banner26

Ölümlü kazaya ihmal mi neden oldu? Işıklarda sorun iddiası...

Güncel 24.10.2023, 12:40
167
Ölümlü kazaya ihmal mi neden oldu? Işıklarda sorun iddiası...
banner32

Girne Çevre Yolu’nda dün 79 yaşındaki Mehmet Gürtunç’un hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan trafik kazasına, trafik ışıklarındaki sorunun yol açtığı iddia edildi. Girne Belediyesi, belediyenin söz konusu trafik ışıklarına müdahale etme hakkının olmadığını bildirdi

Girne Çevre Yolu’nda dün meydana gelen ve 79 yaşındaki Mehmet Gürtunç’un hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan trafik kazasıyla ilgili “ihmal” iddiaları gündeme geldi.

Kazanın yaşandığı bölgedeki trafik ışıklarına ilişkin sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, ışıkların aniden kırmızı ve yeşile döndüğü görülüyor.

Gürtunç, söz konusu ışıklardan çıkmış ve sol taraftan süratli şekilde gelen araçla çarpışmıştı.

Trafik ışıklarındaki sorunun, bir ihmale yol açması sonucu Gürtunç’un kazaya karıştığı iddia ediliyor…

79 yaşındaki Mehmet Gürtunç’un hayatını kaybetmesi sonrası, Gürtunç’un aile yakılanları, kazanın ertesi günü, trafik ışıklarının hatalı sinyalizasyonunu görüntüledi.

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı trafik şube ekibi ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı ekip, trafik kazasının yaşandığı yoldaki trafik ışıkları sinyalizasyon yazılım kayıtlarını inceliyor.

Öte yandan Girne Çevre Yolu’nda meydana gelen ölümlü trafik kazasının yankıları sürüyor. Trafik ışıklarının sinyalizasyon yazılım kayıtları incelenirken, Girne Belediyesi konuyla ilgili açıklama yaptı.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, kazanın yaşandığı Girne Çevre Yolu trafik ışıklarının kontrolünün Karayolları Dairesi ve daireye bağlı birimler tarafından yürütülmekte olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Girne Belediyesi veya Bel-Paz Ltd.’in bahsi geçen trafik ışıklarına herhangi bir şekilde müdahale etme hakkı, kesin ve net olarak yoktur!” vurgusu yapıldı.

Açıklamanın tamamında şu ifadeler kullanıldı:

"23 Ekim 2023 tarihinde yaşanan ve can kaybı ile sonuçlanan vahim trafik kazası sonucu, bazı basın yayın organlarında yer alan asılsız bilgi ve iddialara karşı kamuoyunu bilgilendirme gereği görülmüştür.

Buna göre kazanın yaşandığı Girne Çevre Yolu trafik ışıklarının kontrolü Karayolları Dairesi ve daireye bağlı birimler tarafından yürütülmektedir. Girne Belediyesi veya Bel-Paz Ltd.’in bahsi geçen trafik ışıklarına herhangi bir şekilde müdahale etme hakkı, kesin ve net olarak yoktur!

Ancak ne yazık ki bazı basın yayın organları ve bu organlarda yazı yazan kişiler, ortaya koydukları iddialar ile ilgili tarafların görüşünü almak yerine, yargısız infaz yapma yolunu seçmiştir. Bu tutum ülkemizde gittikçe büyüyen ve kronikleşen bir hastalık halini almıştır.

Ne yazık ki mesele halkın doğru bilgi alma hakkının korunmasından çok, gündem yaratmak meselesine dönüştürülmüş ve bu bağlamda hiçbir vicdan gözetmeksizin hareket edilmiştir!

Girne Belediyesi olarak halkın doğru haber alma hakkını ihlal eden bu tür yayınlara riayet edilmemesi ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi nedeni ile ilgili yayın organlarını kınıyor ve ilgili yayın organlarını kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet ediyoruz!"


Yorumlar (0)
banner6