banner26

Asteğmen ve çavuşlar yemin etti

banner47

Güncel 05.05.2023, 14:24
179
Asteğmen ve çavuşlar yemin etti
banner32

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine katılan 46/1’inci Dönem Asteğmen ve 46/2’nci Dönem Çavuş Celbi Eğitim Merkez Komutanlığında düzenlenen törenle ant içti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan törende daha sonra ant içme gerçekleştirildi.

Celp adına Asteğmen Ada Enver Etkin konuşma yaparken, Çavuş Mustafa İlkman da “Vatan Aşkı Kıbrıs” adlı şiir okudu.

Yaş kütüklerine dönem plaketlerinin çakılmasıyla devam eden tören, başarılı personele ödüllerinin verilmesi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşmaları, tüfekli grup gösterisi, Mücahitler Marşı’nın okunması ve tören geçişiyle tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, KKTC’nin emin adımlarla yoluna devam ettiğini vurguladı.

GKK’nın düzenli ordu olarak Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin geleceğine yönelik çalışmalarının, barışın, huzurun ve güvenliğin teminatı olduğunu belirten Tatar, yapılan yatırımlarla daha güçlü bir ordu olarak KKTC’nin bağımsızlığını, özgürlüğünü hürriyetini koruması konusunda hiçbir şüphe olmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, evladı yetiştirmenin, büyütmenin önemine işaret ederek, GKK saflarına vatan ve millet savunmasına katılmalarına şahitlik etmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

TOPALOĞLU

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, KKTC’nin varlığını, bütünlüğünü devam ettirmesi, Kıbrıs Türk halkının huzur ve güven içinde bağımsız ve egemen olarak yaşayabilmesi için vatan savunmasına katılan asteğmen ve çavuş celbinin huzurda yemin ettiklerini kaydetti.

Topaloğlu, "Asker ocağına kısa bir sürede uyum sağlayarak Kıbrıs Türkü olmanın gururu ile kahraman Mücahit oldular” dedi.

Topaloğlu, genç Mücahitlerin, güvenini şanlı tarihinden, gücünü milletinden, cesaret ve maharetini milli hasletlerinden, geleceğe yönelik hedeflerini ise Atatürk ilke ve inkılaplarından alan GKK’nın saflarına katıldıklarını kaydetti.

Ant içme töreninin askerlikteki törenlerin en kutsalı olduğunu vurgulayan Topaloğlu, “Yapılan yemin Türk gencinin özünde var olan göreve hazır olmanın, kanun, nizam örf ve adetlere bağlılığın, vatan için gerektiğinde ‘ölürsem şehit kalırsam gazi olurum’ inancının sesli bir ifadesidir” dedi.

Topaloğlu, ant içen Mücahitlerin ulvi görevi başarıyla yerine getireceklerine, bayrağı daima göklerde dalgalandıracaklarına inanç belirtti.

Topaloğlu, “İçtiğin andın gereği olarak devletimizin egemenliğini sürdürmek, vatanımızı barış içerisinde korumak, ana gaye olacaktır” dedi.

ETKİN

Celp adına konuşan Asteğmen Ada Enver Etkin ise askerlik hizmetinin kutsal görev olduğunu, üstün cesaret, fedakarlık, dürüstlük ve mutlak itaatle yerine getirebileceğini söyledi.

Etkin, ecdadın kutsal emanetini devralmaktan büyük gurur ve şeref duyduklaırnı vurguladı.

Etkin, milletin vereceği her görevi tereddütsüz yerine getireceklerini, KKTC’nin, bağımsızlığın, egemenliğin yılmaz bekçileri olduklarını, ettikleri yemine hayat boyu sadık kalacaklarını kaydetti.

banner36
Yorumlar (0)
banner6