banner26

Arıklı acil özelleştirme istedi: “Dünyanın hiçbir yerinde devlet liman işletmez”

Güncel 05.08.2022, 15:15
1212
Arıklı acil özelleştirme istedi: “Dünyanın hiçbir yerinde devlet liman işletmez”
banner32

Ulaştırma Bakanı Arıklı, limanların acil bir şekilde kamu-özel işbirliğinde özelleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve “Dünyanın hiç bir yerinde devlet liman işletmiyor” dedi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KKTC limanlarının acil olarak kamu-özel ortaklığında özelleştirilmesi gerektiğini, bu nedenle Bakanlar Kurulunun bilgilendirilip kısa zamanda adım atılacağını belirtti. 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, BRT’de yayınlanan  “Haber Kritik” programına katılarak Pembe Paşaoğlu sorularını yanıtladı. 

Bakan Arıklı, limanların KKTC’nin dışla açılan ikinci kapısı olduğunu ancak Girne ve Gazimağusa limanlarına, özelleştirilecekleri düşüncesiyle yıllardan beridir yatırım yapılmadığını ve iki limanın da çok kötü durumda olduğunu belirtti. 

Bakan Arıklı, Türkiye Limanlar Dairesinden bir ekibin önceki gün Gazimağusa Limanında inceleme yaptığını, dün ise Girne Limanında inceleme yapıldığını ve ardından izlenebilecek yol ile ilgili kendisini bilgilendireceklerini belirterek “Maliyenin yapısı limanlar konusunda bize katkı koyacak durumda değil. Keşke limanların ürettiği gelirin bir kısmı orada bırakılsa da zaruri ihtiyaçlar karşılanabilse. Bu aynı seyrüsefer harçlarına benziyor. Seyrüseferden 400 milyon alınırken bunun 40 milyonu yollara veriliyor. Geriye kalan maaşların ödenmesi veya başka şeyler için kullanılıyor. Vatandaş bize maaş ödeyelim diye seyrüsefer harcı ödemiyor ki” şeklinde konuştu.  

“LİMANLAR ACİLEN ÖZELLEŞTİRİLMELİ”

Limanların acil bir şekilde kamu-özel işbirliğinde özelleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Arıklı, “Dünyanın hiç bir yerinde devlet liman işletmiyor. Özele veriliyor ve devlet bunun üzerinden para kazanıyor. Teknik heyetin sunumunun ardından Bakanlar Kurulunu bilgilendireceğim ve çok acil bir şekilde düğmeye basılacak” dedi. 

Bakan Arıklı, özelleştirme hemen olmayacağını, limanlarda bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini, bunlarda birinin de Girne Turizm Limanı üzerinden yapılan TIR taşımacılığının Gazimağusa Limanı’na kaydırılması olduğunu söyledi.  Arıklı, “TIR taşımacılığını Gazimağusa Limanı’na kaydıracağız. Turizme hizmet için yapılan Girne Turizm Limanında TIR taşımacılığı yapılması doğru değil.” İfadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
banner6