banner26

Savaştan kaçtılar, Güney'de sokağa çıkamaz hale geldiler

banner47

Güncel 07.09.2023, 17:02
22
Savaştan kaçtılar, Güney'de sokağa çıkamaz hale geldiler
banner52
banner32

Güney’de mültecilere yönelik yapılan saldırıların ardından mülteciler işlerinden ayrılmaya, paketçiler ise dağıtım yapmamaya başladı. Korku içinde yaşayan mültecilerin sadece işlerine gitmemekle kalmayıp, yollarda dolaşmaktan da vazgeçtikleri belirtiliyor

Güney Kıbrıs’ta son günlerde mültecilere yönelik yapılan saldırılar sebebiyle ekonominin de etkilenmeye başladığı, mültecilerin işlerinden ayrılmaya, paketçilerin ise dağıtım yapmamaya başladıkları bildirildi.

Güney’de yayımlanan Alithia gazetesi “Irkçılar Ekonomiyi Kapatıyor – Mültecileri İşerinden Yarılıyorlar – Sanayi Diken Üstünde” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’taki mültecilerin artık “korku içerisinde yaşamakta olduklarını”, sadece işlerine girmemekle kalmayıp, yollarda dolaşmaktan da vazgeçtiklerini iddia etti.

Gazete, “İnşaat İşverenler Birlikleri Federasyonu (OSEOK)” Başkanı Stelios Gavriil’in gazeteye yaptığı açıklamada, mültecilere yönelik saldırılardan, mültecilerin yoğun şekilde çalıştıkları inşaat sektörünün ve bunun sonucunda genel ekonominin ciddi şekilde etkilenmeye başladığını söylediğini aktardı.

Stelios Gavriil, açıklamasında, saldırılar sonrasında birçok mültecinin inşaat alanlarındaki işlerine gitmemeye başladıklarını ve inşaatların tamamlanmasında sorunlar görülmeye başlandığını ifade etti.

Gavriil, geçici bir çözüm olarak, siyasi sığınma başvurusunda bulunanların geçici izinle çalışmalarına izin verilebileceğini de belirtirken, Güney Lefkoşa’daki sorunun, Kıbrıslı Türk çalışanların ulaşım kolaylığı sebebiyle gelebilmeleriyle bir nebze daha hafif hissedilmesine karşın Limasol ve Baf’ta bunun olmadığını vurguladı.

Öte yandan, Politis gazetesi, Güney Kıbrıs’ta ve özellikle Limasol’da moto kurye olarak çalışan yabancı uyrukluların korktukları için çalışmak istemediklerini yazdı.

Gazete, son dönemde moto kurye olarak çalışan paketçilere yönelik artan saldırılar sebebiyle birçok kuryenin çalışmak istemediğini, hatta kendi gelirlerinden bile vazgeçtiklerini belirtirken, bu konunun, kurye şirketleri tarafından ilgili Rum makamlara bildirildiğini aktardı.

banner36
Yorumlar (0)
banner6