banner26

4’er yıl hapis yatacaklar

banner47

Güncel 04.03.2024, 16:08
693
4’er yıl hapis yatacaklar
banner52
banner32

Metehan Sınır Kapısı’nda, 13 Ağustos 2023 tarihinde geçiş yaptıkları sırada aracında uyuşturucu bulunan Osman Teki ve uyuşturucu maddeyi almak için Güney Kıbrıs’tan bir kişiyle iletişime geçen Zeka Mamaali hakkındaki dava karara bağlandı; zanlılar 4 yıl 6 ay hapse mahkum edildi

Metehan Sınır Kapısı’ndan geçiş yaparken aracında yapılan aramada bir kilo 500 gram hintkeneviri ele geçirilen Osman Teki ile suç ortağı Zeka Mamaali hakkındaki dava karara bağlandı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıkların her ikisi de 4 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Başkan Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan heyetin verdiği kararı Yargıç Candaş okudu Yargıç, 13 Ağustos 2023 tarihinde saat 23.00 sıralarında düzenlenen Panzehir Operasyonu kapsamında, Metehan Sınır Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçiş yapmaya çalışan Osman Teki’nin aracında şüphe üzerine arama yapıldığını söyledi.

Yargıç, Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri tarafından yapılan aramada sürücü paspasının altında bir kilo, araç içerisindeki çantada ise 18 paket halinde naylona sarılı 500 gram hintkeneviri ele geçirildiğini açıkladı. 

Yargıç Candaş, Osman Teki’nin üzerinde yapılan aramada ise uyuşturucu geliri olduğu düşünülen 640 euro bulunduğunu söyledi. Yargıç, sanığın suçüstü tutuklandığını, ifadesinde uyuşturucu maddeyi aynı gün Güney Kıbrıs’tan bir şahıstan aldığını itiraf ettiğini açıkladı.

Yargıç Candaş, yapılan soruşturma sonucu suçla bağlantılı Zeka Mamaali’nin de yakalandığını söyledi. Yargıç, Mamaali ile Teki’nin birlikte uyuşturucu almaya karar verdiklerini, Mamaali’nin Güney Kıbrıs’taki aranan şahısla bağlantıya geçtiğini, Teki’nin de Güney’e gidip, uyuşturucuyu teslim aldığını açıkladı.

Yargıç, Teki’nin bu iş için Güney’deki şahıstan 640 euro aldığını ve yarısını Zeka Mamaali’ye vermek için anlaştıklarını belirtti. Yargıç Tutku Candaş, ele geçirilen miktarın külliyatlı olduğunu, sanıkların ticari amaçla hareket ettiklerini belirtti. Candaş, uyuşturucu suçlarının yaygın ve toplum sağlığını tehdit eden suçların başında geldiğini söyledi. Yargıç, bu tür suçları işleyenlere caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini dile getirdi. Candaş, tüm olguları bir bütün değerlendirdikten sonra her iki sanığa da 4 yıl 6 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Cinsel saldırıdan tutuklanan Rum, 

cezaevine gönderildi

Lefkoşa’da aracına aldığı 20 yaşındaki bir erkeğe cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 69 yaşındaki Kıbrıslı Rum Panayiotis Stelicos, 20 gün süreyle cezaevine gönderildi.

.

Aracına aldığı 20 yaşındaki isminin baş harfleri U.E.T olan erkeğe cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 69 yaşındaki Panayiotis Stelicos dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Polis memuru mahkemede olguları aktardı. Polis, 19 Şubat 2024 tarihinde saat 11.20’de, Lefkoşa'da Yakın Doğu Bulvarı üzerinde KUB 731 plakalı aracıyla ile seyir halinde bulunan zanlının, otostopçu olarak aracına aldığı, U.E.T.’nin rızası dışında, cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi.

SINIR KAPISINDA TESPİT EDİLDİ, KAÇMAYA ÇALIŞTIĞI SIRADA TUTUKLANDI

Polis, zanlının 29 Şubat 2024 tarihind, Lokmacı Kara Sınır Kapısı’ndan kuzeye geçiş yaptığı esnada, tespit edildiğini ve kaçmaya çalışması üzerine makul güç kullanılarak, tutuklandığını anlattı.

Polis, soruşturmanın tamamlandığını, zanlının Güney Kıbrıs sakini olduğunu, ülkede kalıcı ve yasal bir bağı bulunmadığını belirtti. Polis, zanlının yakalanmak istendiği esnada kaçmaya çalıştığını, serbest kalması halinde yine kaçmaya teşebbüs edebileceğini ifade ederek, tutuklu yargılanmasını talep etti.

20 GÜN SÜREYLE CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Zanlının avukatı ise müvekkilinin prostat kanseri şüphesiyle tetkikler yaptırması gerektiğini ancak Güney’e gidemeyeceği için Kuzey’de doktor kontrolünden geçirilerek, tetkiklerinin yapılmasına olanak sağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç, zanlının 20 günü aşmayacak süreyle cezaevine gönderilmesine, ayrıca sağlık kontrolü ve tetkiklerini yapması için olanak sağlanmasına emir verdi.

Yorumlar (0)
banner6