banner26

Kıbrıs gazisi, harekatı anlattı: "Altımızdan Yunan denizaltılarının gittiğini gördük"

Güncel 18.08.2023, 18:29
16
Kıbrıs gazisi, harekatı anlattı:  "Altımızdan Yunan denizaltılarının gittiğini gördük"
banner32

Samsun’da yaşayan 69 yaşındaki Kıbrıs gazisi Ahmet Özcan, Barış Harekatı’nın aradan geçen 49 yıla rağmen aklında hâlâ tazeliğini koruduğunu anlattı ve o günleri anlattı

Samsun’un Terme ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Kıbrıs gazisi Ahmet Özcan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın zaferle sonuçlanışının 49. yılında harekat sırasında yaşadığı heyecanı anlattı.

Özcan, AA muhabirine, 20 Temmuz’da başlayıp 18 Ağustos’ta sona eren Kıbrıs Barış Harekatı’nın aradan geçen 49 yıla rağmen gönlünde ve aklında hâlâ tazeliğini koruduğunu söyledi.

Askerlik görevini yaparken harekata katıldığını belirten Ahmet Özcan, şu değerlendirmede bulundu:

“20 Temmuz 1974’de İzmit’ten Kıbrıs’a hareket ettik. Torpidonun başına oturduk. Gece suları yararak gittik. Sabah şafak sökerken Girne açıklarına yanaştık. Çıkartma gemilerini biz koruyorduk. Hücum botlarıyla onların etrafını koruyarak hızlı hızlı gidiyorduk. Sabah denizaltı su üstüne çıktı. Su üstünden dalmaya başladık. Bizim çıkartma gemilerini saldık. Karayı bombaladılar. Ondan sonra bizim çıkartmaları yaptılar. Onların boşlarını biz Mersin’e getirdik. Tekrar dolusunu götürdük. Karayı böyle seyrederken yukarıdan uçaklar kuş dalışı gibi dalıyor. Bir baktım ortalık duman olmuş. Eyvah bizim uçak! Meğer uçak Rumların cephaneliğini havaya uçurmuş. Ondan sonra bir alkışladık, ferahladık.”

Harekat sırasında gemilerinin dümeninin bozulduğunu anlatan Özcan, “Balık gibi suyun üzerinde kaldık. Altımızdan Yunan denizaltılarının gittiğini gördük. Dümenin yapılmasıyla yılan gibi zikzak çizerek gittik. Deniz astsubayımız ‘Bir taneyi batırdık’ dedi. Birini batırdık, birini yaraladık.” diye konuştu.

Kıbrıs’ta karada da mücadele eden Ahmet Özcan, kendisinin hoca olduğunu, orada bulunan ırmakta abdest alarak namaz öncesi ezan okuduğunu ve o sırada Rumların kendilerini seyrettiğini ifade etti.

49 yıl önce yapılan harekatı anlatırken bugün yaşamış gibi heyecanlandığını dile getiren Özcan, “Böyle bir anıyı Allah tekrar yaşatmasın inşallah. Öyle bir şeyle karşılaşırsak askerimiz ve polisimiz aynı heyecanla yine geri adım atmaz. Türk askerinin ve polisinin ayağına taş değmesin. Dualarımız hep onların yanında. Halen onlar gibi kendimizi asker sanıyoruz. Hala savaşa hazır sayıyoruz. Bu yaşta o heyecanla hâlâ yaşamaya devam ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

banner36
Yorumlar (0)
banner6