banner26

Sahte reçetede zanlı sayısı 45'e yükseldi

Güncel 17.10.2023, 13:02
671
Sahte reçetede zanlı sayısı 45'e yükseldi
banner32

Sahte reçete soruşturması kapsamında dün tutuklanarak bugün mahkemeye çıkarılan eczacılar anne ve kızı Zehra Çağansoy ile Şerife Çağansoy’a 3’er gün tutukluluk verildi.

Sahte reçete soruşturması kapsamında dün tutuklanan eczacılar Zehra Çağansoy ile Şerife Çağansoy bugün “resmi evrak sahteleme, resmi evrakı tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini” suçlamaları ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç huzurunda görülen davalarda, tahkikat memuru Burçin Korgan yeminli şehadet vererek bulguları aktardı.

Tahkikat memuru Burçin Korgan, iki eczacı ile ilgili toplam 4 bin 500 reçetenin inceleneceğini; bunlardan bin 178’inin Şerife Çağansoy, 3 bin 331’inin ise Zehra Çağansoy ile ilgili olduğunu ve eczanelerde yapılan aramalarda küpürü kesilmiş ilaçlar, küpürü kesilmiş ilaçlara ait boş kutular, kesik küpür parçaları, kaşeler, reçeteler, dosya, telefon rehberi ve bazı elektronik eşyalara incelenmek üzere el konulduğunu kaydetti.

ZEHRA ÇAĞANSOY’A AİT 3 BİN 331 ADET REÇETE İNCELENECEK

Tahkikat memuru Burçin Korgan, Gönyeli’de eczanesi olan Zehra Çağansoy'un Ocak – Ağustos 2023 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 3 bin 331 adet reçete gönderdiğini ve bunların 71’inin incelendiğini anlattı. İncelenen 71 reçeteden 49’unda sahteleme tespit edildiğini belirten Korgan, Zehra Çağansoy ile ilgili şu ana kadar 8 kişiden ifade alındığını söyledi.

Korgan, Zehra Çağansoy'un ifadesinde “Hastalar reçete verir, ben ona göre işlem yaparım” dediğini de kaydetti.

 ŞERİFE ÇAĞANSOY​'A AİT BİN 178 ADET REÇETE İNCELENECEK

Burçin Korgan, Taşkınköy’de eczanesi olan Şerife Çağansoy'un ise Ocak – Ağustos 2023 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bin 178 adet reçete gönderdiğini, bunların 63’ünün incelendiğini ve 47’sinde sahteleme tespit edildiğini aktardı. Şerife Çağansoy ile ilgili de şu ana kadar 12 kişiden ifade alındığını anlatan Korgan, Şerife Çağansoy'un ifadesinde “Ben askeri reçete yaparım. Sosyal Sigorta reçetelerini annem (Zehra Çağansoy) yapar” dediğini söyledi.

 ZANLILAR, 3’ER GÜN POLİSTE TUTUKLU KALACAK

Her 2 zanlı ile ilgili tahkikatın sürdüğünü belirten Korgan, zanlıların tahkikata ve emarelere etki edebileceğine işaret ederek, 2 zanlı hakkında 3’er gün tutukluluk talep etti. Savcı Hasan Boşnak da zanlılar hakkında 3’er gün tutukluluk talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.

ZANLI SAYISI 45’E YÜKSELDİ…

Öte yandan, sahte reçete soruşturması kapsamında 13 Eylül’den bugüne 15’i doktor, 21’i eczacı, 3’ü eczane çalışanı ve 6’sı sivil olmak üzere tutuklanan kişi sayısı 45’e yükseldi. Zanlıların birçoğu davaları görüşülünceye kadar teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)
banner6