banner26

“Hayvancılık gelişiyor. Kimse bu hükümetten aydınamaz”

Güncel 02.05.2023, 16:25
24
“Hayvancılık gelişiyor. Kimse bu hükümetten aydınamaz”
banner32

Tarım Bakanı Dursun Oğuz “Hayvancılık gelişiyor. ‘Hayvancı battı- bitti’ diye bir şey yok. Kimse bu hükümetten aydınamaz” dedi.

Cumhuriyet Meclisinde,  üretim ve et fiyatları konuşuldu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, konuşmasında, et fiyatındaki artışın her yıl belirli dönemlerde gündeme geldiğine işaret ederek, bu konu üzerinden kendisini eleştirenleri “popülist” olmakla suçladı

Dursun Oğuz, 6 aydır arpa fiyatlarında değişiklik olmadığını ve Binboğa’yı yeme zam yapmaması için baskıladıklarını söyleyerek, 6 ayda 250 milyon TL’lik desteğin dışında hayvancıya 57 milyon TL’lik arpa desteği sağladıklarını belirtti.

Ülkedeki hayvan sayısına işaret ederek, 2023 itibarıyla ülkede 315 bin küçükbaş, 69 bin 500 de sığır olduğunu söyleyen Oğuz, “Bu rakamlar çok mu iyi? Değil ama hayvancılık gelişiyor. ‘Hayvancı battı- bitti’ diye bir şey yok. Devlet desteği veriyor, hayvan sayısı artıyorsa, hayvan fiyatları neden yükseliyor? Serbest piyasa da bir yere kadar… Bakanlar Kurulu bu kararı almak zorunda kaldı. Bunu birini zora koşmak, denetim altına almak için değil, fiyat istikrarı için yaptık. Kimse hayvancı düşmanı değil. Hele bu hükümet hiç değil. Üretimin de, üreticinin de yanındayız Kimse bu hükümetten aydınamaz…” dedi.

Canlı kuzunun 130 TL’nin üzerine çıkmaması gerektiğini söyleyen Tarım Bakanı Oğuz, “Kuzu 130 TL’nin üzerine çıktığı an bunun önünde kimse duramaz. Bunu Hayvancılar Birliği başkanına da söyledim. 130 TL hayvancıyı koruyan bir rakamdır… ” dedi.

Hayvancılar Birliği’nden de destek istediklerini belirten Oğuz, “Onların da bizimle çalışması gerek. Biz üreticinin karşısında değil, yanındayız. Kasaplar suçu hayvancıya, hayvancılar da kasaba atıyor. İki taraf birbirini suçlarken olan vatandaş oluyor. Bizim amacımız herkesin hak ettiğini alması” dedi.

Bakan Oğuz, TÜK’le ilgili soruları da yanıtladı.

Yeniden söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, Oğuz’un açıklamalarını eleştirerek, “Bu üretici bu akılla yok olur. Bu koşullarda sırf fiyat dengesi için et ithali yaparsanız, fiyat düşmez ancak hayvancı batar… İki yerden et getireceklermiş… Devlet otoritesinin kalmadığı Sudan’dan ve devlet otoritesinin hiç oluşmadığı Namibya’dan… Umarım aynı yolu takip etmezsiniz. Bu işin sonu hüsrandır” dedi

Yorumlar (0)
banner6