Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Güncel

Spehar’dan Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabet Spehar’ın, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü askerlerine nişan takdim edilmesiyle ilgili olarak dün akşamüzeri düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa da değindiği belirtildi.
Alithia gazetesinde yer alan habere göre Spehar konuşmasında “gerekli siyasi iradeyle birlikte, Kıbrıs’taki iki lider ve diğer tarafların, aciliyet duygusuyla, Kıbrıs sorununun BM parametreleri temelindeki kapsamlı çözümüne ulaşılması için, sonuç odaklı özlü müzakerelere dönmelerini umduğunu” dile getirdi.
Konuşmasında, UNFICYP’in rolünden övgüyle söz eden ve UNFICYP’in görev süresinin Ocak ayı sonunda altı ay daha uzatıldığını anımsatan Spehar, New York’ta bulunduğu zaman BM Güvenlik Konseyi üyelerinin barış gücü askerlerinin yaptığı işten övgüyle söz ederek, misyonun sürekli varlığının önemine işaret ettiklerini iletti.
56 YIL ÖNCE…
Yaklaşık olarak 56 önce kurulmasından bu yana, UNFICYP’te 34 milletten 150 binden fazla barış gücü askerinin görev yaptığını dile getiren Spehar, UNFICYP’in görevinin önemli olduğunu ve barış gücü askerlerinin ara bölgede sükunet ve istikrarın muhafaza edilmesi için yaptığı işlerin ise, yalnızca operasyonel başarıları açısından değil, adada devam eden barış süreci açısından da son derece önemli olduğunu ifade etti.
YENİDEN BİRLEŞME
Spehar, adanın yeniden birleşmesi için 2017 yılının Temmuz ayından bu yana müzakereler olmamasına rağmen, iki toplumu, etkileşime sahip olmaları ve aralarında daha büyük bir güven inşa etmeleri için desteklediklerini de söyledi.
UNFICYP’in desteğiyle iki toplum liderinin 12 Kasım 2018 tarihinde iki yeni sınır kapısının açılması konusunda anlaştıklarını anımsatan Spehar, liderlerle gerçekleştirdiği temaslar ve BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonunun da desteğiyle, 11 Temmuz 2019 tarihinde cep telefonlarının tüm adada çalışmasının gerçek olduğunu da anımsattı.
Bunun iki toplum arasındaki iletişimi iyileştirdiğini dile getiren Spehar, 6 Aralık 2019 tarihinde ise dokuz şüpheli ve tehlikeli bölgenin temizleneceğinin açıklandığını hatırlatarak, bunun liderlerin, mayınların olmadığı bir Kıbrıs taahhüdü çerçevesinde, 26 Şubat 2019 tarihinde üzerinde mutabakata vardıkları bir Güven Yaratıcı Önlem olduğunu belirtti.
Kıbrıs’ta 1974 öncesi tablolar, ses ve görüntü kayıtlarından oluşan ve Ledra Palace’ta açılan sergiye de değinen Spehar, Kıbrıs’ta kalıcı barış için diyalog, güven ve işbirliğinin “olmazsa olmaz” olduğunu ve GYÖ’lerin amacının da bu olduğunu sözlerine ekledi.

Devamını oku

Güncel

Lefke’de büyük panik! Korona virüslü kadın bankaya da gitmiş!

Lefke bölgesinde bir kadına koronavirüs teşhisi konmasının ardından bölgede büyük panik başladı.

Kadının bir süre önce eşiyle birlikte İsviçre’deki oğlunu ziyaret edip adaya döndüğü öğrenildi.

Söz konusu kişinin hastalığını bilmeden, Lefkoşa’da özel bir hastaneye, Gemikonağı’nda ise marketlere, bankalara gittiği ve çok sayıda kişiyle temas ettiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı bunun üzerine alarma geçti. Hastanın temas ettiği kişilerin bulunması için çok yoğun araştırma başlatıldı.

Koronavirüs hastasının İktisatbank’ın ve Vakıflar Bankası’nın Gemikonağı şubesine de gittiği ve oralarda da işlem yaptığı öğrenildi.

Bunun üzerine her iki bankanın personeli de büyük endişeye kapıldı. İktisatbank ve Vakıflar Bankası, sosyal medya hesabından açıklama yaparak Gemikonağı şubelerinin yarın kapalı olacağı duyurusunu yaptı.

İktisatbank, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, Lefke bölgesinde bir kişinin koronavirüs teşhisi konmasının ardından karantinaya alındığı bilgisini edindiklerini kaydetti.

Yarın bankanın kamera görüntülerinin inceleneceğini aktaran banka, bu sebepten ötürü Gemikonağı şubesinin yarın kapalı olacağı duyurusunu yaptı.

İktisatbank’ın yapmış olduğu paylaşımı şu şekilde:

“Gemikonağı Şubemiz Yarın Kapalı Olacaktır.

