banner26

Öğretmenlik sınavında şaibe iddiası: “Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan pis kokular geliyor”

banner47

Güncel 08.09.2023, 16:26 08.09.2023, 16:27
743
Öğretmenlik sınavında şaibe iddiası: “Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan pis kokular geliyor”
banner32

KTOEÖS, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun, öğretmenlik sınavlarında bazı branşlardan sınav yapılmasından günler geçmesine rağmen hâlâ sıralama listesini açıklamadığını, itiraz sonucu bazı adaylara puanlar artırıldığını, bazılarına artırılmadığını belirtti

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kamu Hizmeti Komisyonu'nun şeffaf olmadığını iddia etti.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, “Kamu Hizmeti Komisyonu öğretmenlik sınavlarını yapmış ancak bazı branşlardan sınav yapılmasından günler geçmesine rağmen hâlâ sıralama listesini açıklamamıştır. İtiraz sonucu bazı adaylara puanlar artırılmış bazılarına artırılmamış, hangi soruda ne değişti açıklanmamıştır” dedi.

Selma Eylem’in açıklaması şöyle:

Kamu Hizmeti Komisyonundan Pis Kokular Geliyor

Kamu hizmeti komisyonu öğretmenlik sınavlarını yapmış ancak bazı branşlardan sınav yapılıp günler geçmesine rağmen hala daha sıralama listesini açıklamamıştır. İtiraz sonucu bazı adaylara puanlar artırılmış bazılarına artırılmamış, hangi soruda ne değişti açıklanmamıştır. Şeffaflıktan uzak olan bu yaklaşım derhal düzeltilmeli hangi soruda hata neydi kamuoyuyla paylaşılmalı torpil, şaibe şüpheleri ortadan kaldırılmalıdır.

Kesin münhal sayılarının açıklanmaması da şaibe şüphesini yaratmaktadır. Sınav yapılıp listeler oluştuktan sonra münhal sayısı belirlemek kişiye özel mi, torpil var mı sorularını beraberinde getirmektedir.

Sendikamızın uyarılarına rağmen, eylemine rağmen, hala daha müdür ve muavinlerimizin nakillerini yapmayıp Milli Eğitim Bakanının yasa dışılığına örtü oluşturmakta; yasal hakları gasp edilmektedir. Başlayacak olan yeni öğretim yılında yaşanacak olan kaosa katkı yapmış olmaktadır. İvedilikle müdür, muavin nakilleri yapılmalı haksızlık ortadan kaldırılmalıdır.

Tüm bunlarla birlikte kamu hizmeti komisyonu başkanı yaptığı açıklamalarda öğretmenler sınav tüzüğünde değişiklikten bahsetmektedir. Başkana soruyoruz;

1. Bu tüzükle yllardır nakil ve atamaların takvimlemesi doğru yapıldığında zamanlamada sorun yaşandı mı?
2. Sadece mülakatla, yani iki dudanız arasındaki yetkiyle, yani torpille mi öğretmenleri atamak istiyorsunuz?
3. tiraz ücretlerini yükseltip itiraz hakkının elinden alınması demokratik bir yaklaşım mıdır? Sadece parası olan mı itiraz etsin diyorsunuz?
4. Meclis alt komitesindeki yasa tasarsıyla öğretmenlerin kamu hizmeti komisyonu genel sekreteri olmasının önüne geçiliyor. Yasa değişikliği ve tüzük değişikliğiyle birlikte gizlediğiniz amaçlarınız nedir?


Sayın başkan, komisyonda eğitimci genel sekreter olmalı, sınavlar şaibeli değil, adil ve şeffaf yapılmalı. Yasayla tüzükle oynayarak öğretmenlerimizin ve hiçbir gencimizin hakkı yenmemeli, torpile, adam kayırmaya, haksızlığa, hukuksuzluğa maruz bırakılmamalıdır. Tüm süreçlerin takipçisi olacağımızı ve yapılan adaletsizliğe asla göz yummayacağımızı bilmenizi isteriz.

Yorumlar (0)
banner6