banner6

Sandık görevlileri üç aydır ödeme bekliyor

Güncel 28.04.2022, 16:38
65
Sandık görevlileri üç aydır ödeme bekliyor

Ülkede yaşanılan siyasi kaos ve hükümet krizinden sandık görevlileri de nasibini aldı. Erken Genel Seçim’in üzerinden üç ay geçmesine rağmen sandık görevlileri ödemelerini alamadı

23 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşen Erken Genel Seçim sandıklarının başında bulunan ve oy verme işleminden tutun da sandık güvenliğine ve oy sayımına kadar seçimlerin sağlıklı sonuçlanmasında büyük katkısı bulunan sandık görevlileri ücretlerinin ne zaman yatacağını merak ediyor.

Erken Genel Seçim’in tamamlanmasının ardından yaşanılan hükümet krizi sonrası aynı hükümeti yeniden görevlendirildi. Ülkede yaşanılan siyasi kaos ve hükümet krizinden ise sandık görevlileri de nasibini aldı.

Üzerinden 3 ay geçen Erken Genel Seçim sonrasında ödemelerini alamayan sandık görevlileri mağduriyetlerini dile getirdi.

Ödeme yapılması için 3 aydır bekleyen görevliler isyan ederek, hakları olan ödemeyi bir an önce almak istediklerini ifade etti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, 23 Ocak’taki erken genel seçimde sandık kurullarında görev yapacak Sandık Kurulu Başkanlarına 1.000 TL + Gelir Vergisi, Sandık Kurulu Üyelerine 800 TL+ Gelir Vergisi ödeme yapılması bekleniyordu.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu ile İlçe Seçim Kurullarında görevli yargıçlara Yüksek Seçim Kurulu Genel Sekreterliği ile İlçe Seçim Kurulları Daimi Seçmen Kütükleri Bürolarında görevli personele ve dıştan görevlendirilecek kamu görevlilerine (Memur – Geçici Memur – İşçi – Geçici İşçi – Özelleştirme Yasası’na tabi olan çalışanlar) normal çalışma ve idari tatil günleri için bire bir nokta bir (1.1 ), hafta sonu tatilleri ile diğer tatil günleri için bire bir nokta beş (1 .5) oranında, yüzde 100 ek mesai esası üzerinden ödeme yapılması bekleniyordu.

Yorumlar (0)
22°
açık