Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Gündem

Video… İşte çöken inşaattan görüntüler: Enkaza döndü!

Girne’de faciadan dönüldü! Karakum bölgesinde inşaatı devam eden bir okul binasının birinci katında beton dökümü yapıldığı bir sırada inşaat çöktü, 5 işçi yaralandı.

Saat 13.00 sıralarında meydana gelen çökme sonucu yaralanan 5 işçinin tedavisi Girne Dr. Akçiçek Hastanesinde sürüyor.

Güncel

“Devleti yanımızda görmedik, karşımızda bulduk”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, koronavirüsle mücadele kapsamında LTB olarak 2 haftadan beridir birçok farklı alanda çok yoğun şekilde çalıştıklarını, bu süreçte devletin hiçbir şekilde kendileri ile teması olmadığını, açıklanan ekonomik paketle de belediyelere darbe vurulacağını belirtti.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, Mehmet Harmancı katıldığı bir programda, virüsle mücadele konusunda belediyenin çalışmaları, açıklanan ekonomik paket başta olmak üzere bazı konularda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

 “YÜZDE 25’LİK KESİNTİ İLE YEREL YÖNETİMLER CİDDİ BİR BELİRSİZLİĞE İTİLDİ”

LTB Başkanı Harmancı global bir kriz yaşandığını, dünya devletlerinin de global krize çözümler getirmek için çabaladığını, dünyadan izole olan ülkemizde ise kendimize ait uydurma çözüm modelleri ile ilerlenmeye çalışıldığını söyledi.

Ekonomik paketin tamamen bir hayal kırıklığı olduğunu ve hükümetin bu paketle sadece nasıl maaş ödeyeceğini açıkladığını dile getiren Başkan Harmancı, en büyük darbenin yerel yönetimlere vurulduğunu, yüzde 25 kesinti ile belediyelerin maaş, temizlik malzemesi alımı veya elektrik ücretlerinin ödenmesi konusunda ciddi belirsizliğe itildiğini kaydetti.

Harmancı, “Bütün dünyada yerel yönetimler desteklenip teşvik edilirken, halkla birebir temas eden ilaçlamalardan yaşlı hizmetlerine, ihtiyaçlılara yardımdan temizlik hizmetlerine kadar birçok alanda çalışma yürüten yerel yönetimleri daha da güçsüzleştirecek, ekonomik sıkıntıya daha da sokacak bir hüküm getirdiler. Bu adalete ve kamu vicdanına aykırıdır ve nitekim toplum bu paketi olumlu karşılamadı, her kesimden ciddi eleştiriler var, yani toplum bu paketi kabul etmedi. Halk kendi sağlığı adına bir sağlıkçılardan bir de yerel yönetimlerden medet umuyor.” dedi.

“BU PAKETLE TEMEL İHTİYAÇLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE GARANTİ ALTINA ALINMADI”

Hükümetin elini kayanın altına koyan kesimden fedakarlık istediğini, bankalardan ise sadece ricada bulunduğunu, kendisinin lüks tüketimi azaltan ve mali durumu daha sıkıntılı olanlar yararına olacak rasyonel bir paket beklediğini dile getiren Başkan Harmancı, tüm yasaların çiğnenerek tuhaf bir paket açıklandığını, bunun esas yıkıcı etkilerinin birkaç hafta içinde hissedileceğini aktardı.

Başkan Harmancı, açıklanan paket içerisinde çalışana ve emekçiye yönelik hiçbir şey olmadığını, banka faizlerinin dondurulmadığını, kiralar veya elektrik ücretlerine yönelik hiçbir adıma atılmadığını dile getirerek, temel ihtiyaçların hiçbir şekilde garanti altına alınmadığına, işaret etti.

“10 GÜNLÜK MÜCADELENİN BİZE MALİYETİ 2.5 MİLYON TL”

Virüsle mücadelede LTB’nin 10 günlük maliyetinin 2.5 milyon TL olduğunu, iş sağlığı ve güvenliğine uygun şekilde çalışanların işe çıktığını, 5 TL’lik tek kullanımlık tulumun 30 TL’ye yükseldiğini ve devletin bunun bile KDV’sini kaldırmadığını belirten Harmancı, 250 belediye çalışanının her gün tek kullanımlık bu tulumları giyerek çalıştığını, ertesi günde yeni bir tulumla işe başladığını söyledi.

Başkan Harmancı, en büyük tehlikenin ise ekipman tedarik edilememesi durumunda yaşanacağını, Türkiye’de malzeme yüklü TIR’ın çıkışına izin verilmediğini, kendilerinin AB’den malzeme tedariki konusunda girişimde bulunduğunu belirtti.

“ORTADA DEVLET YOK BİZ VARIZ”

Harmancı, 10 Mart’ta başlayan bu mücadelede 2 hafta geçmesine rağmen devletin kendilerine herhangi bir direktifi olmadığını, herhangi bir bilgilendirmede bulunulmadığını, kendilerinin K.T. Tabipleri Birliği, bazı emekli doktorlarla birlikte hareket ederek ve Dünya Sağlık Örgütü’nün direktiflerini elde edip bir planlama yaparak ilerlediklerini kaydetti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, “Şu ana kadar Devleti yanımızda görmedik. Düşünün ki bazı bakanlıklarda sadece 3 kişi var. Yönlendirici olması gerekenler ortada yok. Devlette bu işleri organize edecek kişiler ve kurumlar ortada olmayınca örneğin gıda yardımları konusu tamamen bize kalıyor. Şu ana kadar iş insanları ile 1300 gıda yardım paketi dağıttık, önümüzdeki günlerde bu sayı 2.500 olacak. Neden devletin böyle bir çalışması yok? Çalışma Bakanlığı tüm verilere sahip, bu verileri süzmeli ve bizi bilgilendirmeli. Biz bunu da ayırt edemiyor herkesi mağdur kabul ediyoruz.” dedi.

“HİZMET VERİRKEN KİMSENİN KİMLİĞİNE VEYA DOĞUM YERİNE BAKMIYORUZ”

Başkan Harmancı, böylesi zor dönemde fakiri daha da fakir yapıp zengini aynı seviyede tutma diye bir mantığın kabul edilemez olduğunu, hükümetin bankalardan ricada bulunurken diğerlerine emir verdiğini, ülkenin sırtından geçinen vergi rekortmenlerine hiçbir yaptırımda bulunulmadığını belirtti.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile görüştüğünü, devlet katkısından kesinti yapılsa bile emekçinin hakkının kesilmeyeceği sözünü verdiğini vurgulayan Başkan Harmancı, bu zor şartlarda emek verenlerin ceza değil ödül alması gerektiğini vurguladı.

Belediye olarak şu an tahsilat yapamadıklarını, böylesi bir dönemde hijyen sıkıntısı olmaması adına 300 abonenin kesik olan hatlarını açtıklarını, kimsenin diline, dinine ırkına bakmadan hizmet verdiklerini, Lefkoşa’da ikamet eden yabancı öğrencilere de yardımcı olduklarına işaret eden Başkan Harmancı, “hizmet verirken kimsenin kimlik kartına bakmıyoruz” dedi.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı sözlerinin sonunda “Devlet bizden 2 milyon TL su parası, 700 bin TL vergi, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı parası almak isterken bir de % 25 devlet katkısından kesinti yaparsa dahi LTB olarak biz ayakta kalacağız. Gerekirse finansman bulacağız. Biz ayakta kaldıkça Lefkoşalının morali yüksek olacak” dedi.

Devamını oku

Güncel

Hafta sonu gök gürültülü sağanak ve kuvvetli rüzgar bekleniyor

Hafta sonu gök gürültülü sağanak ve kuvvetli rüzgar bekleniyor.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 28 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında bölge, alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki soğuk ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava, yarın ve pazar günü, parçalı bulutlu yer yer sağanak veya gökgürültülü sağanak, pazartesi günü parçalı ve az bulutlu, salı günü parçalı çok bulutlu ve yağmurlu, çarşamba parçalı bulutlu yer yer sağanak, perşembe parçalı ve az bulutlu ve cuma günü parçalı ve az bulutlu olacak

En yüksek hava sıcaklığı, genellikle iç kesimler ve sahillerde 19– 22 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle Güney ve Batı yönlerden orta kuvvette, yarın ve pazar günü kuvvetli zaman zaman fırtınamsı olarak esecek.

Devamını oku

Güncel

Kanser hastasında Covıd-19 saptandı… Limasol Genel Hastanesi onkoloji servisi kapatıldı

Kısa süre önce kemoterapi için Limasol Genel Hastanesi Onkoloji Servisi’nde nakledilen bir hastada covid-19 saptandı.

Rum radyosu, yeni vakanın kesinleşmesi üzerine Onkoloji servisinin kapatıldığını duyurdu.

Limasol Genel Hastanesi Onkoloji Servisi’nde kemoterapi tedavisi tamamlanmış ve evine gitmek üzere olan 18 hasta karantinaya alındı. Servisteki bütün hastalardan ve personelden covid-19 testi için numune alındı. Serviste dezenfeksiyon işlemi yapılacağından, bugün için planlanan kemoterapi tedavilerinin tamamı iptal edildi.

Rum medyası covid-19 testi pozitif çıkan kanser hastasının daimi olarak Baf’ta ikamet eden 49 yaşındaki bir İngiliz olduğunu, Baf’ta sürekli görüştüğü doktorunun covit-19 testi pozitif çıktığı için bu hastaya da test yapıldığını haber verdi.

Öte yandan dün açıklanan 146 vakadan 38’inin Baf’ta,  bunlardan 25’inin Baf Genel Hastanesi’nde çalışan 5 doktor ve 20 hemşire olduğu bildirildi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar