Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Güncel

Özersay “Dünyanın Bir Parçası Olduğumuzu Kanıtladık”

Gazimağusa’da üç otelde 14 gün boyunca karantina altında tutulan 750’ye yakın turist tedavilerinin tamamlanmasının ardından ülkelerine döndü.

Konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, euronews’le son gelişmeleri paylaştı.

KKTC’de tedavileri tamamlanan turistler ülkelerine döndü

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 14 gün önce Alman turist kafilesinde bazı kişilerde koronavirüs tespit edilmesiyle beraber konaklama yapılan otellerin karantinaya alındıklarını ve yaklaşık 750 turistin tedavisine başladıklarını ifade etti. 14 günün sonunda ise koronavirüs teşhisi konulan 25 turist ile birlikte çoğunluğu Alman olan 750 turist ülkelerine döndü.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ön gördüğü standartlarda karantina ve tedavi koşullarını uyguladıklarını söyleyen Bakan; ’Bizim ölçeğimizde ve tanınmayan bir ülke olarak kimseye ne hali varsa görsün demedik. İlk önce Almanya bu vatandaşlarını istemedi, hatta onları ülkelerine geri gönderecek bir uçak bile bulamadık. Ancak daha sonra bu sorunların hepsi giderildi. Bu dünyaya örnek olacak bir davranıştır. Bizi her zaman dünyadan izole ettiler ama biz dünyanın her devletinin kendi kendini izole etmeye çalıştığı bir dönemde uluslararası toplumun gerçek bir üyesi olduğumuzu ve o değerleri taşıdığımızı bu davranışımızla ispat ettik‘’ dedi.

Kudret Özersay: Vaka sayısı 30’larda can kaybı yok

Bu sürecin başarıyla tamamlandığını ifade eden Özersay, halihazırda ülkedeki vaka sayısının ise 30’larda olduğu ifade etti. Testlerin sürekli devam etmesi nedeniyle net rakamlar belirtemeyen KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 20 kişinin tedavisinin tamamlandığını ve hastalığı yendiğini söyledi. Aralarında yabancı uyruklu olanların da bulunduğu 11 kişinin ise tedavisi devam ediyor. Virüsü yenenlerin hiçbir solunum cihazına bağlanmadan tedavilerinin gerçekleştiğini belirten Bakan Özersay, şimdiye kadar bir can kaybının yaşanmadığını belirtti.

Özersay: Kademeli olarak tedbirlerimizi aldık, şu anda kısmi sokağa çıkma yasağı uyguluyoruz

Kademeli olarak tedbirlerin arttırıldığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde önce okullar tatil edildi, ardından sosyal yaşama dair kısıtlamalar getirildi. Virüsün yayılması için kamuda bazı alanlarda zorunlu hizmetler devam ederken, bazı kollara ise kısıtlamalar getirildi. Aynı zamanda özel sektörün de çalışmaları kısıtlandı. Kısa bir süre önce de yurttaşların sadece süpermarket, eczane gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasağa uymayanlara ceza söz konusu.

Yurtdışından yabancı uyruklu olanların ülkeye girişlerini de yasaklayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, artık biz bizeyiz diyerek bu virüsü kendi içinde daha kontrollü hale getirip yenme çabasında.

Güncel

Atakan açıkladı: Türkiye’den bir uçak dolusu tıbbi malzeme geldi

Korona virüsle mücadele kapsamında Türkiye’den KKTC’ye bir uçak dolusu tıbbi malzeme geldi.

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Bugün 1 uçak dolusu tıbbi malzeme TC. Sağlık Bakanlığı yardımı çerçevesinde ülkemize ulaştı. Büyük bir özveri ile bu yardımı bize ulaştıran dahası “siz ne zaman isterseniz THY emrinizdedir” mesajı veren başta Sn. Bilal Ekşi olmak üzere tüm Türk Hava Yolları ailesine sonsuz teşekkürler.. 🇹🇷

Devamını oku

Güncel

Güney’de 2 ölü daha! 16 yeni vaka

Güney Kıbrıs’ta korona virüsü nedeniyle tedavi gören 2 hasta bugün hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden kişilerin 47 yaşında bir erkek ile 73 yaşında bir kadın olduğu öğrenildi.

Böylece Güney’de korona virüsünden kaynaklı toplam ölü sayısı 5’e yükseldi.

Güneyde bugün yapılan testlerde ise 16 pozitif vakaya daha rastlandı.

Devamını oku

Güncel

HP’den canlı yayında büyük bağış

Diyalog TV, Korona virüsü salgını nedeniyle mağduriyet yaşayan ihtiyaçlı bireylere yardımcı olmak için kampanya başlattı.

Canlı yayında gerçekleştirilen kampanyaya bazı siyasiler, siyasi partiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve işadamları, telefonla bağlanarak bağış yapmaya başladı.

Başbakan Ersin Tatar, bir aylık maaşını ihtiyaçlı bireyler için bağışladığını açıkladı.

Yardım kampanyasına şu ana kadar en büyük katkı Halkın Partisi’nden (HP) geldi.

HP, önemli bir dayanışma ruhu sergileyerek kampanyaya 50 bin TL bağışta bulundu.

Yine HP kanadından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile HP Lefkoşa milletvekili Gülşah Saner Manavoğlu, bir aylık maaşlarını kampanyaya bağışladı.

Devamını oku

En Çok Okunanlar