Takip Edin

Gündem

“Kurallara uymayan sürücünün ehliyeti iptal edilecek”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Gönyeli çemberiyle Boğaz kavşağı arasında kalan bölüme yapılacak bariyerle ilgili maliye blokesinin kaldırıldığını, ihale dosyasının önümüzdeki hafta Merkezi İhale Komisyonu’na gönderileceğini açıkladı.
Uzun zamandır hazır olan ama kaynak sıkıntısı nedeniyle hayata geçirilemeyen proje kapsamında Girne-Lefkoşa anayolunda, Gönyeli çemberiyle Boğaz kavşağı arasında kalan bölümün orta refüjüne bariyer takılacağını kaydeden Atakan, bu konuda önemli bir adım atıldığını ifade etti.
“22 MİLYON TL’LİK YOL-BAKIM-ONARIM KAYNAĞI VAR…”
Bakanlıktan verilen bilgiye göre Tolga Atakan, katıldığı programda yol projelerinin son durumuyla ilgili bilgi verdi. 
22 milyon TL’lik yol-bakım-onarım kaynağı olduğunu belirten Bakan Tolga Atakan, bahsi geçen bu miktarla hangi projelerin hayata geçirileceğini şu sözlerle aktardı:
“Kaynağın 12 milyon TL’si geçen sene ihaleye çıkılan Alsancak çevre yoluna kullanılacak. Kalan miktarla da süratle bariyerleme çalışması yapılacak. Karpaz bölgesinde bazı lokal tamirler yine bu rakamla bitirilecek. Bu fondan ve diğer çalışmalardan öngördüğümüz 15-20 milyon TL’lik bir kaynak daha var. O miktar da Mesarya’nın güneyinde ve kuzeyinde acil müdahale edilmesi gereken iki farklı noktada kullanılacak. Eğer ihale aşamasında bir sıkıntı yaşanmazsa Lefkoşa çevre yolunu bitireceğiz. Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nı, ülkenin doğu-batı aksını kökünden rahatlatacak bir çalışma olacak. Tüm ara emirler aşıldı.”
“DAĞ YOLU PROJESİNDE HAK EDİŞ ENGELİ AŞILDI, ŞANTİYE KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK”
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, devam eden dağ yolu projesine de değindi. 
Varolan hak ediş ödeme sıkıntısının giderildiğini anlatan Atakan, şantiyenin kaldığı yerden devam edeceği bilgisini verdi ve ekledi: 
“Aynı şekilde İskele-Çayırova yolunu, İskele Boğaz çıkışından Bafra Turizm Bölgesi’nin girişine kadar olan bölümünün yapımına başlanacak. Ancak başlanabilmesi için hava şartlarının düzelmesini bekliyoruz. 2019 yılının kasım-aralık döneminde mevsim normallerinin çok altında bir yağış oldu. O dönemlerde kaynak sorunu çözülmüş olsaydı yeni yıla girerken bu yol da tamamlanmış olacaktı. Havanın uygun olacağı bir periyod bekleniyor. Lefke yolunun kalan bölümüyle, Girne doğu olarak adlandırdığımız Çatalköy tarafı Türkiye Cumhuriyeti tarafında ihale edilecek.”
“KURALLARA UYMAYAN SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİ İPTAL EDİLECEK”
Trafik kazalarını önleme adına bir dizi çalışma yaptıklarını anlatan Bakan Atakan, aşırı sürat, alkollü araç kullanımı, dikkatsizlik ve benzeri kategorilerde yapılan denetlemelerde ehliyet iptallerine gidildiğini belirtti. 
2019 yılının son çeyreğinde 17 kişinin ehliyetinin iptal olduğunu ifade eden Atakan, caydırıcılığı nedeniyle bu yola başvurduklarını da sözlerine ekledi. 
Buna göre; ehliyeti iptal olan kişiler yeniden derse gidecek ve sınava girecek. Üzerinde çalışılan yasanın içindeki yeni cezalara göre; bazı durumlarda 6 ay beklenilmeden ehliyet doğrudan iptal edilecek ve 5-6 günlük hapis cezaları da gündeme gelecek. 
“MOBİL APLİKASYONLA ÖDEMELER KOLAYCA YAPILABİLECEK”
Doğu Akdeniz Üniversitesi’yle beraber bir mobil aplikasyonu üzerinde çalışıldığını söyleyen Ulaştırma Bakanı, bu yolla, muayene, seyrüsefer ve sigorta ödemelerinin kolayca yapılabileceğini de ifade etti. Kişiler üyelikleri üzerinden kendi araçlarının durumunu da takip edebilecek.

Gündem

Anastasiadis, Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleriyle AB’ye Maraş konusunda mektup gönderdi

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi ülke liderlerine ve AB’ye, Maraş konusunda mektup gönderdiği belirtildi. 

Rum haber kaynaklarına göre, Hükümet Sözcü Vekili Panayiotis Sentonas, konuyla ilgili açıklamasında, Anastasiadis’in geçen hafta BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin liderlerine, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup gönderdiğini açıkladı.

Sentonas, Anastasiadis’in aynı çerçevede, AB üyesi ülke liderlerine ve AB’nin üç önemli kurumu Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi başkanlarına da ilgili mektupları gönderdiğini belirtti. 

Panayiotis Sentonas, Anastasiadis’in mektuplarında, Türkiye’nin Maraş’a ilişkin faaliyetlerinden ve Türk yetkililerinin ilgili açıklamalarından da söz ettiğini ifade etti. 

Devamını oku

Gündem

“45 yıldır devam eden federal çözüm çabaları başarısız oldu. Zorunlu bir evlilik başarılı olamaz”

Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan Başbakanı Ersin Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü desteklemesini istedi.

Sunday Express gazetesine verdiği demeçte Başbakan Tatar, Ada’nın kuzeyinde yaşayan 20,000 İngiliz vatandaşını desteklemek ve Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisini ve turizm sektörünün gelişmesi için Londra’ya doğrudan uçuşların başlatılması talebini dile getirdi.

Başbakan Tatar, Brexit’in bölünmüş olan adadaki çıkmazın sonlandırılması için bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

Sunday Express’in haberinde, İngiltere’nin daha önce üyesi olduğu Avrupa Birliğine Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın da üye olduğu ve veto haklarından dolayı İngiltere’nin kararlı bir müdahale yapamadığı kaydedildi.

45 yıldır devam eden federal çözüm çabalarının başarısız olduğunu ve “zorunlu” bir evliliğini başarılı olamayacağını belirten Tatar, “Bizler farklıyız. Biz Türkçe konuşuyoruz, onlar ise Yunanca. Bizler Müslümanız, onlar ise Hristiyan. Yeni nesiller birbirlerini tanımıyorlar. 1974’de 10 yaşında olan bir çocuk bugün 55 yaşında ve torunları var. Bizler artık ayrıyız” dedi.

“İngiltere, artık Avrupa Birliği’nden ayrıldığına göre bu fırsatı Kıbrıslı Türkleri rahatlatmak için kullanabiliriz” diyen Tatar, İngiltere’ye doğrudan uçuşlar başlatarak turizmde büyüme sağlanabileceğini kaydetti.

Tatar, “İngiltere’de 300 binden fazla Kıbrıslı Türk yaşamakta. Kıbrıs’a İngiltere’den gelen giden çok sayıda insan var. Doğrudan uçuşların bize ekonomik olarak çok büyük bir katkısı olur, rekabet edebilirliğimizi artar” dedi.

Sunday Express’in haberinde, Kıbrıs’ın güneyinde mevcut kişi başı ortalama gelirin 25 bin pound, Kuzeyinde ise 15 bin pound olduğu belirtilerek aradaki farkın bankacılık ve turizmden kaynaklandığı, ancak şartların doğal gazın keşfiyle yeni bir boyut kazandığı ifade edildi.

Başbakan Tatar gazeteye verdiği demeçte “Bizlerin gelecek için çalışması gerekiyor. Bunca yıl yürütülen yakınlaşma ve federal çözüm görüşmeleri başarısız olmuştur. Bizler bu sorunu iki devletli bir çözümle çözebileceğimize inanıyoruz,” dedi.

Tatar, bir anlaşma sağlanması durumunda Kuzey Kıbrıs’ın elinde tutuğu toprağı %36’dan %30’a indirmeye hazır olduğunu, doğal gazı yönetmek için ortak komiteler kurabileceklerini de sözlerine ekledi.