Bugün Lefke’de bir kişinin COVID-19 teşhisi ile karantinaya alındığı bilgisi üzerine gecikmeksizin ilgili şahsın Gemikonağı şubemizde işlem yaptığını tespit ettik ve ilgili kamera kayıtlarını inceledik. Aldığımız önlemlere uygun şekilde işlem esnasında güvenli mesafenin korunduğu, iş arkadaşlarımızın kurallara uygun şekilde maske ve eldiven kullandığını, müşterinin içeriye tek olarak alındığını, müşteri ayrıldıktan sonra kullandığı yüzeylerin ve gereçlerin temizlendiğini teyid ettik. Tüm bu bilgiler ve tespitler çerçevesinde söz konusu şahıs ile yakın temas olmadığını tespit etmiş olduğumuz halde; Gerek iş arkadaşlarımızın, gerekse kamu sağlığı ve sağlık sistemimizin korunması açısından ilgili şubede bu dönemde görev yapan personelimiz için izolasyon süreci başlatmak kararı almış bulunmaktayız. Bu süre içerisinde ilgili iş arkadaşlarımızın izolasyon sürecini usülüne göre geçirmeleri için her türlü desteği sağlayacağız. Gemikonağı Şubemiz derin temizlik ve dezenfekte için 13 Nisan, Pazartesi tarihine kadar kapalı olacak, bu süreç içerisinde bu geceden başlayarak tüm yüzeyler, araç ve gereç, nakit paralar dahil usülüne göre yeniden dezenfekte edilecektir. Ayrıca, ortam havalandırılacak, ve alan dezenfektesi gerekli süreler dikkate alınarak yapılacaktır. Şubemiz 13 Nisan, Pazartesi, bugüne kadar görev yapmamış, yedek sınırlı kadro ile yeniden hizmete açılacaktır. Yaşlı ve risk grubunda olan bireylerin ve sağlık sistemimizin dirayetinin korunması için almak zorunda olduğumuz bu tedbirlerin hizmet kalitemizi etkilediği oranda bize anlayış göstermenizi rica eder, görevimizi yapmak için bütün gücümüz ve sağlık kuralları çerçevesinde emrinizde olmaya devam edeceğimizi bilginize getirmek isteriz. Eğer acil değilse evde kalın.

VAKIFLAR BANKASI DA KAPATILDI

Öte yandan söz konusu kadının Vakıflar Bankası Gemikonağı şubesine de gittiğinin ortaya çıkması üzerine bu şube de yarın kapatma kararı aldı.

Vakıflar Bankası‘ndan yapılan açıklama şöyle:

“Lefke’de bir kişinin COVID-19 teşhisi ile karantinaya alındığı bilgisi üzerine Gemikonağı Şubemiz, gerekli dezenfekte işlemlerinin yapılabilmesi ve personelimizin izolasyonun sağlanması için yarından itibaren, ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacaktır. Lefke’ye yakınlığından dolayı, hiçbir risk almamak ve gerekli dezenfekte işlemlerini eksiksiz yerine getirme amacıyla, 10 Nisan Cuma günü, Güzelyurt Şubemizin de hizmet veremeyeceğini, bu vesile ile sizlerle paylaşmak isteriz.

Pandemi olarak ilan edilen ve ülkemizde de yayılan koronavirüs salgını nedeniyle, müşterilerine ve çalışanlarına yönelik tedbirler alan Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd, gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Dünya Sağlık Örgütü’nün uygulamalarını, sürecin en başından bu yana yakından takip ederek, toplum sağlığını öncelikleri arasına almıştır.

Aldığımız önlemlere uygun şekilde, işlem esnasında güvenli mesafenin korunduğunu, iş arkadaşlarımızın kurallara uygun şekilde maske ve eldiven kullandığını, müşterinin içeriye tek olarak alındığını, müşteri ayrıldıktan sonra ise kullandığı yüzeylerin ve gereçlerin temizlendiğini teyit ettik.

Tüm bu bilgiler ve tespitler çerçevesinde söz konusu şahıs ile yakın temas olmadığını tespit etmiş olduğumuzu da sizlerle paylaşmak isteriz;

Gerek iş arkadaşlarımızın, gerekse kamu sağlığı ve sağlık sistemimizin korunması açısından, ilgili şubede bu dönemde görev yapan personelimiz için izolasyon süreci başlatma kararı almış bulunmaktayız. Bu süre içerisinde ilgili iş arkadaşlarımızın izolasyon sürecini usülüne uygun geçirmeleri için her türlü desteği sağlayacağız.

Yaşlı ve risk grubunda olan bireylerin ve sağlık sistemimizin dirayetinin korunması için almak zorunda olduğumuz bu tedbirlerin hizmet kalitemizi etkilediği oranda bize anlayış göstermenizi rica eder, görevimizi yapmak için bütün gücümüz ve sağlık kuralları çerçevesinde emrinizde olmaya devam edeceğimizi bilginize getirmek isteriz.”

Eğer acil değilse evde kalın.
Saygılarımızla
Kıbrıs Vakıflar Bankası

Devamını oku

Güncel

İskele’yi yasa boğan ölüm

Aslen Larnakalı olan ve İskele’de yaşayan Kaan Temelgünzeki dün gece hayatını kaybetti.

Temelgünzeki’nin evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdiği bildirildi.
İskele eski Belediye Başkanı Dt. Temel Zeki’nin oğlu olan Kaan Temelgünzeki’nin ölümü, ailesi ve sevenlerini yasa boğdu.

Devamını oku

Güncel

Bazı işletmeler 17 Nisan’dan sonra açılabilir

Bakanlar Kurulu, her türlü sosyal ve kültürel ve sportif etkinliklere yönelik yasakları 30 Nisan’a kadar uzatırken, halen kapalı olan özel sektör iş yerleriyle ilgili kararı da bir hafta daha uzattı.

Hükümetin 17 Nisan’dan sonra bazı işyerlerinin açılması yönünde çalışmalar yaptığı öğrenildi.

Başbakan Ersin Tatar,  tek kişi çalışan esnafın 17 Nisan’dan sonra çalışmaya başlayabileceğini açıkladı.

Tatar, “Kalabalıkta temastan uzak duracak olacak olan işletmeler açılabilir. Riskin olmadığı yerler açılabilir. Bu konudaki karar da gelecek hafta değerlendirilecek” dedi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar