Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Genel

Hastalara işkence çektiriliyor

Sağlık Bakanlığı, düşük maliyet gerekçesiyle PET Scan çekimi için hastaları Türkiye’ye gönderiyor. Hastalar, yorucu uçak yolculuğunun ardından, uzun araba yolculuğuyla hastaneye varıyor, 6 saatlik açlıkla üç saat sıra bekliyor, çekim biter bitmez ise ayakta duramayacak haldeyken günü birlik ülkeye dönmeye zorlanıyor

Raziye Kocaismail başkanlığındaki Kanser Hastalarına Yardım Derneği heyeti, Sağlık Bakanlığı tarafından bir aydır kanser hastalarının çözümlenemeyen sorunlarına çözüm bulmak, Başbakan Ersin Tatar’dan görüşme ve destek talep etmek amacıyla Cumhuriyet Meclisi’ne gitti. 
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, bir aya yakın bir süredir kanser hastalarının tedavisinde olmazsa olmaz PET Scan çekimiyle ilgili sorunun devam ettiğine işaret ederek, sorunun çözümü için Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti. 
Bu amaçla Başbakan Ersin Tatar ile görüşmeyi talep ettiklerini söyleyen Kocaismail, yaşanan sorun hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. 
Sağlık Bakanlığı’nın maliyetlerin daha düşük olması gerekçesiyle PET Scan çekimi için hastaları Türkiye’ye gönderdiğini aktaran Kocaismail, kanser hastaları için çok yorucu olan uçak yolculuğunun ardından, uzun bir araba yolculuğu sonunda hastaneye vardıklarını, 6 saatlik açlık süresine ilaveten, başlangıç ve bitiş süresi toplam 3 saat süren işlem için sıra beklediklerini anlattı. 
Pet Scan çekimi sonrası hastaların çocuk ve hamilelerden uzak olması gerektiğini, hastanın en az 6 ile 12 saat dinlenmesi, bol su içerek radyoaktif maddenin büyük bir kısmını vücudundan atması gerektiğine dikkat çeken Kocaismail, hastaların çekim biter bitmez ise ayakta duramayacak haldeyken günü birlik uçak biletiyle ülkeye dönmeye zorlandığını kaydetti. 
Bazı hastaların yorucu süreç ardından yolculuğu kaldıramayacak kadar bitkin düşerek, kendi bütçeleriyle bir geceliğine ucuz bir otelde konaklayarak, ertesi gün dönmeyi tercih ettiklerini söyleyen Kocaismail, “Koronavirüs salgının olduğu bir dönemde, gerekmedikçe uçuş yapılmaması çağrısı yapılırken, bağışıklık sistemleri düşük kanser hastalarını böylesi bir yolculuğa zorlamanın bedeli devleti belki ucuza, ama hastalarımıza çok ağır ve hayatlarına risk  ederek pahalı bir bedel ödetir” dedi. 
Sağlık Bakanlığı’nı hastalara yaşattıkları eziyete son vermeye çağıran Kocaismail, hastaların radyoaktif maddeyi aldıktan sonra, sağlıklı bireylerle uçuş yapılmasına izin verilmesini de eleştirdi. 
Bir aydır sorunlarına çözüm için çaba gösterdiklerine dikkat çeken Kocaismail, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin kuruluş amacının ülkede tedavinin gerçekleştirilmesi olduğunu anımsattı. 
Kocaismail, ülkede tedavi olma imkanı varken hastaların yurt dışına gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu, hastaların kendi ülkesinde, kendi evinde tedavi olmayı istediğini vurgulayarak, sorunlarına çözüm bulunmaması halinde yarın daha büyük bir grupla Başbakanlık’ta Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında eylem yapacaklarını kaydetti. 
Konuşmanın ardından Kocaismail ve beraberindeki heyet, Başbakan Ersin Tatar tarafından kabul edildi.  Kocaismail, bu görüşmenin ardından sorunun yarın Bakanlar Kurulu’nda çözümlenmesi yönünde karar alındığını, bu sebeple de bugün Bakanlar Kurulu önünde toplanma kararının iptal edildiğini kaydetti. 

Devamını oku

Genel

Kredi borçlarıyla ilgili flaş karar

Ülkede onbinlerce insanın merakla beklediği banka kredileriyle ilgili yeni kararlar alındı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, banka kredi borçlarının 30 Haziran 2020’ye kadar ertelendiğini açıkladı.

Konyıla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Taçoy, alınan kararla ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı:

Bakanlar Kurulu’na Anayasanın 112. maddesi’nin verdiği yetkiye dayanarak, “Kredi Borçlularının Bankalarla Olan Borçlarının Ötelenmesi”ne ilişkin getirdiği yasa gücünde kararname pazartesinden itibaren yürürlükte olacak;

• Banka kredi borçlarının 30 Haziran 2020’ye ertelenmesi.

• Bu Yasa Gücünde Kararname, KKTC’de faaliyet
gösteren bankalar ile bu bankalara kredi borcu olan gerçek ve/veya tüzel kişileri kapsar.

• Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası kapsamındaki borçlar hariç, bankalarca hali hazırda kullandırılmış olan tüm gerçek ve/veya tüzel kişilere ait ticari ve bireysel kredilerin, tahakkuk etmiş veya edecek olan faizleri ile taksitleri yürürlükte olan herhangi bir kurala veya mevzuata bakılmaksızın ve her halükarda borçlu ve kefil ve/veya kefillerinin kabul etmiş olduğu diğer şartlar geçerli olacak şekilde, 30 Haziran 2020 tarihine ötelenir. Taksitleri ertelenen kredilerin vadeleri ise asgari üç ay süreyle ötelenir.

*Ancak bu kural, vadesinde ödeme yapmak isteyenlerin ödeme yapmalarına engel teşkil etmez.

Devamını oku

Genel

Yoğun bakım hemşiresinden halkımıza çağrı: Biz nefesimiz yettiği kadar buradayız, sen de lütfen evde kal KKTC

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yoğum bakım hemşirelerinden Fatoş Avcil, dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabından tüm halka çağrıda bulundu.

İşte Avcil’in  paylaşımı:

‘Biraz daha yakından bakın çünkü ben bile yakından bakmadan kendimi tanıyamıyorum…

Biz buradayız

Biz elimizden gelenden fazlasını yapmaya hazırız…

İçerisinde 1 saatten fazla kaldığımızda nefes almakta zorlanıyoruz dediğimiz Covid-19 koruyucu kıyafetlerini artık daha uzun süre giymek zorundayız!

Neden mi?

Tedbirlere uymadık

Uyarıları dinlemedik

Kendimizi korumadık

Korumaya çalışanlara da izin vermedik

En kötüsünü yaptık evimizde kalmadık

“Bize bir şey olmaz” dedik.

Peki anne babalarımıza!

Biz nefesimiz yettiği kadar buradayız,

Sen de lütfen evde kal KKTC”

(BRT/SM)

Devamını oku

Genel

Putin’den Güney’in başını ağrıtacak vergi “bombası”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Covid-19 küresel salgını nedeniyle ülke dışına taşınan hesaplardan edinilecek gelire yüzde 15 vergilendirme önerdiği, bunun da Rum ekonomisine bir  baş ağrısı daha eklediği haber verildi.
Fileleftheros “Putin’den Temerrüde Vergi Bombası… Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının Yeniden Müzakeresi Masada… İşadamlarında Endişe” başlıklı haberinde Putin’in, yurtdışındaki mevduatlardan edinilen gelirden yüzde 15 vergi alınması önleminin yurtdışındaki sermayenin ülkeye geri getirilmesini amaçladığını söylediğini yazdı.
Gazete Putin’in bu önleminin Rusya’nın aralarında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğu bazı ülkelerle  yaptığı çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşmalarının yeniden müzakere edilmesini gerektirdiğine işaret ederek hükümete, yeniden müzakere prosedürünü başlatma çağrısı yaptığını yazdı.
Habere göre Rum Yeminli Mali Müşavirler Derneği Başkanı Dimitris Vakis “Ruslar bu önlemi yürürlüğe koyarlarsa olumsuz etkileneceğiz. Ne zaman ve ne ölçüde etkileneceğimiz, alınacak karara bağlı” dedi.
Gazete Güney Kıbrıs ile Rusya arasında yapılan çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşması temelinde oranın yüzde 5 olduğuna dikkat çekti. 

Devamını oku

En Çok Okunanlar