banner26

Kara kış kapıda: Etkili yağış, fırtına ve kar uyarısı

banner47

Güncel 29.01.2024, 15:57
205
Kara kış kapıda: Etkili yağış, fırtına ve kar uyarısı
banner32

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, yarın 12.00'den çarşamba günü 18.00'e kadar “etkili yağış ve fırtına uyarısı” yaptı.

Açıklamada, “Yapılan son meteorolojik değerlendirme ve analizler sonucunda bölgemizde devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yer yer kuvvetli (21 - 50 kg/m²), özellikle kuzey kesimlerde çok kuvvetli ( 51-75 kg/m²) olması beklenmektedir. Belirtilen periyot içerisinde rüzgarın da kuvvetli (39-49 km/h) zaman zaman fırtına (62-74 km/h) şeklinde esmesi beklenmektedir” denildi.

Meteoroloji, su baskını, dolu, yıldırım düşmesi, çatı uçması, ağaç devrilmesi ve benzeri olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

Öte yandan Meteoroloji Dairesi, ileriki günlerde sağanak yağışın etkili olacağını, çarşamba sabahı yüksek kesimlerde karla karışık yağmur beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin 30 Ocak – 5 Şubat tarihli hava tahmin raporuna göre, bölge periyodun ilk yarısı oldukça soğuk, ikinci yarısında ise soğuk ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Buna göre yarın hava parçalı çok bulutlu yer yer sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu olacak. Çarşamba sabahı yüksek kesimlere karla karışık yağmur yağacak, hava sonrasında parçalı çok bulutlu sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu olacak. Perşembe günü de hava parçalı bulutlu öğleye kadar yer yer sağanak yağmurlu geçecek. Haftanın diğer günleri ise hava parçalı bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığı periyodun ilk yarısında iç kesimlerde ve sahillerde 9 – 12 derece, ikinci yarısında ise 13- 16 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgâr genellikle Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette, salı ve çarşamba günleri ise kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde esecek.

Yorumlar (0)
banner6