Takip Edin

Writing Essay domyhomework help online service

Güncel

Yeltekin: Geç kalındı, yeni asgari ücret şubata kalacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’nin ilk asgari ücretini belirlemek üzere ikinci kez toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplantı salonunda bugün saat 14.00 sıralarında başlayan toplantı öncesinde, Asgari Ücret Komisyonu Başkanı, Bakanlık Müsteşarı Erçin Tekakpınar, Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin ve İşverenler Sendikası’nı temsilen Yalçın Koçyiğit birer konuşma yaptı.

Ülkede asgari ücret halen brüt 3 bin 400 TL, net 2 bin 958 TL olarak uygulanıyor.

TEKAKPINAR: “UMUYORUM ÜÇÜNCÜ TOPLANTIDA RAKAMI BELİRLERİZ”

Asgari Ücret Komisyonu Başkanı, Bakanlık Müsteşarı Erçin Tekakpınar, 2020 yılının ilk asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantıyı 27 Aralık’ta yaptıklarını ve bugün de ikinci kez toplandıklarını belirtti.

Tekakpınar, bakanlık olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını, bugün bu çalışmaların yanı sıra komisyon üyelerine bakanın bahsettiği “sürpriz” konusunda da bilgi vereceklerini söyledi.

Tekakpınar, “Bugün değil ama umuyorum üçüncü toplantıda 2020 yılının ilk asgari ücretini belirlemiş oluruz” dedi.

YELTEKİN

Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin de, bu toplantıları geç kalınmış gördüklerini söyleyerek ilk toplantıda da belirttikleri gerekçelerle asgari ücretin belirlenmesinin şubata kalacağını söyledi.

Yeltekin, yeni asgari ücretin belirlenebilmesi için ilgili kurumların yasa gereği belli konularda çalışma yapmış olması gerektiğini, şu ana kadar o yasal mevzuatla ilgili kendilerine bir şey verilmediğini belirtti.

 120 bin özel sektör çalışanın içerisinde 35 bininin KKTC vatandaşı olduğunu dile getiren Yeltekin, bakanın sürpriz dediği konunun basından öğrendikleri kadarıyla “ihtiyat sandığı ödemesinin yerel istihdamı destekleme fonundan yapılması olduğunu” kaydederek fonun tüzüğü hakkında bilgi verdi.

Yeltekin, paydaşların yaptığı çalışmalarla ilgili, bugün, yarın toplanarak asgari ücretin belirlenmemesi durumda, pazartesinden sonra itiraz süresi ve Bakanlar Kurulundaki uygulamalarla ilgili büyük sıkıntılar çıkacağını savunarak “Asgari ücret galiba Şubat’a kaldı” dedi.

KOÇYİĞİT: “ÜLKE GERÇEKLERİ DOĞRULTUSUNDA DAVRANMAK GEREK”

İşverenler Sendikası temsilcisi Yalçın Koçyiğit ise işçi tarafının da kendilerinin de haklı tarafları olduğunu, ülkenin gerçekleri doğrultusunda davranmak gerektiğini söyledi.

Kendilerinin işçiye verilecek rakamın karşısında olmadıklarını ancak işverenleri de düşünmek zorunda olduklarını vurgulayan Koçyiğit, “Pratikte bakıldığında iş hayatında gerileme olduğu bir gerçek” dedi.

Koçyiğit, “Orta yolu bulmak, işçiye hakkı olanı vermek taraftarıyız ama dengeyi de korumalıyız” diye konuştu.

Haber: Arzu Köprülü- Fotoğraf: Hüseyin Sayıl/TAK

Güncel

Lefke’de büyük panik! Korona virüslü kadın bankaya da gitmiş!

Lefke bölgesinde bir kişiye koronavirüs teşhisi konmasının ardından bölgede büyük panik başladı.

Söz konusu kişinin hastalığını bilmeden, Lefkoşa’da özel bir hastaneye, Gemikonağı’nda ise marketlere, bankalara gittiği ve çok sayıda kişiyle temas ettiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı bunun üzerine alarma geçti. Hastanın temas ettiği kişilerin bulunması için çok yoğun araştırma başlatıldı.

Koronavirüs hastasının İktisatbank’ın Gemikonağı şubesine de gittiği ve orada da işlem yaptığı öğrenildi.