(BRT)

Devamını oku

Gündem

Atakan ve Baybars’tan tepki

Cumhuriyet Meclisi, bugünkü toplantısının gündeminde yer alan “Birleştirilmiş Barış Harekatı’ndan Önce Yabancılardan Sözleşme ile Satın Alınan Taşınmaz Malların Kaydını Düzenleyen (Değişiklik) Yasa Önerisi” komiteye geri çekti.

Yasa önerisinde yapılan düzenlemeleri Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu okudu. Hasipoğlu, yasa önerisinin komitede oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi.

GİRNE’DE 400, GAZİMAĞUSA’DA 201 BAŞVURU

Hasipoğlu, bu yasanın adı gibi Barış Harekatı’ndan önce yapılan satış anlaşmalarını kapsadığını ifade ederek, bu konuda Girne’de 400, Gazimağusa’da da 201 adet başvuru bulunduğunu kaydetti. Bu yasa ile başvuru yapanlara, dava açanlara, devam eden davalarla hukuki bağı bulunanlara 120 gün süre verildiğini ifade eden Hasipoğlu, bu yasa ile sadece evrak değil, çevre şahadetinin de geçerli olabileceğini, taktirin yine yüce mahkemede olacağını kaydetti.

Hasipoğlu, bu konuda sahte bir belge, evrak, uydurma bilgi, hileli durum da varsa ve tespit edilmesi halinde başvurunun iptali ve 20 yıla kadar hapis cezası bulunduğunu belirtti. ,

ATAOĞLU: “YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREK”

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da, yasa önerisine yönelik değerlendirmeler yaparak, mal sahipleri ve mallarla ilgili başvurular ve gazetelere verilecek ilanlarla ilgili yorumlarda bulundu ve bu konuda istedikleri değişiklikleri göremediklerini kaydetti.

Ataoğlu, bu konuda yeni başvurulara “kapının gındırık” bırakıldığını ifade ederek, tasarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ARIKLI: “ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRECEĞİZ”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da, bu konuda endişelerini dile getirerek, bu konuda 601 başvuru olduğunu, bu yasa önerisi ile de orijinal olmayan evrakla yer talep etmenin kolaylaşacağını ifade ederek, bu konuda yasal olarak Meclis’in müdahil olmasına karşı olduklarını kaydetti ve YDP olarak bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini kaydetti.

Arıklı, dün YDP’nin manifestosunu açıkladığını ancak devletin haber ajansı TAK’ın bu haberi izlemediğini ve kamuoyu ile paylaşmadığını ifade ederek, bu konuda “TAK partizanlık mı yapıyor, TAK ne yapıyor?” sözleriyle TAK’a eleştirilerde bulundu.

Taşıma izinleri, arazi dağıtımları, kırsal kesim arazisi dağıtımlarının da seçim öncesinde sürdüğünü ifade eden Arıklı, bu konuda hükümeti şiddetle protesto ettiğini söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, “siyaseti bu hale getirmeyin” diyen Arıklı’ya her hafta aynı şekilde kürsüden, dedikoduya dayalı, yalan ve gerçek olmayan şeyler üzerinden siyaset yapmaya son vermesini istedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da, muhalefetin iktidarı araştırabileceğini eleştirebileceğini ancak bunun doğru bilgiler üzerinden olması gerektiğini ifade ederek, görevde oldukları süre içerisinde yeni bir arazi dağıtımı yapmadıklarını ancak geçmiş dönemlere ait hak sahibi yapılmış ancak verilmeyen yerleri hak sahiplerine verdiklerini kaydetti.

Baybars, amaçlarının gençlerin yerlerinde kalması göç etmemesi olduğunu belirterek, gerekli araştırmaların yapıldığını ancak yeni bir dağıtım olmadığını belirtti.

Kırsal kesim arsaları için herkesin başvuru yapabileceğini ve yasada o köyde ikamet etmek mecburiyeti olmadığını ancak orada ikamet etmenin artı puan olduğunu anlatan Baybars, şans oyunları yasasında ise kaç ön izin verilebileceğinin yazdığını ve şu an için kotanın dolu olduğunu kaydetti.

Devamını oku

En Çok Okunanlar