banner26

KKTC’den depremzedelere beş bin konteyner ev

Güncel 13.02.2023, 18:10
463
KKTC’den depremzedelere beş bin konteyner ev
banner32

43 örgüt, depremzedelere konteyner ev yapılması için çalışmaya başladı. 40 metrekare olan, 2+1 şeklinde yapılacak evler, İskenderun Limanı’na sevk edilecek ve TC yetkilileri tarafından gösterilen yere kurulacak. Bu yardımla beş bine yakın insan sıcak yuvaya kavuşacak

43 örgütün yer aldığı Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu Türkiye'deki depremzedelere konteyner ev yapılması için ilk adımı attı. Vatandaşlara çağrı yapan platform “1 TL bile bizim için önemli” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda bugün düzenlenen basın toplantısında projenin detayları paylaşıldı.

Buna göre, yaklaşık 40 metrekare olan, 2+1 şeklinde yapılacak evler, iki parça halinde İskenderun Limanı’na sevk edilecek ve Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri tarafından gösterilen yere kurulacak. Bölgeye KKTC’den teknik personel de gönderilecek ve eğer istenirse, bağış yapan kişilerin veya kurumların isimleri evlerin üzerine yazılabilecek.

Her gemi 140 ev götürebileceğinden ilk 10 gün içinde 140 evin tamamlanıp bölgeye gönderilmesi hedefleniyor.

Öte yandan Hükümetle, Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu arasında bugün protokol imzalandı.

Protokol kapsamında hükümet, Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından yaraların sarılması amacıyla kurulan Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’na destek verecek.

Bu çerçevede, Başbakanlık altında toplanan bağışlarla, Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu tarafından toplanan bağışlar birleştirilecek, Türkiye’de depremden etkilenenlere yönelik bin konteyner evden oluşacak bir köy kurulacak.

Başbakan Ünal Üstel tarafından Türkiye Cumhuriyeti tarafından belirlenecek bölgede inşa edilecek köye Kıbrıs Türk Şampiyon Melekleri Köyü isminin verilmesi önerildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törende protokolde konuşan Tatar,

her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduklarını bu çalışmanın da başarıya ulaşacağını, hayırlara vesile olacağını söyledi.

Yapılacak köyün isminin Kıbrıs Türk Şampiyon Melekleri Köyü olmasının acılara bir nebze de olsa merhem olacağını dile getiren Tatar, “Meleklerin adının yaşatılması dileğimdir” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, halka, sivil toplum örgütlerine, kurum ve kuruluşlara gösterdikleri duyarlılık için teşekkür etti.

Türkiye’de yaşanan depremde yaşamlarını yitirenlere rahmet ve yararlılara acil şifalar dileyen Üstel, “Acımız büyüktür, yastayız” dedi.

Üstel, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kardeş ülkeler olduğunu söyleyerek, “Tarihimiz, sevinçlerimiz, acılarımız, yaslarımız birdir” diye konuştu.

Kardeşlik hukuku göstergesi olarak yaraları sarmak amacıyla sivil toplum örgütlerinin “Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu”nu kurduklarını dile getiren Üstel, başbakanlık ve hükümetin bu platformun ortak paydaşı olduğunu kaydetti.

Başbakanlık ve hükümetin platforma tam destek verdiğini söyleyen Üstel, bunu protokolle kayıt altına aldıklarını belirtti.

“Bu acı dönemi dayanışma göstererek aşabiliriz” diyen Üstel, yardım kampanyalarından toplanacak katkıyı bu ortak amaç için kullanacaklarını, evlerini yitirmiş aileleri yuvaya kavuşturmak istediklerini ifade etti.

Üstel, evlerini yitirip aileleri ile sokakta kalmış çocukların yuvaya kavuşması için bin prefabrik konuttan oluşacak bir köy yapacaklarını, beş bine yakın insanın sıcak yuvaya kavuşacağını söyledi.

“Çocuklar sokakta kalmasın istiyoruz. Biz bu acıyı yaşadık evlatlarımızı yitirdik. Başkaları bu acıları yaşamasın” diyen Üstel, inşa edilecek köyün adının Kıbrıs Türk Şampiyon Melekleri Köyü olması önerisinde bulundu.

Üstel, tüm halkı bağış yapmaya çağırdı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelip asrın felaketi olarak nitelendirilen Türkiye’deki depremden etkilenenlere yardım edebilmek için Kıbrıs Türk köyü fikri üzerinde çalışmaya başladıklarını belirtti.

Kamacıoğlu, Başbakanlık ve platform altında yapılacak bağışların birleştirilmesiyle belirlenecek bölgede konteyner evler yapılacağını söyledi.

Tüm halka ve sivil toplum örgütlerine bağış çağrısı yapan Kamacıoğlu, kendi imkanlarıyla yola çıktıkları bu projenin başarıya ulaşacağına inanç belirtti.

Yorumlar (0)
banner6