banner26

Beden öğretmeni Emiroğulları’na 54 aylığına meslekten men cezası

Güncel 22.02.2024, 15:36 22.02.2024, 15:21
759
Beden öğretmeni Emiroğulları’na 54 aylığına meslekten men cezası
banner32

Haspolat İlkokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan KTÖS Mali Sekreteri olan Erdoğan Emiroğulları, sendikanın düzenlediği eylemde yer aldığı fakat kendisi dahil 9 kişiye greve katılmadığına yönelik “sahte belge” düzenlediği gerekçesiyle 54 aylığına meslekten men edildi

Haspolat İlkokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan ve aynı zamanda KTÖS Mali Sekreteri olan Erdoğan Emiroğulları’nın sendikanın düzenlediği eylemde yer aldığı fakat kendisi dahil 9 kişiye greve katılmadığına yönelik “sahte belge” düzenlediği öğrenildi.

Emiroğulları ‘sahte belge’ düzenleme suçundan 54 aylığına meslekten men edildi.

Hazırlanan belgelerin sonrasında söz konusu şahıslar hakkında da soruşturma başlatıldı.

Yaşananların gün yüzüne çıkması sonrası konu memurların disiplin cezaları olaylarını inceleyen, mahkeme görevi gören Kamu Hizmeti Komisyonu’na taşınırken, savcılık Emiroğullları hakkında ömür boyu meslekten men talep etti, Emiroğulları ise 54 aylığına meslekten uzaklaştırıldı.

KTÖS MAHKEMEYE GİDİYOR

Öte yandan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, “bir yönetim kurulu üyelerinin, Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) nezdinde usulsüzce yargılanarak, cezaya çarptırıldığı” gerekçesiyle mahkemeye başvuracaklarını bildirdi.

Maviş yaptığı yazılı açıklamada, “KHK’nın, kamudaki bozuk düzeni bir dava ile çözmeye çalıştığını ve sendika düşmanlığına varacak bir şekilde sonuçlandırdığını” savundu.

“KHK, bir yönetim kurulu üyemizi işlemediğine inandığımız ve Öğretmenler Yasası'nda açıkça düzenlenmeyen suçlardan dolayı 4 buçuk yıl öğretmenlik görevinden uzaklaştırıp, 18 yıl için de kademe ilerlemesini durdurmuştur” diyen Maviş, “KHK’nın, bazı tanıkları avukatlarından gizli dinleyip, soru dahi sormasını engellediğini” ileri sürdü.

“Anayasa tarafından bağımsız olması gerektiği düzenlenen KHK’nın bu tavrının hukuk dışı olduğunu” savunan Burak Maviş, şöyle devam etti:

“Daha ceza davası tamamlanmadan alelacele, sırf sendika ve öğretmenin itibarının düşürülmesi için maksatlı bir dava dinlenmiştir. Meslektaşımız benzeri görülmemiş şekilde ceza davası tamamlanmadan KHK nezdinde usulsüzce yargılanarak, cezaya çarptırılmıştır. Bu minvalde verilen karara karşı mahkemeye derhal başvuru yapılacaktır.”

Üyelerinin, ne kamuyu zarara uğrattığını, ne de başka bir suç işlediğini ifade eden Maviş, “Üyemizin kendi maksatları için düzenlediği müsvedde bir belgenin, kendi katkısı olmadan Eğitim Bakanlığına gönderilmesi sonucu ceza almasını kabul etmiyoruz. Adaletin yerine gelmesi için her türlü hukuki ve sendikal mücadeleyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner6