Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Genel

Tatar, Bakanlar Kurulu’nun aldığı ekonomik ve mali kararları saat 18.30’da açıklayacak

Genel

Putin’den Güney’in başını ağrıtacak vergi “bombası”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Covid-19 küresel salgını nedeniyle ülke dışına taşınan hesaplardan edinilecek gelire yüzde 15 vergilendirme önerdiği, bunun da Rum ekonomisine bir  baş ağrısı daha eklediği haber verildi.
Fileleftheros “Putin’den Temerrüde Vergi Bombası… Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının Yeniden Müzakeresi Masada… İşadamlarında Endişe” başlıklı haberinde Putin’in, yurtdışındaki mevduatlardan edinilen gelirden yüzde 15 vergi alınması önleminin yurtdışındaki sermayenin ülkeye geri getirilmesini amaçladığını söylediğini yazdı.
Gazete Putin’in bu önleminin Rusya’nın aralarında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğu bazı ülkelerle  yaptığı çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşmalarının yeniden müzakere edilmesini gerektirdiğine işaret ederek hükümete, yeniden müzakere prosedürünü başlatma çağrısı yaptığını yazdı.
Habere göre Rum Yeminli Mali Müşavirler Derneği Başkanı Dimitris Vakis “Ruslar bu önlemi yürürlüğe koyarlarsa olumsuz etkileneceğiz. Ne zaman ve ne ölçüde etkileneceğimiz, alınacak karara bağlı” dedi.
Gazete Güney Kıbrıs ile Rusya arasında yapılan çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşması temelinde oranın yüzde 5 olduğuna dikkat çekti. 

Devamını oku

Genel

Koopbank’tan faiz indirimi… Tüm kredilere otomatik faiz öteleme ve 3 ay taksit erteleme

Ülkenin olağanüstü günlerden geçtiği bu dönemde Koopbank, müşterilerinin yaşayabileceği finansal olumsuzlukları hafifletmek amacıyla bir takım adımlar attığını açıkladı.

Kredi faiz oranlarında indirime giden banka, herhangi bir ayırım yapmadan tüm taksitli kredilere ve borçlu cari hesaplara otomatik faiz öteleme ve taksit erteleme yapıyor.

Koopbank’tan yapılan açıklamaya göre atılacak adımlar şöyle;

“KREDİLERE FAİZ ORANI İNDİRİMİ

31 Mart’tan itibaren Türk Lirası cinsinden taksitli krediler ve borçlu cari hesaplara uygulanacak faiz oranlarını %11.75 – %13.75 bandına indiren banka,  Sterlin ve Euro cinsinden taksitli krediler ve borçlu cari hesaplara uygulanacak faiz oranlarını ise %4.5 – %7.25 bandına indiriyor. Yeni faiz oranları 30 Haziran 2020’ye kadar geçerli olacak.

TÜM KREDİLERE FAİZ ÖTELEME

Daha önce banka tarafından yapılmış olan duyuruda faiz ötelemenin sadece Bakanlar Kurulu kararıyla kapalı olan işyerlerinin hesaplarına uygulanacağı belirtilmişti.  Bankadan yapılan yeni açıklamada ise faiz ötelemenin tüm bireysel ve ticari müşterilerin borçlu cari hesaplarını (çek kullanan ve kullanmayanlar dahil) kapsayacak şekilde genişletildiği bildirildi. Bu bağlamda, 31 Mart 2020 tarihinde bu hesaplara faiz tahakkuk ettirilmeyecek, faiz tahakkuku 30 Haziran 2020 tarihine ertelenecek.

TÜM KREDİLERE TAKSİT ERTELEME

Banka tüm bireysel ve ticari müşterilerine ait taksitli kredilere ise 3 ay erteleme sağlayacak. Taksit ödemeleri Mart 2020 taksitlerinden başlayarak 3 ay ertelenecek. Ertelenen Mart, Nisan ve Mayıs ayı taksitleri kredinin vade sonuna eklenerek kredi vadesi asgari 3 ay uzatılacak.  Müşteriler taksit ödemelerine Haziran 2020 itibarı ile başlayacak. 

Koopbank’tan yapılan açıklamada, otomatik faiz öteleme veya taksit ertelemeden yararlanmak istemeyen müşterilerin 24 Nisan 2020 tarihine kadar “[email protected]” veya WhatsApp mesaj hattı 0 533 832 7575’e kapsam dışında tutulma taleplerini iletebilecekleri ve kredi taksitlerini orijinal ödeme planlarına göre ödemeye devam edebilecekleri belirtildi.” 

Devamını oku

Genel

Gönyeli Belediyesi’nden Yeni Covid-19 tedbirleri, “alış-veriş” uyarıları

Gönyeli Belediyesi, küresel salgın korona virüse yönelik mücadele kapsamını genişletirken, market alışverişleriyle ilgili tüketicileri uyardı.

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, Gönyeli Belediyesi Covid-19’un yayılmasını engellemek amacıyla uzman gıda mühendisi danışmanlığında marketlere yeni standartlar getirdi.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan broşürlerle tüketicileri bilgilendiren Gönyeli Belediyesi, “alışveriş öncesi süreç”,  “alış veriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler” ve “eve dönüldükten sonra neler yapılmalıdır” hakkında “standartları” ortaya koydu.

“Markete gitmeden önce mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayınız” diyen Gönyeli Belediyesi uzmanları, şu tavsiyelerini de tüketicilerle paylaştı:

“Listede geçirgen olmayan ve ambalajda bulunan makarna, yağ gibi ürünler ile geçirgen özelliği olan meyve, sebze gibi ürünleri ayrı yazınız. Alışverişinizi haftada bir veya 2 kez gitmek gerekecek şekilde planlayınız.”

Marketlere girişte el ve ayak dezenfektanını kullanılması çağrısı yapılan bildirilerde, “Mümkünse eldiven ve maskenizi de takınız” uyarısına yer verildi.

“ELİNİZLE DEĞİL GÖZÜNÜZLE SEÇİNİZ”

“Gereksiz ürünlere ve yüzeylere temas etmekten kaçınınız” denen broşürlerde, tüketicilerin, yanlarında dezenfekte jeli de taşıması istendi, “Kullanacağınız alışveriş arabalarının tutma yerlerini dezenfektanınız ile dezenfekte edebilirsiniz” dendi.

Gönyeli Belediyesi’nin tüketicilere yönelik uyarılarında “Alışverişte alacağınız ürünü eliniz ile değil gözünüz ile seçiniz, özellikle bağışıklık sistemi rahatsızlıkları geçiren vatandaşlar açık ürünleri almaktan kaçınınız” denildi.

“EVE GELDİĞİMİZ ZAMAN NELER YAPMALIYIZ?”

“Ödeme esnasında kullanacağınız post cihazını, kredi kartını ve sonrası ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmayınız” denen bildiride ayrıca “Eve Geldiğimiz Zaman Neler Yapmalıyız?” başlığı altında da şu uyarılara yer verildi:

“Eve girerkenden eller yıkanmalıdır. Unutmayınız ki en iyi dezenfeksiyon ellerin sabun ile 20 saniye yıkanmasıdır. Kirli elbiseler çıkarılıp yıkamaya konulduktan sonra alınan ürünler temizlenmeli ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Alınan ürünler poşetten çıkarılıp konserve ve ambalajlı ürünler uygun kimyasallar ile silinip dışları dezenfekte edilmelidir. Tek kullanımlık poşetler çöpe atılmalıdır. Tekrar kullanımı olan torbalar ise uygun deterjan veya sabunla eve döner dönmez yıkanmalıdır. Meyve sebze gibi geçirgen gıdalar poşetlerinden çıkarılıp temiz kaplara konulmalıdır. Dışında sert kabuğu olanlar kabuğundan ayrılıp temiz kapta muhafaza edilmelidir.”

Gönyeli Belediyesi market, eczane, kasap, benzinci ve fırınlarda mutlaka “sosyal mesafeye” uyulması yönünde de gerekli uyarılarını yaptı, 2 metre mesafe kuralını anımsattı.

Devamını oku

En Çok Okunanlar