banner26

HP, CTP'den yanıt bekliyor

banner47

Güncel 25.10.2023, 16:34
72
HP, CTP'den yanıt bekliyor
banner52
banner32

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay BRT’de yayınlanan programda Pembe Paşaoğlu’nun konuğu oldu.

Özersay programda sorulan soru üzerine CTP’nin daveti üzerine Halkın Partisi Genel Sekreteri Turgut Alas ile CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy’un görüştüğünü, görüşme ertesinde Halkın Partisi’nin CTP’ye bir mektup göndererek bir yol haritası önerisinde bulunduğunu ve CTP’den gelecek yanıta göre hareket edeceklerini açıkladı.

Özersay “CTP tarafından düzenlenen eyleme katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine “CTP’ye bir yol haritası önerimiz oldu. Bu iki temel unsuru içeriyor, eğer olumlu yaklaşırlarsa oturur konuşur birlikte şekillendirmeye çalışırız. Bu unsurlardan birincisi şudur: Hem Meclis’te kalmak hem de dışarıda eylemler yapmak yönteminin sonuç alıcı olacağını düşünmüyoruz, inandırıcı olmak için, Halkı harekete geçirecek cesur adımlar atılması ve bir kırılma noktası yaratılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bu Meclis’ten çekilme şeklinde olmayacaksa Meclis Boykotu veya benzeri şekilde olmalı ve bir takvime bağlanarak ilerlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Özersay “yani Meclis’te sanki gayrimeşru bir hükümet yokmuş gibi Meclis’te oturmaya devam edilecekse sokakta eylemin bir anlamı olmayacak, Halka da bu yaklaşım inandırıcı gelmeyecektir. Eğer böyle bir kırılma noktasını en azından bir aşamada yapmayı görüşmeye hazırlarsa, o zaman bu yol birlikte yürünebilir”

Özersay açıklamasında “ikinci unsur ise olası eylemlerin şeklinin ve ne zaman nasıl yapılacağının paydaşların katılımı ile birlikte belirlenmesidir. Bir tarafın eylem ayarlaması yapması, yerini zamanını şeklini tek yanlı olarak belirlemesi ve diğer taraflara bunu bildirmesi bize göre doğru bir yaklaşım değil, onun için birlikte bir yol yürünecekse önce bu konuların birlikte belirleneceğinin de kayıt altına alınması gerekir diye düşünüyoruz” dedi.

banner36
Yorumlar (0)
banner6