Takip Edin

Güncel

Lefke bölgesi örgütlerinden Sağlık Bakanlığı önünde eylem

Lefke bölgesinden bazı sivil toplum örgütleri, Cengiz Topel Hastanesi’nde yaşanan sorunlarla ilgili bugün Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Eyleme; Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi, Lefke Belediye Meclisi kadın üyeleri katıldı.

Eylemciler, Lefke’deki Cengiz Topel Hastanesi’nin kapatılması endişesi yaşadıklarını söyleyerek, sorunların çözülmesini ve hastanenin ek binasının tamamlanmasını talep etti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim de eylemcilerin yanına giderek, hastanede son bir yılda yaşanan gelişmeleri aktardı. Bakan Besim, “Cengiz Topel Hastanesi’ni kapatma veya geri götürme gibi bir düşünce kesinlikle olamaz” dedi.

Eylemde, Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi Başkanı Nevin Fenman basın açıklamasını okurken, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi Sorumlusu Gülten Bayramoğlu, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Suziye Zafer konuşma yaptı.

Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi, Lefke Belediye Meclisi kadın üyelerinin Sağlık Bakanlığı önünde yaptıkları eylem sırasında Besim ile görüşmelerinin ardından, bakanlık toplantı salonunda da taleplerinin iletildiği detaylı bir toplantı gerçekleştirildi.

FENMAN

Kadınlar Konseyi Lefke Şubesi Başkanı Nevin Fenman, Cengiz Topel Hastanesi Doğum Servisi’nde doğum yaptırılamadığını, uzman doktorun haftada iki gün görev yaptığını belirtti.

Hastanede ortopedist, ürolog, kardiyolog gibi branşlarda doktor bulunmamasının bölge halkının temel sağlık hizmeti dahi alamadığının göstergesi olduğunu öne süren Fenman, hemşire eksikliği yaşandığını, röntgen ve benzeri cihazları çalıştıracak teknik personelin yetersiz olduğunu savundu.

Fenman, “Hastanemiz poliklinik hizmeti veren bir sağlık kuruluşu seviyesine düşürülmüştür.” dedi.

Hastaneye ilave edilecek 120 yataklı ek bölüm ve tadilatın projelerinin hazır olmasına rağmen temelinin atılamadığına işaret eden Fenman, “Cengiz Topel Hastanesi ek inşaat ve tadilat projesinin derhal temelinin atılıp gerçekleştirilmesini talep ederiz” diye konuştu.

“İlçe halkı ve öğrencileri ile 25 bin insanın çağdaş sağlık hizmeti alma hakkı yadsınamaz” diyen Fenman, hastanenin gerçek anlamda II. Basamak Hekimlik Hizmeti veren bir hastane düzeyine yükseltilinceye kadar eylemlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

BAYRAMOĞLU

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi Sorumlusu Gülten Bayramoğlu, bölge halkının hastanenin kapatılacağı endişesi içinde olduğunu belirtti.

Bayramoğlu, Güzelyurt Hastanesi bitirildiği zaman Cengiz Topel Hastanesi’nin poliklinik olarak kullanılacağı endişesi yaşadıklarını kaydetti.

ZAFER

Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Suziye Zafer de sorunları aktararak, röntgen cihazının sadece mesai saatleri içinde çalıştığını, mesai dışında yaşanan olaylarda hastaların bölgede hizmet alamadığını, hastanede aletleri çalıştıracak uzmanların bulunmadığını belirtti.

Kadın Doğum Servisi’nde sıkıntı yaşandığını dile getiren Zafer, ek binanın tamamlanacağı sözünün verildiğini ancak sözlerin tutulmadığını söyledi.

Zafer, projenin en kısa zamanda bitirilmesini istediklerini belirtti.

BESİM

Sağlık Bakanı Filiz Besim de Cengiz Topel Hastanesi’ni geri götürme düşünceleri bulunmadığını, göreve geldikleri günden itibaren hastaneyi ileriye taşıdıklarını, eksikliklerin farkında olduklarını ve bunların da tamamlanması yönünde çaba ortaya koyduklarını kaydetti.

Hastaneye çağdaş bir röntgen cihazı alındığını, ilk defa tam zamanlı radyolog atandığını, ultrasound cihazının yenilendiğini dile getiren Besim, kadın doğum uzmanının haftanın iki günü hastanede olduğunu, yeni kadın doğumcu için ilan açıldığını, eksikliğin giderileceğini belirtti.

Besim, hastanede smear taramalarının yapıldığını, spiral takılabildiğini dolayısıyla kadın sağlığının, koruyucu hizmetlerin geriye gittiğini söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Hemşire eksikliğinin ada genelinde yaşanan bir sorun olduğuna işaret eden Besim, üçüncü kez kadro artırımına gittiklerini, nisan ayında yeniden hemşire alınacağını söyledi.

Cengiz Topel’in ek binası ile ilgili projenin onaylandığını belirten Besim, projenin hayata geçmesi için kaynak sıkıntısının aşılması gerektiğini kaydetti.

Hastanenin diyaliz ünitelerinin ay sonu devreye gireceğini dile getiren Besim, hastanenin kadın doğum servisini kapatma düşünceleri bulunmadığını vurguladı.

Besim, Cengiz Topel Hastanesi bizim için çok önemli bir hastanedir. Kapatılması asla söz konusu değildir. Bölge halkı çok daha çağdaş bir hastaneyi hak ediyor. Bizim amacımız bunu sağlayabilmektir” dedi.