Bunun üzerine banka personeli de büyük endişeye kapıldı. İktisatbank, sosyal medya hesabından açıklama yaparak Gemikonağı şubesinin yarın kapalı olacağı duyurusunu yaptı.

İktisatbank, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, Lefke bölgesinde bir kişinin koronavirüs teşhisi konmasının ardından karantinaya alındığı bilgisini edindiklerini kaydetti.

Yarın bankanın kamera görüntülerinin inceleneceğini aktaran banka, bu sebepten ötürü Gemikonağı şubesinin yarın kapalı olacağı duyurusunu yaptı.

İktisatbank’ın yapmış olduğu paylaşımı şu şekilde:

“Gemikonağı Şubemiz Yarın Kapalı Olacaktır.

Bugün Lefke’de bir kişinin COVID-19 teşhisi ile karantinaya alındığı bilgisi üzerine gecikmeksizin ilgili şahsın Gemikonağı şubemizde işlem yaptığını tespit ettik ve ilgili kamera kayıtlarını inceledik. Aldığımız önlemlere uygun şekilde işlem esnasında güvenli mesafenin korunduğu, iş arkadaşlarımızın kurallara uygun şekilde maske ve eldiven kullandığını, müşterinin içeriye tek olarak alındığını, müşteri ayrıldıktan sonra kullandığı yüzeylerin ve gereçlerin temizlendiğini teyid ettik. Tüm bu bilgiler ve tespitler çerçevesinde söz konusu şahıs ile yakın temas olmadığını tespit etmiş olduğumuz halde; Gerek iş arkadaşlarımızın, gerekse kamu sağlığı ve sağlık sistemimizin korunması açısından ilgili şubede bu dönemde görev yapan personelimiz için izolasyon süreci başlatmak kararı almış bulunmaktayız. Bu süre içerisinde ilgili iş arkadaşlarımızın izolasyon sürecini usülüne göre geçirmeleri için her türlü desteği sağlayacağız. Gemikonağı Şubemiz derin temizlik ve dezenfekte için 13 Nisan, Pazartesi tarihine kadar kapalı olacak, bu süreç içerisinde bu geceden başlayarak tüm yüzeyler, araç ve gereç, nakit paralar dahil usülüne göre yeniden dezenfekte edilecektir. Ayrıca, ortam havalandırılacak, ve alan dezenfektesi gerekli süreler dikkate alınarak yapılacaktır. Şubemiz 13 Nisan, Pazartesi, bugüne kadar görev yapmamış, yedek sınırlı kadro ile yeniden hizmete açılacaktır. Yaşlı ve risk grubunda olan bireylerin ve sağlık sistemimizin dirayetinin korunması için almak zorunda olduğumuz bu tedbirlerin hizmet kalitemizi etkilediği oranda bize anlayış göstermenizi rica eder, görevimizi yapmak için bütün gücümüz ve sağlık kuralları çerçevesinde emrinizde olmaya devam edeceğimizi bilginize getirmek isteriz. Eğer acil değilse evde kalın.

Devamını oku

Güncel

İskele’yi yasa boğan ölüm

Aslen Larnakalı olan ve İskele’de yaşayan Kaan Temelgünzeki dün gece hayatını kaybetti.

Temelgünzeki’nin evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdiği bildirildi.
İskele eski Belediye Başkanı Dt. Temel Zeki’nin oğlu olan Kaan Temelgünzeki’nin ölümü, ailesi ve sevenlerini yasa boğdu.

Devamını oku

Güncel

Bazı işletmeler 17 Nisan’dan sonra açılabilir

Bakanlar Kurulu, her türlü sosyal ve kültürel ve sportif etkinliklere yönelik yasakları 30 Nisan’a kadar uzatırken, halen kapalı olan özel sektör iş yerleriyle ilgili kararı da bir hafta daha uzattı.

Hükümetin 17 Nisan’dan sonra bazı işyerlerinin açılması yönünde çalışmalar yaptığı öğrenildi.

Başbakan Ersin Tatar,  tek kişi çalışan esnafın 17 Nisan’dan sonra çalışmaya başlayabileceğini açıkladı.

Tatar, “Kalabalıkta temastan uzak duracak olacak olan işletmeler açılabilir. Riskin olmadığı yerler açılabilir. Bu konudaki karar da gelecek hafta değerlendirilecek” dedi.

Devamını oku

En Çok Okunanlar