banner26

Türkiye'de vaka sayısında büyük artış

Türkiye 21.07.2022, 18:26 21.07.2022, 18:29
122
Türkiye'de vaka sayısında büyük artış
banner6

Türkiye’de vaka sayıları önceki haftaya göre yüzde 93, ölümler ise yüzde 210 arttı. Bilim insanları artışların ölüm sayılarına da yansımaya başladığına dikkat çekti

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre corona virüste tablo giderek ağırlaşıyor. 11-17 Temmuz aralığı için açıklanan verilerde bir önceki haftaya göre 101 bin 704 artış görüldü. Yine aynı verilere göre; günlük ortalama vaka sayısı ise 32 bini aştı

Corona virüs vakalarında artış sürüyor. Maske takan var ancak takmayanların sayısı çok daha fazla.

Son açıklanan verilere göre Türkiye genelindeki pozitiflik oranı bir haftada 101 bin 704 arttı.

Bazı uzmanlar, Kurban Bayramı sonrasındaki 2 haftanın vaka artışı konusunda kritik olduğu görüşünde. Yeni varyantın da bulaş riskini arttırdığı belirtiliyor.

8 Eylül 2020'de başlayan maske zorunluluğu, geçtiğimiz mart ayının başında açık havada kalkmış bu kararı da nisan aynının sonunda kalkan kapalı alan yasağı takip etmişti.

Şimdi vaka sayıları hızla tırmanırken merak edilen soru maske zorunluluğunun geri gelip gelmeyeceği.

Bulaş riskini azaltmanın en etkili ve kolay yoluysa maske. Ancak sokaklarda maskeyi unutanların sayısı çok fazla.

''ZORUNLU OLMASINI BEKLEYEMEYE GEREK YOK''
Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Görevlisi ve Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz'a göre maske takmanın zorunlu olması beklenmek gerekmiyor.

Kapalı alanlarda maske takmanın şart olduğunu söyleyen Kayıpmaz, ''Kapalı ve kalabalık bir ortama giriyorsanız mutlaka maske takılması tavsiye ediliyor. Çünkü hiçbir varyant maskeden kaçamıyor. Artık bir kısıtlama, kapatmadan öte şöyle bir durumda zaten maskelerimizi yanımızdan ayırmamız gerekiyor'' dedi.

Aşıda hatırlatma dozlarının üzerinden de oldukça bir süre geçtiğini belirten Kayıpmaz, ''Böyle bir durumda hatırlatma dozunu olmak bizim elimizi güçlendirecektir'' açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde, maskeye dikkat çekmiş 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin hatırlatma dozunu ihmal etmemesi gerektiğini söylemişti. Koca, ''Özellikle kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen gösterilmeli'' demişti.
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 2020- 2021’deki gibi tekrar kaotik bir ortama geri dönmeye gerek yok diyerek, ''Kapanma ya da kısıtlamaya gerek yok'' açıklamasında bulundu.
Toplu taşıma ve asansör gibi ortamlara karşı uyarıda bulunan Özlü, bu alanların yüksek riskli olduğunu ve maske kullanımına özen gösterilmesini gerektiğini belirtti.

Özlü; düğün, dernek, nişan, söz, konserler gibi yerlere de dikkat çekti.

Uzmanlar özellikle Kurban Bayramı sonrasındaki vaka artışının kritik olduğu görüşünde olduklarını söylüyor.
Bilim Kurulu üyesi Sema Turan, polikliniklere viral semptomlarla başvuran bireylerin yüzde 40'a yakınının pozitif çıktığını açıkladı. Sayının giderek arttığına da dikkat çeken Turan, ''Bayramın ardından önümüzdeki iki hafta çok kritik, ciddi artışlarla karşılaşabiliriz'' diye konuştu.

DÜNYADA DURUM NE?

Öte yandan vaka sayıları sadece Türkiye'de değil dünya genelinde de artıyor.
-Almanya, vaka artışının önüne geçmek için maske zorunluluğunun geri geleceğini duyurdu.
-Fransa

'nın güneyindeki Nice kentinde 11 Temmuz'da toplu taşımada maske zorunluluğu yeniden yürürlüğe girdi.
-İran ve Japonya ise salgınında 7'nci dalganın başladığını belirterek, halktan aşı olmalarını ve kalabalık kapalı mekanlarda maske takmaları çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
24°
açık