banner26

“Çocuklar okullarda tehlike altında”

Güncel 30.10.2023, 16:49
9
“Çocuklar okullarda tehlike altında”
banner32

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, çocukların okullarda tehlike altında olduğunu vurguladı

Cumhuriyet Meclisi’nde Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman eğitim üzerine konuştu.

Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun bir televizyon programındaki söylemlerine işaret eden Erhüman, “Eğitim ile ilgili açıklamalarımızda muhatabımız sadece Eğitim Bakanlığı olmadı. Bütün açıklamalarımızda tırnak içinde olmak kaydı ile hükümetten bahsettik. Eğitim mali ihtiyaçları konusunda Eğitim Bakanlığı’nın elinin çok da güçlü olmadığı bilgisindeyiz” dedi.

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’nun katıldığı televizyon programında okulların bakım, onarım, tamiratıyla ilgili Maliye Bakanlığı’nı işaret ettiğini ve bakanlığın ihtiyaç duyulan bütçeyi karşılamadığını söylediğini belirten Erhurman, “Biri hafta sonu diğeri de öğrenciler sınıftayken gerçekleşen olaylarda, tüm milletvekililer neyse ki, iyi ki şeklinde konuşmak zorunda kaldık. Sorunun sadece bir yeri bize gösteriyor ki, okullarda ihtiyaç duyulan bakım, onarım tamirat gerçekleştirilmedi. Hala bugün itibariyle depreme dayanıklı olmayan binalarla ilgili Sayın Çavuşoğlu’nun verdiği bilgiye göre raporların sadece % 5’i kendisine ulaşmış. Bu kabul edilebilir değil. Bizim aldığımız bilgiler çalışmalar yolunda gittiği yönünde. Ana muhalefet olarak bizim gerekirse bu komitelerin içerisinde yer alırız dememize rağmen, biz bu komitelerde yer almıyoruz. Biz o komitelere dâhil edilmiş olsaydık, biz de sorumlu olurduk. Buralarda okuyanlar çocuklarımız. Ama % 95’i ne durumda bilmiyoruz. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil. Bunlar çocuklarımızın meselesi. Bizim çocuklarımız şu anda tehlike altında” şeklinde konuştu.

Erhürman, çocukların okullarda tehlike altında olduğunu kaydederken, Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, “50 senede bir-iki okul yapmış olsaydık bu tartışmalar olmazdı. 4 yıllık hükümette 13 okulu sisteme kazandırdık, bu acımasız eleştirilerin karşısındayım” dedi.

banner40
Yorumlar (0)
banner6