banner26

"Herkes evinden çıkıp buraya gelsin"

Güncel 10.04.2023, 15:24
18
"Herkes evinden çıkıp buraya gelsin"
banner32

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, Türk-Sen’e bağlı Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası’nın El-Sen’e destek vermek için Ercan Havaalanı’nda greve gittiğini bildirdi.

El-Sen’in, Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na karşı Meclis önündeki eylemi devam ediyor. Sendikal Platform’un destek verdiği eyleme, bazı siyasi parti ve sendika temsilcileri de katılarak, destek belirtiyor.

-Bıçaklı

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, eylemde yaptığı konuşmada, yıllardır eylem düzenleyerek, Kıb-Tek’e yatırım yapılması gerektiğine vurgu yaptıklarını kaydetti.

Bıçaklı, “Aksa’nın sözleşmesi bitme noktasına geldiğinden başka alternatif yok denilerek, en az 15 yıl daha toplumun Aksa’ya mahkum edilmek isteneceğini söylediklerini” kaydetti.

6 Eylül 2019’da 45 gün içinde 60 megawatlık santral ihalesine çıkmak için sendika ile protokol imzalandığını hatırlatan Bıçaklı, “Daha 45 gün dolmadı mı?” diye sordu.

Bilerek ve isteyerek, kuruma hiçbir yatırım yapılmadığını dile getiren Bıçaklı, Aksa ile sözleşmenin bitmesine bir yıl kalması ve 3 yıl da opsiyon olmasına rağmen neden acele edildiğini sorguladı.

-“Lütfen herkes evinden çıkıp buraya gelsin. Kendi malına sahip çıksın”

“Bu gördüğünüz santral toplumun kuruş kuruş ödeyerek, kurduğu santraldır. Size babanızdan miras kalmadı” diyen Bıçaklı, topluma çağrı yaparak, “Lütfen herkes evinden çıkıp buraya gelsin. Kendi malına sahip çıksın. Toplumum malını satıyorlar” diye konuştu.

Eyleme polisin ve itfaiyenin çağrılmasına dikkat çeken Bıçaklı, eylemdeki insanların toplumun malına sahip çıkmaya çalıştığını kaydetti. Bıçaklı, “Bu mesele sadece Kıb-Tek’te çalışanların meselesi değil. Bu mesele artık toplumsal bir mesele oldu” şeklinde konuştu.

-“Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Ercan’ı durdurmuştur”

Sendikal Platform’un eyleme destek için grevler koyduğunu ifade eden Bıçaklı, “An itibarı ile El-Sen eylemine destek ve kuruma sahip çıkma adına Türk-Sen’e bağlı Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Ercan’ı durdurmuştur” açıklamasında bulundu.

Halkın, malını sattırmayacağını belirten Arslan Bıçaklı, “Siz kimi temsilen oturursunuz orada?” sorusunu sordu.

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’nun açıklamalarını eleştiren Bıçaklı, “Ne yaparsan yap ilk seçimde sandıkta kalacaksın” dedi.

Eyleme destek veren siyasi parti ve sendikalara teşekkür eden Bıçaklı, toplumun malına sahip çıkma gailesi olanları tebrik etti. “Bana kimse ülkede milliyetçilik dersi vermeye sakın ola kalkmasın” diyen Bıçaklı, 1950’li yıllardan itibaren verilen mücadeleye dikkat çekti.

“Kimse bu ülkede soytarı değildir. Kimse kusura bakmasın, kimse kimseyi kırma noktasına gelmesin. Bunlar doğru şeyler değildir” diye konuşan Arslan Bıçaklı, anayasal ve yasal haklarını kullanmaya devam edeceklerini belirterek, “Anayasa’yı bile delen, çiğneyen biz değiliz. İçeride oturanlardır” şeklinde konuştu.

banner36
Yorumlar (0)
banner6