Haber: Gözde Süreç Sarı – Fotoğraf: Süleyman Önal

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel

Çağlayan’a oto park yapılıyor

LTB Başkanı Harmancı, Yenicami Spor Kulübü’yle, bölgedeki halı sahanın otopark yapılması konusunda anlaştıklarını ve projenin en geç Mart ayında hayata geçirileceğini açıkladı

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Çağlayan’da yoğunlaşan araç trafiğine dikkat çekerek, Yenicami Spor Kulübü’yle, bölgedeki halı sahanın otopark yapılması konusunda anlaştıklarını ve projenin en geç Mart ayında hayata geçirileceğini müjdeledi.
Harmancı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Çağlayan’da 2 öğretmen sendikamız, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, bir market ve Yenicami spor kulübünün çok dar mesafede sıralanması ciddi bir otopark sorunu doğruyordu.
Park yeri sorununu azaltabilmek için güzel bir ortaklığa imza attık. Yenicami Ağdelen Spor klubü Oğuz Karayel halı sahası yaklaşık 5 yıldır kullanılmıyordu ve atıl durumdaydı, Oğuz Karayel ismi baki kalacak şekilde bu alanı otoparka çevirmek için kulüple 10 yıllığına anlaştık, 10 gün sonra 43 araç kapasiteli yeni otoparkımız bölgede güzel bir rahatlama sağlayacak.”

Devamını oku

Güncel

ARIKLI SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Erhan Arıklı, “Cumhurbaşkanı makamına gelmem halinde yapacağım ilk icraat KKTC halkının self determinasyon hakkını kullanmasını sağlayarak KKTC’yi tanıtma faaliyetlerini başlatmak olacak” dedi.
Arıklı, Alsancak Belediye Salonu’nda dün düzenlenen toplantıda seçim manifestosunu açıkladı. YDP’den verilen bilgiye göre, program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı, Arıklı’nın özgeçmişi okundu. Arıklı, buradaki konuşmasında neden Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini ve hedeflerini anlattı.
Erhan Arıklı, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ya KKTC’yi yaşatıp Türkiye ile iyi ilişkilerin gelişmesiyle sonuçlanacak ya da federasyon düşüncesiyle kaybedeceğimiz bir 50 yıl daha geçmesine seyirci kalmak arasında bir tercih olacak” dedi.
Federasyon dönemlerinin devrinin bittiğini söyleyen Arıklı, “Son 30 yılda var olan federasyonlar yıkıldı ve tam 40 yeni devlet kuruldu. Artık devir milli devletler devridir. Rumlarla bir arada yaşamak isteyenlerin keyfi öyle istiyor diye bu aziz devleti yıkacak mıyız, yoksa tanıtıp bağımsız bir devlete sahip olmanın gururunu ve şerefini mi yaşayacağız. Karar sizin. ‘Linç kültürüne sahip insanların oyuna ihtiyacım yoktur’ söylemleriyle gündeme gelen Akıncı cevabını sandıkta alacak” ifadelerini kullandı.
Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin belli olduğunu söyleyen Arıklı, “O Anayasada Cumhurbaşkanı’nın KKTC’ye sahip çıkması vardır. Anayasa müzakere yetkisi vermez. Müzakere yetkisini Meclis verir. Biz KKTC’nin ambargoların altından kalkması için Cumhurbaşkanlığı makamı olarak mücadele vereceğiz.” dedi.
Halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplum lideri veya müzakereci değil Cumhurbaşkanı seçeceğini ifade eden Arıklı, kendisinin bu makama gelmesi halinde yapacağı ilk icraatın KKTC halkının self determinasyon hakkını kullanmasını sağlayarak KKTC’yi tanıtma faaliyetlerini başlatmak olacağını söyledi.
Arıklı, Anayasada yer alan Cumhuriyet Güvenlik Kurulu’nun çalıştırılması, Maraş’ın açılması ve bunlarla birlikte başkanlık sisteminin getirilmesi konularının seçim bildirgelerinin olmazsa olmazlarından olduğunu da belirtti.
Erhan Arıklı, diğer adaylarla ilgili eleştirilerde de bulundu.

Devamını oku

Güncel

Yrd. Doç. Dr, eşine tabak fırlattı! İlk defası değil

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erol Dülger, eşine tabak fırlatarak ciddi şekilde darp ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Dülger, aynı suçu daha önce de birçok kez işleyerek yargılandığı için cezaevine gönderildi

Lefkoşa’da çöp dökme konusu üzerine tartıştığı eşinin yüzüne tabak atarak ciddi şekilde darp eden Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. zanlı Erol Dülger tutuklanarak bugün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Polis memuru Nurçin Hocaoğlu, olayla ilgili bulguları aktardı.

Hocaoğlu, 23.02.2020 tarihinde Hamitköy – Lefkoşa’da meydana gelen “Ciddi Darp’ suçu ile ilgili olarak Lefkoşa’da sakin Erol Dülger isimli şahsın bahse konu suçu işlediğine dair şahadet olduğunu belirtti. Hocaoğlu, 23.02.2020 tarihinde saat 12.00 raddelerinde Lefkoşa’da sakin Erol Dülger’in kalmakta oldukları Aldora sitesi B blok No:3 Lefkoşa’daki ikametgâhlarının mutfak kısmında evdeki çöpleri dökme yüzünden aralarında çıkan tartışma sonucu aynı yerde sakin eşi D. D.’ye önünde bulunan yemek tabağını fırlatarak kafasına vurmasına sebebiyet vererek ciddi bir şekilde darp ettiğini anlattı.

Hocaoğlu, Erol Dülger’in birçok kez eşine karşı ciddi darp suçunu işlediğini ve geçtiğimiz yıl yargılanıp 3 bin TL para cezası aldığını söyledi.

Hocaoğlu, doktor olan zanlının ilerde mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer zanlının ileride görüşülecek davasında hazır olmasını sağlamak maksadı ile 15 günü aşmayan süreyle cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar