banner26

Bir haftada 67 kaza

Güncel 31.10.2023, 15:27
11
Bir haftada 67 kaza
banner32

KKTC’de geçtiğimiz hafta 67 trafik kazası meydana geldi; 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 19 kişinin de yaralandığı kazalar sonucundaki maddi hasar ise 245 bin 168 TL oldu.

Polis Genel Müdürlüğü’nün 23-29 Ekim tarihlerini kapsayan haftalık trafik raporuna göre, 1’i ölümle, 15’i yaralanmayla 51’i de hasarla sonuçlanan kazaların 27’si Lefkoşa, 6’sı Gazimağusa, 23’ü Girne, 5’i Güzelyurt, 6’sı da İskele’de yaşandı.

Dönem içerisinde meydana gelen trafik kazalarının 21’i süratli araç kullanmak, 16’sı dikkatsiz sürüş yapmak, 12’si kavşakta durmamak, 10’u yakın takip, 8’i de diğer etkenlerden kaynaklandı.

Aynı dönem içerisinde 13 bin 510 araç sürücüsü kontrol edildi ve suç işlediği tespit edilen 2883 araç sürücüsü rapor edilerek haklarında yasal işlem başlatıldı.

303 aracın trafikten men edildiği suçların dağılımı ise şöyle:

“Sürat 739, tehlikeli sürüş 15, dikkatsiz sürüş 33, seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak 184, sürüş ehliyetsiz araç kullanmak 19, alkollü içki tesiri altında araç kullanmak 98, seyir halindeyken cep telefonu kullanmak 302, emniyet kemersiz araç kullanmak 109, trafik levha ve işaretlerine uymamak 120, trafik ışıklarına uymamak 17, muayenesiz araç kullanmak 51, sigortasız veya kapsamı dışında araç kullanmak 62, yolcu taşıma "T" işletme izinsiz araç kullanmak 27, tonajından fazla veya tehlikeli yük taşımak 3, koruyucu miğfer başlıksız motosiklet kullanmak 16 ve 1088 diğer trafik suçları.”

TC Temsilciliği, elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri hakkında yayımladığı görüş raporunda, bu ürünlerin sağlığa zararları konusunda kamuoyunu ve karar vericileri uyararak önlem alınmasını talep etti. Raporda, tüm tütün ürünleri gibi elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin de toksik olduğu ve kanserojenler içerdiği vurgulandı.

Türk Toraks Derneği KKTC Temsilciliği tarafından yayımlanan raporda, dünyada her yıl 8,5 milyondan fazla insanın ölümüne yol açan tütün bağımlılığından da bahsedilerek, “Tütün endüstrisi, bir yandan sigarayı bırakmak isteyen kişileri hedef alarak, sigara bırakma yöntemi olarak lanse ettikleri elektronik sigara, ısıtılmış tütün ürünlerini pazarlayarak, bir yandan da gençleri hedef alarak insanların hayatları pahasına kazançlarını arttırmaya devam etmektedirler” denildi.

Dünya genelinde elektronik sigara (e-sigara) ve ısıtılmış tütün ürünlerinin kullanımının daha önce sigara içmemiş gençler arasında da hızla arttığının kaydedildiği raporda, KKTC’de e-sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin satışının hem internetten hem de markalara özel açılmış tütün satış noktalarından belirtildi.

Raporda, “Misyonu ulusal akciğer sağlığını korumak ve geliştirmek olan Türk Toraks Derneği, bu ürünlerin sağlık zararları konusundaki artan bilimsel kanıtlardan kaygı duyarak, kamuoyunu ve karar vericileri uyarmakta ve önlem alınmasını talep etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri kullanım yaygınlığı ile ilgili verilerin de paylaşıldığı raporda, “18-20 yaşındaki yetişkinlerin yüzde 20’sinden fazlası e-sigarayı en az bir kez denemektedir. 3 bin 925 çocuk ve ergeni kapsayan, 69 ülke ve bölgeyi temsil eden 26 ulusal anketten derlenen verilere göre, nikotin içeren ve içermeyen elektronik dağıtım sistemlerinin kullanım yaygınlığı

banner40
Yorumlar (0)
banner6