesi’nin belirlendiğini belirten Bakan Pilli,  devlet doktorlarının Kolan’da ücrertsiz sağlık hizmeti vereceğini söyledi.  

Bakan Pilli, Kolan Hastanesi’nin dışında  ihtiyaç duyulması  halinde acil hastaların Girne Akçiçek ve Mağusa  Devlet Hastanesine yönlendirileceğini, yine ihtiyaç duyulması halinde  YDÜ Hastanesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesine hastaların sevk edilebileceğini kaydetti.  

PANDEMİ HASTANESİNDEKİ DOKTOR VE EKİPLER İÇİN ÖNLEMLER…

Pandemi Hastanesinde çalışacak  doktorlar ve ekiplerin guruplara ayrıldığını ve çalışma saatlerinin belirlendiğini aktaran  Bakan Pilli, bu ekiplerin belli aralıklarla koronavirüs testlerinden geçirileceğini,  birçok ülkede sağlık çalışanlarının enfeksiyondan etkilendiğini,  buna engel olmak amacıyla gerekli ekipmanların da  sağlandığını vurguladı. 

Pilli, yine 2’şer haftalık periyodik olarak çalışacak sağlık çalışanları için ailelerini riske atmamaları adına önlem aldıklarını, bu süreçte doktorlar ve hemşirelerin  konaklaması için gerekli otel ve yurtların kiralandığını ifade etti. 

Devamını oku

Güncel

“Bu süreçte sağlık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği en önemli öncelik olmalıdır”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, özellikle karantina hastanesi ve servisinde çalışan sağlık çalışanlarının kendi ailelerini korumak, hem de salgının yayılma riskini azaltmak üzere derhal önlem alınarak, karantina hastanesine yakın olan otel ve/veya pansiyonlarda konaklanmalarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bengihan, adada hızla artan korona virüs vakalarının halk arasında büyük endişe yaratmaya devam ederken, hükümetin hem sağlık alanında, hem de ekonomik alanda açıkladığı tedbirleri yetersiz ve eksik bulduklarını söyledi. 

Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, salgın sebebiyle idari tatil ve ardından kısmi sokağa çıkma yasağı devam ederken hükümetin, bu süreçte en çok mesai harcayan sağlık çalışanlarını korumaya yönelik  yeterli tedbiri almadığını savundu. 

KTAMS’ın sağlık çalışanları adına endişe duyduğuna işaret eden Begihan, özellikle karantina hastanesi ve servisinde çalışan sağlık çalışanlarının kendi ailelerini korumak ve salgının yayılma riskini azaltmak üzere derhal önlem alınması ve karantina hastanesine yakın olan otel ve/veya pansiyonlarda konaklanmalarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bengihan açıklamasında, “Bu süreçte sağlık çalışanlarının “sağlığı ve güvenliği” en önemli öncelik olmalıdır. Hükümeti ve otel yöneticilerini bu konuyla ilgili derhal seferberlik başlatmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Devamını oku

Güncel

Dizdarlı’dan önemli uyarı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

Dizdarlı’nın paylaşımı şöyle:

“DİKKAT
Yurt dışından gelip karantina da tutulan ve 14 gün suresi dolan insanımızı test yapmadan evine, sokağa yollamayınız.”

Devamını oku

En Çok Okunanlar