banner26

“Öğretmenlerin birçoğu Türkiye’den getiriliyor”

Güncel 23.05.2023, 13:00
31
“Öğretmenlerin birçoğu Türkiye’den getiriliyor”
banner32

KTOEÖS Genel Sekreteri Gökçebel, “ülkede yetişen gençler istihdam edilmezken, , öğretmenlerin birçoğunun Türkiye’den getirilerek, istihdam edilmesinin sağlanmaya çalışıldığını belirtti

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, “Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmenlere açtığı saldırının bilinçli ve kasıtlı olduğunu” savunarak, en basit olarak Güzelyurt Meslek Lisesi’nin fiziki korunma alanı olmadığını söyledi.

Çocukları koruyanların öğretmen ve okul idareleri olduğunu dile getiren Gökçebel, dil bilmeyen çocukları okulda tutmaya ve yardımcı olmaya çalışanın öğretmenler ve rehber öğretmenler olduğunu belirtti.

“Çocukların sorunlarını çözmek için çaba harcayan rehber öğretmenlere çalışmaz” dendiğini savunan ve bunu eleştiren Gökçebel, rehber öğretmenlerin tıkandığı noktada onlara yardımcı olabilecek bir psikiyatristin dahi bakanlıkta olmadığını kaydetti.

Tüm sorunları üstlenenin öğretmenler ve okul idareleri olduğunu belirten Tahir Gökçebel, tek kuruşluk okul bütçeleri olmadığını bunun için çalışanın okul aile birlikleri ve veliler olduğunu ifade etti.

Öğretmene saldırının üç temel nedeni olduğunu kaydeden Gökçebel, birincisinin "toplumun varoluş dinamiklerinden biri olan öğretmen sendikalarını geriletmek, yok etmek olduğunu” ileri sürdü. İkinci nedenin, "özel okulların bütçe olarak sıkıştığı bir dönemde devlet okullarında kaos yaratarak, çocukların ve velilerin para bulup, özel okullara gitmesini sağlamak olduğunu” savunan Gökçebel, üçüncüsünün ise, "ülkede ilahiyat okulları ile eğitime enjekte edilmeye çalışılan meselenin ileriye götürülmek istenmesi olduğunu” iddia etti.

Gökçebel ayrıca, “ülkede yetişen gençler istihdam edilmezken, Türkiye Cumhuriyeti’nden getirilen öğretmenlere, Türkiye’deki Eğitim Bakanlığı’nda yayınlanan son genelgeyle, Türkçe, Bilgisayar ve diğer öğretmenler de eklenerek, öğretmenlerin birçoğunun Türkiye’den getirilerek, istihdam edilmesinin sağlanmaya çalışıldığını” öne sürdü.

“Öğretmenler toplumun varoluş mücadelesinin her adımında, her tuğlasında vardır” diyen Gökçebel, “öğretmenlerin yasalarına yapılan saldırının eğitimle ilgili olmadığını” savundu.

Milli Eğitim Bakanı’nı eleştiren KTOEÖS Genel Sekreteri Gökçebel, “Bu işi yapan, bu işi düşünenden bir adım öndedir” dedi. Velilere de çağrı yapan Gökçebel, sendikanın baskıyla susturulmayacağını, saldırıları yapanların üzerinde baskı kurulması gerektiğini kaydetti.

“Grev ne kadar daha devam edecek?” sorusu üzerine ise Gökçebel, “Gerekirse karne verilmeyecek, gerekirse sınavlar yapılmayacak… Her eylem çeşidi denenecek ama biz kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz” diyerek, yanıt verdi. Gökçebel, gerekmesi durumunda yeni dönemde okulların da açılmayacağı uyarısında bulundu.

banner36
Yorumlar (0)
banner6